HABER

Erdoğan: 'AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı var'

Ankara (AA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin AB'ye olduğu kadar AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu" belirterek, "Ancak müzakere sürecindeki iyi niyetli çabalarımızın, bazı ucuz diplomasi oyunlarına kurban edilmek istendiğini de görüyoruz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Sanayicileri Yuvarlak Masası (ERT) yöneticileriyle Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki yemekte bir araya geldi.

Erdoğan, yemekteki konuşmasında, Türkiye'de AB'ye üyelik sürecinde çok önemli adımlar atıldığını, tarihi reformlar gerçekleştirildiğini belirtti.

Etkileri günlük hayatın her alanında hissedilmeye başlanan evrensel standart uygulamaları hayata geçirdiklerini anlatan Erdoğan, "13 Ekim 2006 tarihinde katılım müzakerelerimizin tarama sürecini öngörüldüğü şekilden tamamladık. Tarama sürecinde gösterdiğimiz performans AB komisyonu tarafından da kabul edildi. Ancak bildiğiniz gibi müzakere sürecimizin ilerlemesinde konuyla doğrudan ilgisi olmayan sebepler yüzünden bazı engellemelerle karşılaşıyoruz" diye konuştu.

Katılım müzakerelerinin sürdürülmesi için ellerinden geleni yaptıklarını, yapmaya da devam ettiklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Şunu özellikle vurgulamak istiyorum; üyelik yolunda gereken objektif kriterleri karşılama irademizde hiçbir değişiklik olmamıştır. Buna rağmen mevcut durum, sürecin bütününün sürdürülebilirliği bakımından endişe vericidir. Hep söylüyorum; Türkiye'nin üyeliği AB için küresel bir vizyonun gerçekleşmesidir. Bizim AB'ye ihtiyacımız olduğu kadar, AB'nin de bu sebeple bize ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Ancak müzakere sürecindeki iyi niyetli çabalarımızın, bazı ucuz diplomasi oyunlarına kurban edilmek istendiğini de görüyoruz. Nitekim Batı kamuoyunda da bu meselede Türkiye'ye haksızlık yapıldığını ifade eden aydınların, siyasetçilerin sesleri de yükselmeye başlamıştır. Bunlara şahsım, ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Zira bunlar sağduyunun sesidir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön