HABER

Erdoğan: ABD ziyareti bir milat olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD gezisini ikili ilişkilerde bir milat olarak gördüğünü belirterek, Trump ile görüşmesinde sorunları noktalama azminde olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu'na katılmak üzere bugün Çin Halk Cumhuriyeti'ne gitti.. Erdoğan, 15-17 Mayıs'ta da ABD'de temaslarda bulunacak. Erdoğan burada yapacağı görüşmeler için "Bu ziyaretimi Türkiye-Amerika ilişkilerinde yeni bir milat olarak görüyorum" ifadesini kullandı.

'DEAŞ ile mücadeleyi biz veriyoruz'

Çin ziyareti öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’ye yapacağı ziyarette Başkan Donald Trump ile YPG’ye verilen silah desteğinin üzerinde duracağını söyledi. ABD’nin şu anda bir geçiş süreci yaşadığını, bu nedenle Türkiye’nin çok daha dikkatli ve hassas davranması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "DEAŞ (IŞİD) ile mücadeleyi şu anda en üst düzeyde veren biziz. Türkiye olarak biz içeride ve dışarıda bu işin icraatını yaptık. Yapmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Bu DEAŞ olabilir, PKK olabilir, PYD, YPG olabilir" diye konuştu.

'Trump'la yapacağımız görüşme nokta mesabesinde olacaktır'

Bir öncü ekibin ABD’ye daha önce gönderildiğini, bu heyetin orada ön görüşmeler yaparak Türkiye'ye döndüğünü hatırlatan Erdoğan, Başkan Trump ile yapacakları görüşmelerde sorunları noktalama azminde olduklarını belirterek, "Sayın Trump'la bu görüşmeleri yapalım istiyoruz ki bizim yapacağımız görüşme virgül mesabesinde değil nokta mesabesinde olacaktır" açıklamasını yaptı. Erdoğan, ABD’nin Suriye’de YPG’ye verdiği silah desteğine değinerek, “Bunlar ağır silahlar, sıradan silahlar değil. Bunların bütün belgeleri elde, bunu kendileri de kabul ediyor. Bu tabii bizim ABD ile olan stratejik ilişkilerimize, stratejik mutabakatımıza ters düşen gelişmeler. Biz tabii bunların olmasını arzu etmeyiz, bunları ifade edeceğiz, bunları görüşeceğiz" ifadelerini kullandı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Melüt Çavuşoğlu da ABD'nin YPG'ye silah yardımını genişletme kararına ilişkin olarak, “Yanlış adım atmamamız lazım. YPG ve PKK aynı, fark yok. Bunların eline geçen her silah Türkiye için tehdittir" diye konuşmuştu.

Suriyeli Kürtlerden oluşan Halk Savunma Birlikleri (YPG), ABD'nin IŞİD'e karşı savaşta karadaki en önemli müttefiki olan Suriye Demokratik Güçleri'nin belkemiğini oluşturuyor. ABD’nin kararına ilişkin olarak SDG'den yapılan açıklamada ABD'nin kararının 'önemli olduğu ve terörizmin yenilgisini hızlandıracağı' belirtilmişti.

Gülen'in iadesi de gündemde olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fethullah Gülen’in iadesi sürecine ilişkin olarak da Başkan Trump ile bu konuyu konuşacağını açıkladı. Bu konuda da ellerinde bazı bilgi ve belgelerin olduğuna işaret eden Erdoğan, “Onları da kendilerine takdim edeceğiz. Fakat Sayın Trump'ın burada iradesini tabii çok önemsiyorum. O işi sonuna kadar kovalayacağız. Bana göre Amerika Birleşik Devletleri, FETÖ'nün adeta bir kuluçka yuvası haline gelmemeli” açıklamasını yaptı.

Suriye'de ABD ve NATO ile işbirliği vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye'deki gelişmeler kapsamında Türkiye’nin NATO ve ABD ile işbirliğine de vurgu yaptı, aynı zamanda uyarıda da bulundu. Bu bölgede Amerika ve Rusya’ya tehdit olmadığını, tehdidin Türkiye’ye karşı olduğunu belirten Erdoğan, ABD ile NATO'da beraberiz. Dolayısıyla NATO'da ittifak halinde olduğumuz böyle güçlü bir ülke, herhalde güçlü bir ortağıyla bu bölgede çok daha farklı adımları bizimle atmalı. Asla biz terör örgütünü Amerika'nın yanına veya Amerika'yı terör örgütünün yanına yakıştıramıyoruz. Bunu doğru da bulmuyoruz" ifadelerini kullandı.

'Brüksel'de Erdoğan'a destek eylemlerine izin verilmeyecek'

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD gezisinden sonra 24-25 Mayıs’ta Brüksel’de düzenlenecek NATO zirvesine de katılacak. Brüksel ziyareti öncesinde Brüksel Belediye Başkanı'ndan Erdoğan ile ilgili sert bir açıklama geldi. Brüksel Belediye Başkanı Yvan Mayeur, Brüksel'de NATO ziyareti vesilesiyle Erdoğan'a destek yanlısı toplantı veya eylemlere izin verilmeyeceğini, bu konuda kararının kesin olduğunu söyledi ve bu kararı Türk yetkililere de bildireceğini söyledi.

'Belçika sokmam diyorsa, bunu çıkıp açıklasın'

Brüksel Belediye Başkanı'nın açıklamalarına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, Brüksel Belediye Başkanı'nın NATO mensubu ve NATO adına konuşacak birisi olmadığını belirtti ve şunları söyledi: "O kendi işine baksın. Ne Brüksel Belediyesini ziyarete gidiyorum ne de bu noktada Brüksel'deki Belçika yetkililerini ziyarete gidiyorum. Ben, NATO'daki yapılacak bir zirveye gidiyorum. Olay budur. Gücü şuna yetiyorsa 'Ben, NATO zirvesine de Erdoğan'ı sokmam' diyorsa, buna gücü Belçika yetkililerinin yetiyorsa, çıksınlar bunu açıklasınlar. Ben zirveye gidiyorum, zırvaya değil” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel uçak "CAN" ile bu sabah Çin Halk Cumhuriyeti'ne doğru yola çıktı. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın yanı sıra iş dünyasından temsilciler de eşlik ediyor.

© Deutsche Welle Türkçe

reuters/dha/ÇA,BK

Geri Dön