Erdoğan'dan ABD ziyareti öncesi açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyareti öncesinde havalimanında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Trump ile görüşmesi, Kıbrıs'taki sondaj çalışmaları ve AB'den gelen açıklamalar ile Yunanistan tarafından iadesi kabul edilmeyen DEAŞ'lı terörist hakkında soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesi öncesinde önemli açıklamalar geldi. Erdoğan, 'Şu an itibarıyla terör örgütlerinin bu bölgeden (Barış Pınarı Harekatı bölgesi) çekildiğini söylemek mümkün değil' dedi.

"MÜZAKERELER BİR ANDA BİTEBİLİR"

Kıbrıs konusunda AB'ye sert tepki gösteren Erdoğan, 'Bu kadar DEAŞ'lıyı kontrol altında tutan Türkiye'ye karşı takındığınız tavrı gözden geçirin. Müzakereler bir anda bitebilir. Bu kapılar açılır, bu DEAŞ'lılar da gönderilmeye başlandı, gönderilir. Gözdağı vermeye de kalkmayın. Biz bunları da pek takmayız. Yolumuza da devam ederiz' diye konuştu.

ARA BÖLGEDE KALAN DEAŞ'LI SORUSUNA YANIT

Erdoğan, dün sınır dışı edilen DEAŞ'lı teröristin Yunanistan tarafından kabul edilmemesi ve ara bölgede kalmasına ilişkin soruya, 'Sınırda kalmış kalmamış o çok da bizi ilgilendirmiyor. Bunların başka belki planları da olabilir, onları da yeri geldiği zaman uygulamaya koyarız' yanıtını verdi.

Erdoğan'ın açıklamaları:

Bu ziyareti sancılı bir dönemde icra ediyoruz. Bu ziyaret gerçeklerin anlaşılmasına katkı sağlayacak.

FETÖ ELEBAŞININ İADESİ TALEBİ

Pensilvanya'daki teröristbaşının ülkemize iadesi için bugüne kadar birçok adım attık, atmayı da sürdüreceğiz. Peşini bırakmamakta kararlıyız.

DEAŞLILARIN İADESİ

Özellikle Suriye meselesini de konuşacağız. Bu sıralarda DEAŞ'lıların ülkelerine iadelerine de başladık. Burada da telaş, tutuşma başlamış durumda. Onlar düşünsün, ne yapacaklarına karar versinler.

TERÖRİSTBAŞI MAZLUM KOBANİ'NİN ABD İLE İLİŞKİSİ

Barış Pınarı Harekatı'nda gelinen son aşamayı ayrıntıları ile konuşma fırsatı da bulacağız. Ferhat Abdi Şahin'in (Mazlum Kobani) nasıl bir terörist olduğunu, kendilerinin bunlarla görüşmesinin yanlış olduğunu da belgeleri ile ifade edeceğiz. Teröristbaşının Türkiye'de bütün terör eylemlerini kendilerine takdim edeceğiz.

İlişkilerimizdeki sisli havaya rağmen Başkan ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunda hemfikiriz. Şimdiye kadar pek çok konuda ciddi mesafe aldık. Heyetlerarası görüşmeden sonra birlikte bir basın toplantısı ki, tahminim geniş kapsamlı bir basın toplantısı olacak. Bu toplantı ile de diğer programımızı icra edeceğiz. Terörle mücadele öncelikli konularımızı oluşturmaktadır.

SORU CEVAP

"TERÖR ÖRGÜTLERİNİN ÇEKİLDİKLERİNİ SÖYLEMEK MÜMKÜN DEĞİL"

(Suriye'de Rusya ile ortak devriyeler) Şu an itibarıyla terör örgütlerinin bu bölgeden çekildiğini söylemek mümkün değil. Hala terör örgütleri burada. Dün Kamışlı'da sivillere yönelik cereyan eden eylemler ortada. Münbiç'ten çekildiğini söylememiz mümkün değil. Terör örgütleri Münbiç'te de ortada. Buradan ne Rusya ne Amerika terör örgütlerini verdikleri ne saatlerde ne de günlerde temizleyebilmiş değiller. Bunları konuşacağız.

