Erdoğan Almanya'da seçim kampanyası yapmayacak

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Cumuhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet yetkililerinin 24 Haziran seçimleri vesilesiyle Almanya’da kampanya düzenlemeyi planlamadığını bildirdi.

Erdoğan Almanya'da seçim kampanyası yapmayacak

Cumhurbaşanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve AKP hükümetindeki bakanların 24 Haziran seçimleri kapsamında Almanya'da kampanya düzenlemeyi planlamadığı bildirildi.

Dpa ve AFP ajanslarının Türkiye Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı habere göre Ankara'dan yapılan açıklamada "Seçim kampanyaları sırasında Cumhurbaşkanı ya da kabine üyelerinin Almanya'da Türk vatandaşlara yönelik konuşma yapması planlanmıyor" denildi.

Bakanlık açıklamasında, Almanya'da Avrupalı olmayan siyasetçilere seçimlerden üç ay önce seçim etkinliği düzenlememe yönündeki yasağa atıfta bulunularak, "Yasağın doğru olmadığını ve demokrasiye hizmet etmediğini düşünüyoruz. Çünkü seçmenler ne için seçimlere gittiğini bilmeli" ifadesine yer verildi.

Bakanlığın açıklamasına, diğer önemli duyurularda olduğu gibi resmi internet sitesinde ya da sosyal medya hesaplarında yer verilmedi.

Türkiye'de medyada yer alan haberlerde Türk hükümetinden siyasetçilerin 24 Haziran seçimleri vesilesiyle Bosna Hersek'te büyük bir seçim etkinliği düzenleyeceği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 20 Mayıs'ta Saraybosna'yı ziyaret ederek konuşma yapacağı bu etkinliğe farklı Avrupa ülkelerinde yaşayan Türklerin de gitmesi bekleniyor.

ALMANYA'DAN SEÇİM ETKİNLİĞİ YASAĞI

Türkiye'de geçen yıl düzenlenen Anayasa referandumu öncesinde Türk siyasetçilerin Almanya'da seçim etkinliği düzenleme girişimleri tartışmalara neden olmuştu. Alman hükümeti bunun üzerine Avrupalı olmayan siyasetçilerin seçimlerden üç ay önce Almanya'da seçim etkinliği düzenlemesini yasaklamıştı.Almanya'da Türk hükümetinden siyasetçilerin planladığı etkinlikler güvenlik gerekçesiyle iptal edilmişti. Erdoğan etkinliklerin iptal edilmesine tepki göstererek, Almanya'ya Nazi benzetmesinde bulunmuş, bu açıklama Alman siyasetçilerin tepkisine neden olmuştu.

