HABER

Erdemir'in OYAK'a devri tamam

Ankara -(AA)Erdemir'deki %46,12'lik idare hissesi ve %3,17'lik Türkiye Kalkınma Bankası hissesine ilişkin hisse devir sözleşmeleri imzalanırken, Özelleştirme İdaresi (ÖİB) Başkanı Metin Kilci, bu sabah itibariyle 2 milyar 770 milyon doların idare hesaplarına, 190,2 milyon doların da Türkiye Kalkınma Bankası hesaplarına geçtiğini açıkladı.

Erdemir'in hisse devir sözleşmesi imza töreninde konuşan Kilci, 1987 yılında özelleştirme kapsamına alınan Erdemir hisselerinin özelleştirme stratejisinin Nisan 2005'te belirlendiğini hatırlattı.

Kilci, bu stratejiyle yüzde 46,12'lik idare hissesi ve yüzde 3,17'lik Türkiye Kalkınma Bankası hissesinin blok olarak özelleştirilmesinin hüküm altına alındığını kaydetti.
30 Mayıs 2005'te başlayan ihale sürecinde 24 Eylül'de tekliflerin alındığını belirten Kilci, 4 Ekim tarihinde yapılan ihalede en yüksek teklifi yüzde 46,12 için 2 milyar 770 milyon dolar ile Oyak'ın verdiğini kaydetti.

Rekabet Kurulu görüşünün ardından 1 Aralık'ta Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun onayının geldiğini hatırlatan Kilci, bu sabah itibariyle ihale bedelinin hesaplarına geçtiğini bildirdi.

Hisse devir sözleşmesi için Oyak adına Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Türker imza atarken, Özelleştirme İdaresi adına Metin Kilci Türkiye Kalkınma Bankası adına da Genel Müdür Abdullah Çelik imza koydu.

Oyak'ın Arcelor ile yapmayı planladığı ortaklığa ilişkin Rekabet Kurulu onayı konusundaki bir soruya karşılık Kilci, ihaleden sonra Oyak tarafından kurulan Ataer A.Ş. adına Rekabet Kurulu'ndan idare tarafından izin alındığını kaydetti.

Bunun ardından Arcelor ile yapılacak ortaklık nedeniyle ortaklık yapısındaki değişiklik için Rekabet Kurulu'ndan ikinci bir izin söz konusunu olduğunu, burada bir gecikme yaşandığını kaydeden Kilci, "Dolayısıyla idaremize başvuran şirket adına Rekabet Kurulu izni alındı ve bu şirkete devir gerçekleştirildi" dedi.

Bir gazetecinin özelleştirme hesaplarına geçen 2 milyar 770 milyon dolarlık rakamın ne kadarlık bölümünün hazine hesaplarına aktarılacağı yönündeki sorusuna karşılık da ÖİB Başkanı Kilci, "Bu konuda bir değerlendirme yapmadık" demekle yetindi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler