HABER

Erdoğan bugün AKP’ye geri dönüyor

Referandumda kabul edilen anayasa değişikliğinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün tekrar AKP'ye üye olacak.

16 Nisan referandumunda oylanan en önemli Anayasa değişikliklerinden biri cumhurbaşkanının partili olabilmesinin önünü açan maddeydi. Sandıktan “evet” çıkmasının ardından da gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ne zaman resmi olarak Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) döneceğine çevrildi.

AKP Merkez Karar Yürütme Kurulu'nun (MKYK) dün Erdoğan'ın partiye üyeliği ve Olağanüstü Genel Kurul gündemiyle toplandı. Toplantıda Erdoğan'ın partiye yeniden üyeliğinin üyelerin oybirliğiyle onayladığı açıklandı. Toplantının ardından Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay'dan beklenen açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün partiye geri dönüş yapacağını duyuran Aktay, düzenlenecek olan törenin "kurucu üyeler, MKYK, milletvekilleri, merkez demokrasi hakem kurulu üyeleri, disiplin kurulu üyeleri, genel merkez kadın kolları ve gençlik kolları başkanlarının katılımıyla" yapılacağını açıkladı.

Erdoğan, Anayasa değişikliğinin kabulünün ardından yaptığı açıklamada resmi sonuçların açıklanmasının ardından AKP'nin başına geçeceğini söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 21 Mayıs'ta yapılacak üçüncü olağanüstü kongrede genel başkanlık için tek aday olması bekleniyor.

10 Ağustos 2014'te Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından AKP'ye veda eden Erdoğan, kongrede tekrar genel başkanlık koltuğuna oturacak ve böylece hem Cumhurbaşkanı hem de AKP Genel Başkanı sıfatını taşıyacak.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/AÜ/HS

Geri Dön