HABER

Erdoğan Bakan Şahin'e çok kızdı

Erdoğan Bakan Şahin'e çok kızdı

"8 askerin kurtulmuş olmalarına sevinemedim" açıklaması Başbakan ile Bakan Şahin arasını açtı. İşte Referans Gazetesi Genel Yönetmeni Eyüp Can Başbakan ile Bakan Şahin'in arasını açan olayın ayrıntılarını yazdı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Oval Ofis'te ABD Başkanı Bush'la siyasi hayatının "en kritik" görüşmelerinden birini yaparken kendisine Türkiye'den bir haber iletilir. İlk duyduğunda inanmak istemediği bir açıklamadır bu.

Habere göre Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, 21 Ekim'de PKK tarafından kaçırılan sekiz askerimizin, 4 Kasım Pazar günü Kuzey Irak'ta kameralar önünde PKK'lı teröristlerle tutanak imzalanarak teslim edilmesine çok bozulmuş ve ertesi gün, yani tam Erdoğan, Bush'la görüşmeye hazırlanırken basına şu açıklamayı yapmıştır: "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hiçbir mensubu böyle bir duruma düşmemeliydi. Dolayısıyla kendilerinin kurtulmuş olmasından fazla bir sevinç duyamadığımı ifade etmek istiyorum."

Erdoğan basın üzerinden kendisine aktarılan bu bilgiye ilk önce inanmak istemez.

Ve hemen Şahin'in gerçekten böyle bir açıklama yapıp yapmadığının araştırılmasını ister.

Kısa bir araştırmadan sonra Adalet Bakanı Şahin'in sekiz askerin yakalanma ve teslim edilme şekline çok içerleyip, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin 82. kuruluş yıldönümü törenine gelişinde gazetecilere birebir bu açıklamayı yaptığı hatta "Bu, benim kişisel değerlendirmemdir" dediği aktarılır.

Başbakan "şoke" olur

Adalet Bakanlığı gibi bir koltukta oturan Şahin'in herkesin diken üstünde yürüdüğü bir zamanda "kişisel fikrim" diyerek böylesine sorumsuz bir açıklama yapmasına fena halde içerler.

Açıkçası esir askerlerimizin teslim edilme şekli, teslim alan heyette DTP'li milletvekillerinin hazır kıta bulunması ve PKK'nın bunu bir propagandaya dönüştürmek istemesi Erdoğan'ı da üzmüştür ama çok önemli bir bakanının askerlerin salıverilmesinin ardından adeta; "ölseler daha iyi olurdu" anlamına gelebilecek "bu şekilde kurtulduklarına sevinemedim" şeklinde bir açıklama yapmasını kabul edemez.

Geri Dön