Erdoğan: "Af yok, suçunu işleyen cezasını çeker"

UŞAK (İHA) - Uşak'a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazının ardından Uşak Meydanı'nda halka hitap etti.

Cuma namazını Uşak Merkez Ulu Camii'nde kılan Başbakan Erdoğan, Belediye Meydanı'nda halka hitap etti. Bir vatandaşın, af çıkarılması isteğine karşılık Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, af çıkarılmasının mümkün olmadığını belirterek, "Af yok. Suç işleyen cezasını çeker. Devletin katili affetme yetkisi yoktur. Benim bildiğim kadarıyla, affetme yetkisi maktulün varislerine aittir. Af çıkarırsak haksızlık yapmış oluruz" dedi. Vatandaşın, "O siz de olabilirdiniz" demesi üzerine Başbakan Erdoğan şöyle karşılık verdi:

BEN OLAMAM

"Ben olamam. Allah'ın yarattığı bir kula asla biz öyle bir zulüm yapamayız, asla. Biz yaradılanı yaradandan ötürü sevmeyi biliriz. Bununla yetişen insanlar asla insana o şekilde yaklaşmaz. Böyle bir yasa çıkarırsak zulüm yapmış oluruz"

Her yıl Dünya Kadınlar Günü'nü ayrı bir ilde kutladıklarını belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yarın Ankara'da uluslararası bir kutlama yapacakları için Uşak'ta bir gün önceden kutlama yaptıklarını söyledi. Türkiye'nin güzel günler, farklı güzellikler yaşadığını belirten Başbakan Erdoğan, dünyanın bir değişim içinde olduğunu Türkiye'nin de bu değişimden nasibini aldığını ifade ederek, "Türkiye yere sağlam basıyor. Emin adımlarla yürüyoruz. Olumsuz yaklaşımlarda bulunanlar var, bunlar elbette olacak, doğal. Ama siz, 81 vilayeti dolaşan hükümeti görüyorsunuz. Sıkıntı var olacak ama nereden nereye geldik o önemli. 79 senede bu ülkenin geldiği milli gelir 181 milyar dolar. Biz buna 5 senede 380 milyar dolar ilave ettik. Şimdi 480 milyar dolar oldu. Nereden nereye geldik. Biz geldiğimizde kişi başına düşen milli gelir 2 bin 500 dolardı. Şimdi 7 bin doları aştık. Bunlar ekonominin göstergeleridir. Hep konuşuyorlar, evet ithalat ve ihracat arasında bir açık var. Ama yapılan ithalat ihracata gidiyor. Göreve geldiğimizde 36 milyar dolardı, şimdi 107 milyar dolara geldik. Neden dün yoktu da bunlar bugün var."

Uşak'ın bir ihracat şehri haline geldiğini belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bunun istikrar ve güvenden kaynaklandığını söyledi. Türkiye'nin limanlarının güvenli hale geldiğini belirten Başbakan Erdoğan, ihracatın artışına dikkat çekti. Enflasyonun artış gösterdiğini doğrulayan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin dünyayı izlediğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye, enflasyonda 3 haneli rakamları yaşadı. Göreve geldiğimizde yüzde 30'du şimdi yüzde 8. Nerelerden nerelere geldik.
Cebimizdeki 100 liranın 78 buçuk lirası borçtu, şimdi cebimizdekinin 39 lirası borç. Ülkeyi böyle sömürdüler. 100 liraya 60 lira borç veriyordu. Kimin cebinden çıkıyordu bunlar. Köylünün çiftçinin halkımın cebinden çıkıyordu. Şimdi kalıyor. 5 sene önceki alım gücüne bak bir de şimdikine bak."

290 bin konut yapıldığını belirten Başbakan Erdoğan, hepsinin bittiğini konut kalmadığını ifade ederek, vatandaşın alım gücünün arttığını söyledi. Başbakan Erdoğan, "Bu konutları kaymak takımı için yapmıyoruz. Bu konutlar dar gelirli vatandaşlarımız için yapılıyor. Durmak yok yola devam" ifadelerini kullandı. Muhalefetin IMF konusundaki eleştirilerine de değinen Başbakan Erdoğan, göreve geldiklerinde 23,5 milyar dolar olan borcun şimdi 6,9 milyar dolara düştüğünü söyledi. Kendilerinden önceki hükümetin sürekli borçlandığını belirten Başbakan Erdoğan, "Bunlar borçlandı biz ödedik. Bu borcumuzu da öderiz ama ödemeye gerek yok. Dursun, çünkü ucuz bir borçlanma bu" diye konuştu.

Göreve geldiklerinde Merkez Bankası'nın bütçesinin 26,5 milyar dolar olduğunu belirten Başbakan Recep Tayip Erdoğan, şimdiki bütçenin 71 milyar dolar olduğunu belirterek, "Halep oraysa arşın Uşak'ta" dedi. Muhalefetin neyi eleştirip neyi eleştirmeyeceğini bilemez konuma geldiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, muhalefetin söylemlerinin halkı sadaka alan bir konuma koyduğunu ifade etti. Türkiye'nin sosyal, demokratik, laik bir hukuk devleti olduğuna dikkat çeken Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu hükümeti nereden vuracağız diye şaşırdılar. Halkı sadaka dağıtılan insan haline getirdiğimizi söylüyorlar. Ayıp bunlar, fakir fukara bunların zamanında yok muydu. Biz bunları kucağımızda bulduk. Türkiye demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Bu ne demektir? Bu fakir fukarayı bulacaksın, elini uzatacaksın demektir. Devlet budur, benim valim yöneticilerim gidip fakir fukarayı buluyorsa bu sadaka değildir. Böyle konuşmayın bunlar ayıptır ayıp."

Göreve geldikleri süre zarfında eğitime büyük destek verdiklerini belirten Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin her yerindeki okullara 550 bin bilgisayar dağıtıldığını söyledi. Bir vatandaşın, (Buraya gelmedi) demesi üzerine Başbakan Erdoğan, "Geldi, geldi. Ama vatandaşa değil okullardaki bilişim sınıflarına geldi. Git Kars'ta görürsün, Edirne'de İzmir'de her yerde görürsün" diye karşılık verdi.

Cuma namazı sonrası cami çıkışında Başbakan Erdoğan'ın korumaları çocuklara oyuncak dağıttı. Dünya Kadınlar Günü kutlama programına katılmak üzere Atatürk Kültür Merkezine giden Başbakan Erdoğan'ın güzergahında bir grup vatandaş, 'Belediyelerimize dokunmayın' yazılı bir pankart açtı.