KIBRIS TEPKİSİ: TÜRKİYE SİZİN BUGÜNE KADAR TANIDIĞINIZ ÜLKELERDEN DEĞİL

(Kıbrıs'taki sondaj faaliyetleri) Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü açıklamalarını yaptı. Avrupa Birliği bir şeyi unutuyor; Görev yapanların birçoğu siyasette hala çok yeni. Birçoğu da maalesef bir cehalet ile bunlara yaklaşıyorlar. Biz Kıbrıs'ta bir garantör ülkeyiz. İngiltere de Yunanistan da. Bizim garantör ülke olarak burada haklarımız var. Sularda münhasır ekonomik bölge denilen yerlerde de bizim haklarımız var. Bunlar uluslararası hukuktan kaynaklanan haklar var. Ey AB, şunu bilin Türkiye sizin bugüne kadar tanıdığınız ülkelerden biri değil. Türkiye şu anda masada. Müzakereler de bizi bağlamaz. Bu müzakereler de bitebilir. Takındığınız tavrı iyi bilin. Bu kadar DEAŞ'lıyı kontrol altında tutan Türkiye'ye karşı takındığınız tavrı gözden geçirin. Bu kapılar açılır, bu DEAŞ'lılar da gönderilmeye başlandı, gönderilir. Gözdağı vermeye de kalkmayın. Biz bunları da pek takmayız. Yolumuza da devam ederiz.

NATO ELEŞTİRİSİ

(ABD'nin teröristlere silah yardımı) Planları yaparsınız, planların bazıları çok planlandığı gibi yürür bazıları da sıkıntılı olur. Burada düşünün çok çok ciddi bir mücadele var. Adeta bir savaş havasında bir yapı. Karşımızda kimler var? Kimlerle Türkiye mücadele veriyor. Amerika'nın 33 bin TIR silah gönderdiği bir ülke. Suriye devletine değil, terör örgütlerine gönderiyor. Terör örgütleri burada çok ciddi bir yapılanmaya girsin, bu yapılanma ile birlikte kime karşı bu mücadeleyi verecekler, herhalde Türkiye'den başkası değil. Devamlı taciz ateşleri devam ediyor. Şu an itibarıyla silahlı kuvvetlerimizden 11 şehidimiz var, 163 yaralımız var. Suriye Milli Ordusu'ndan 202 şehit var, 656 yaralı var. Sivil can kaybı 21, sivil yaralı ise 184. Bunun hesabını kim verecek? Bölgede güvenli bölge yapıyoruz, devriye çalışmaları yapıyoruz. Yapıyoruz da neticeye bakın. Bütün bunlara rağmen biz bu mücadeleyi bu şekilde veriyoruz. Hepsinden öte, burada biz Amerika, Rusya bu ikili ile bugüne kadar yürüttüğümüz samimi çalışmayı bundan sonra da kararlı bir şekilde yürütmek istiyoruz. Soçi 3'lüsü var; Rusya, Türkiye, İran. Çok daha önemlisi var. O da NATO içinde yer alan ülkeler olarak NATO'nun buraya şu ana kadar eğilmediği bu süreci gözden geçirmesi lazım, artık eğilmesi lazım. 3-4 Aralık'ta İngiltere'deki liderler zirvesini çok önemsiyorum. Bunları tepeden tırnağa gündeme getireceğiz.

'İADESİ KABUL EDİLMEYEN DEAŞ'LI TERÖRİST' SORUSUNA YANIT

(Yunanistan'a iadesi kabul edilmeyen DEAŞ'lı) Sınırda kalmış kalmamış o çok da bizi ilgilendirmiyor. Bunların başka belki planları da olabilir, onları da yeri geldiği zaman uygulamaya koyarız.