HABER

Ercan Havalimanı'na uçuşlar artıyor

Ercan Havalimanı'na uçuşlar artıyor

LEFKOŞA (İHA) - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Ercan Havaalanı'na uçuşların artmasının Kıbrıs'ın bölünmesinin değil, tam tersine birleşmesinin garantisi olacağını söyledi.

Erçakıca, adadaki bölünmüşlüğün Rum tarafının uzlaşmaz tutumu nedeniyle devam ettiğini, Rum tarafının bütün dünyanın desteğini alan "Annan Planı"nı reddetmekle bölünmüşlüğün devamını sağladığını kaydetti. Erçakıca, Ercan'a yapılan uçuşların sayısının artmasının Kıbrıs Rum tarafını çözüm konusunda motive ederken, Kıbrıs Türk tarafının çözüm ideallerine olan bağlılığını artıracağını ifade etti.

Erçakıca, Kıbrıs Rum tarafının, Kuzey Kıbrıs'ın izolasyonunu sona erdirme girişimlerine karşı başlattığı kampanyada, izolasyonların kaldırılmasının, Kıbrıs Türk tarafına siyasi avantajlar sağlayacağı ve Kıbrıs'taki bölünmüşlüğü kalıcılaştıracağı tezini kullanmaya başladığını, Rum Sözcüsü ve Rum Dışişleri Bakanı'nın son günlerdeki demeçlerinde bu 2 nokta üzerinde önemle durmakta olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Erçakıca, bugün yayımladığı açıklamada şöyle dedi:
"Her şeyden önce şunu hatırlatmak gerekiyor, Ada'daki bölünmüşlük, Kıbrıs Rum tarafının uzlaşmazlığı nedeniyle devam etmektedir. Kıbrıs Rum tarafı, bütün dünyanın desteğini alan ve Kıbrıs sorunuyla ilgili bütün güçler tarafından 'dengeli' bulunan Annan Planı'nı reddederek bölünmüşlüğün devamını sağlamıştır. Kıbrıs Rum tarafı, bununla da yetinmemiş ve Nisan 2004 tarihinden bu yana geçen süreyi, ciddi ve sonuç alıcı müzakereleri engelleyerek heba etmiştir. Bugün içinde bulunduğumuz koşullarda ise Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm arayışı içinde olmak yerine, AB üyeliğinin sağladığı olanakları kullanarak, Türkiye'ye yönelteceği baskılarla etkinliğini Kuzey Kıbrıs'a da yayma amaçları gütmekte ve bu çabasıyla kapsamlı çözüme engel olmaktadır. Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak son yıllarda yaşadığımız gerçekler bunlardır. Bu gerçekler ortada dururken, izolasyonların kaldırılmasının Kıbrıs'ın bölünmüşlüğünü kalıcılaştıracağını ileri sürmek, Kıbrıs sorununun şimdiye kadar kabul edilmiş bulunan parametreler temelinde çözümlenmesine karşı olunduğunun ikrarından başka bir şey değildir."

Kıbrıs sorunu çözümsüz kalacaksa, bunun ancak Kıbrıs Rum tarafı çözümsüzlüğü istediği için olacağına dikkat çeken Erçakıca, "Kuzey Kıbrıs'a uygulanan izolasyonların kaldırılması, şimdiki durumda Kıbrıs Rum tarafını çözüm konusunda motive etmek için elimizde bulunan tek araçtır. Kuzey Kıbrıs'a uygulanmakta olan izolasyonların kaldırılması, Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasını kolaylaştırıcı bir etki yapacaktır. Böylece adamız bölünmüşlükten kurtulacaktır. Unutulmamalıdır ki Kıbrıs Türk halkı izolasyonların kaldırılmasını yeterli bulmamakta ve birleşik federal Kıbrıs içinde eşit bir siyasi varlık olarak yerini almak istemektedir.
Hiç kuşku yok ki, izolasyonların kaldırılmasıyla ilgili genel yaklaşımlar, Ercan Havaalanı'na, Türkiye dışından doğrudan uçuşların gerçekleştirilmesi konusunda da geçerlidir. Ercan'a yapılan uçuşların sayısının artması, Kıbrıs Rum tarafını çözüm konusunda motive ederken, Türk tarafının çözüm ideallerine olan bağlılığını artıracak ve Ada'nın bölünmesinin değil, tam tersine birleştirilmesinin garantisi olacaktır" açıklamasında bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön