HABER

Erdoğan: Aşırı sağ AB ile ilişkimizi zehirliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin üyelik sürecini devam ettirmek istediğini söyledi, ancak tehdit olarak aşırı sağı gösterdi.

Erdoğan: Aşırı sağ AB ile ilişkimizi zehirliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecini kazan kazan anlayışı çerçevesinde devam ettirmek istediğini vurguladı.

9 Mayıs Avrupa Günü için mesaj yayınlayan Erdoğan, Avrupa'nın karşı karşıya olduğu sorunları sıraladı. Bu sorunların başında aşırı sağcı partileri gösterdi.

Erdoğan mesajında, "Giderek oy oranlarını artıran ve siyasette belirleyici konuma ulaşan aşırı sağ partiler, Avrupa'nın sosyo-politik hayatını esir alıyor" dedi.

"Türkiye-AB ilişkilerini zehirliyor"

Cumhurbaşkanı mesajında Avrupalı liderleri popülist söylemler karşısında tepkisiz kalmakla da suçladı.

Erdoğan, "Birliğin kurucu değerlerini ve Avrupa'nın ortak geleceğini tehdit eden bu akımlara karşı birçok Avrupalı siyasetçinin, kısa vadeli hesaplar adına sessiz ve tepkisiz kaldığını görüyoruz. Avrupa'da yükselen bu tür eğilimler ve politikalar, aynı zamanda Türkiye-AB ilişkilerini zehirliyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında AB ile işbirliğini, göç, ekonomi, enerji, Gümrük Birliği ve üyelik müzakereleri gibi alanlarda en ileri seviyeye taşımayı hedeflediklerini de dile getirdi.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/ÖA/HS

Geri Dön