Almanya'nın yanı sıra Hollanda ve Avusturya da Türk siyasetçilerin seçim etkinliklerine sıcak bakmıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
Yaptırmıyorlar ki.. vizesiz avrupa dediler . ne bakanı gidip konusabılıyor ne kendi.
gıskaniyolar bizi bunlar bilerekten dövleti batirmak istiyolar hüloggggg...
@ffiestta YAPMAYACAK DEĞİL ,YAPTIRILMAYACAK.HAYIRLISIYLA ÜLKE GÜNDEMİNDEN SİLİNİP GİTSEYDİ.
Sende Afrikaya kabile devletlerine git sevgili RTE onlar seni kabul eder.
Referandumdan evet çıktığında ab ile ilişkiler son bulacaktı şehit gelmeyecekti idam çıkacaktı AB hayır diyordu papa haçlılar hayır diyordu kişi sevdiği ile beraberdir diyordu papa 'ya koşup ailecek emrindeyiz dedi
secim icin ikinci kez avrupa ile kotu olursa bu sefer ambargoyu yiyecegini biliyor
'' DÜNYA LİDERİ '' nin Seçilme umudu, Avrupa da ki vatandaşlarımız mı..?
Akp gidici heyecan yok
Ben hiç bir Avrupalı liderin gelip bizim ülkemizde miting yaptığını görmedim.Ne arsız insanlarız.Ev sahibi gelmeyin diyorsa gitmezsiniz.
Seçimlerden umudu yok akp nin heyecanda yok dikkat ederseniz
Eeee işte dünya böyle bir yer. Zamanında "eyy huyy hoyy" diye bağırırsan şimdi kendi vatandaşına bile sesini çıkarttırmazlar. Kendi kazdığı kuyuya düştü bazıları. Ama bunu kimse düşünmemiş demek ki. :))
yapabilecek mi şaka gibisiniz yaaaaa.Hadi girsin ya Almanya ya,hollanda'ya Avusturya ya Dünya lideriymiş hahahahaha şaka gibi ya
izin vermemiş olmasinlar ?
adamlar sokmuyorlar zaten...komedi gibi ya...
Sanki siz yapmiyorsunuz. Allah Allah. Adam içeri sokmuyor miting için zaten.. Neyin dik burunluluğu bu.
Avrupanın haddi mi. sn cumhurbaşkanımız gitmek istemiyor.
Almanların bu kararı Türkleri ne kadar çok sevdiklerinin göstergesidir.İyi ki Almanlar gibi dost ve kardeş bir ülke var.Erdoğan da tıpkı Osmanlıların yaptığı gibi ordumuzu Almanlara teslim etmeli ve genelkurmay başkanı Alman bir orgeneral olmalıdır.Yaşasın Türk-Alman dostluğu.
Bu yorum Selahattin Demirtaş için geçerli.Allah Reisimize uzun ömür versin...Bebek Katillerinin burada haber yapılması çok üzücü bir durum.Bebek,yaşlı ve kadınların hdpkklılar tarafından katledilmesi,yasin börünün katledilmesi ne çabuk unutuldu.Bu insanlar nasıl olurda normal bir insan muamelesi görürler.Anlamakta zorluk çekiyorum....
oralarda hukuksuzluğa eşitsizliğe izin vermiyorlar istedikleri gibi at oynatamıyorlar
Rabbime şükürler olsun ki gitmiyorlar paramiz cebimizde kalir ucan saray su yakmiyor ya artilari saymiyorum bile...
ben Ben diyorum ki iç siyaset için Avrupa yardımcı olacak neden dersek izin vermeyerek Avrupa bize karşı fikri yürütülecek Ve bu süreçte istediğini alacak örnek mi petrol ofisi ve enerji anlaşması olabilir mi
asrın lideri açıklasanız avrupa izin vermiyor çok rica ettik kabul etmiyorlar kırmızı kart yedik diye veya kandırıldık aldatıldık deyin ama koyunlarda yemiyor galiba
yanılmıyorsam bu defa kazanamayacak. durum onu gösteriyor.
düzenlettirmeyeceklerini bildiği içindir kesin.
EYYYYY fısssssss oldu ŞAPŞİKLER
Referandumda Almanya Tayyip'in Almanya'ya gelişini yasaklamıştı. Bizim dünya lideri reyisimiz ne demişti? "İstersem yarın Almanya'ya gelirim, kapıdan sokmadığınız zaman dünyayı ayağa kaldırırım!" Almanya verdi yine ayarı... E hadi dünya lideri dünyayı ayağa kaldırsana...
ADAMLAR SANA IZIN VERMIYORKI NASIL YAPACAKSIN SIKAR BIRAZ YAPTA GORELIM REISLIGINI
bu seçim mitingleri ancak üçüncü dünya ülkelerinde olur, teknolojinin bu kadar geliştiği bir zaman da onca masraf, bu paralar kimin cebinden çıkıyor, tv diye bir medya var her bir lider çıksın eşit şartlarda konuşsun neler yapacağını tek tek anlatsın, eskiden olduğu gibi liderler buluşup kendi aralarında tv de tartışsınlar abd ab ülkeleri bunu yapıyor neden biz medeni olamıyoruz ,özellikle erdoğan miting yapıyor ve en az 15-16 kanal canlı veriyor ve bu her mitingde aynı insan bırak seyretmeyi bıkıyor nefret ediyor hep aynı terana sonrada eşitlikten bahset peki eşitlik adalet neresinde bunun.
Diğer Haberler