Erdoğan'dan son dakika 'AKM' açıklaması

Son dakika bilgisine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul Yeditepe Bienali'nin açılışında "Şimdi Atatürk Kültür Merkezi'ni Türkiye'nin bir numaralı opera binası olarak yapıyoruz. Buna da biliyorsunuz çok bağırdı o Geziciler. İstediğiniz kadar bağırın, çatlayın, patlayın, bak yıktık. Ve inşallah kısa zamanda da orada dünyada sayılı muhteşem bir opera binasını çok amaçlı olarak yapıyoruz" dedi.

İstanbul Yeditepe Bienali'nin Ayasofya'daki açılışına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, televizyonların canlı yayınladığı konuşmasında önemli mesajlar verdi.

Cumhurbaşkasına konuşmasına başlarken, Ayasofya'daki törene katılanların çoğu cep telefonlarını çıkararak Erdoğan'ı fotoğrafladı.

Erdoğan'ın sözlerinden satır başları şöyle:

"Heyecanlıyım, duygusalım... Öyle zannediyorum ki bu muhteşem ve mübarek kubbenin altında konuşmak hele hele garip asırlardan sonra konuşmak zor.

Genelde sergiler ve bienaller kapalı mekanlarda icra ediliyordu. Sanat eserini dört duvarın boğuculuğuna hapseden bu anlayış, estetiği öldürmenin yanı sıra eserlerin geniş kitlelere ulaşmasına da mani oluyordu.

İstanbul'un bizatihi kendisi sanat galerisidir. Hayatın dağdağası içinde sakinleri tarafından fark edilmese de, özellikle tarihi yarımadanın tamamı bir açık hava müzesidir.

45 gün boyunca düzenlenecek sergi, seminer, panel ve konferansların şehrimizin kültür hayatına zenginlik katacağına inanıyorum.

ERİYE ERİYE BURAYA GELDİK

Biz eriye eriye buraya geldik. 19. asrın başlarında 5 milyon kilometrekare bir alana sahiptik. Kimse bunun hesabını sormuyor. Bundan sonrası bizim için çok hassas.

Türkiye uzun yıllar sanat, kültür ve tarih deyince sadece belli bir dönemi, belli bir kalıbı esas alan kısır ve dar bir bakış açısının esiri olmuştur. Bizans'tan çok Bizanscı, Batı'dan ziyade Batıcı ama her halükarda milletin değerleriyle kavgalı bu zihniyet, ecdadın bize bıraktığı mirasın kıymetini de ne yazık ki bilememiştir.

Bu tepeden inmeci, baskıcı, jakoben anlayışın bugün de bazı sözüm ona sanat çevrelerinde devam ettiğine şahit oluyoruz. Kendi ideolojilerini paylaşmayan, bunların diktasına boyun eğmeyen sanatçılarımıza yönelik en şiddetli saldırılar bunlardan geliyor. Gezi olaylarına destek vermeyen sanatçılarımızın bu çevrelerce nasıl hedef gösterildiğini gayet iyi biliyoruz. Çapulcularla kol kola yürümedikleri, vandallığa, sokak terörüne prim vermedikleri için sanatçılarımızın nelerle tehdit edildiğini hepimiz çok iyi biliyoruz.

Şimdi Atatürk Kültür Merkezi'ni Türkiye'nin bir numaralı opera binası olarak yapıyoruz. Buna da biliyorsunuz çok bağırdı o Geziciler. İstediğiniz kadar bağırın, çatlayın, patlayın, bak yıktık. Ve inşallah kısa zamanda da orada dünyada sayılı muhteşem bir opera binasını çok amaçlı olarak yapıyoruz.

Cumhuriyet tarihi boyunca bir tane eser koyun be. Sanatı olmayan bir memleketin şah damarı kopmuş demektir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 123 yorum
Allah'ım bu ülkeye nefret tohumu ekenleri, ayrıştiranlari, çalanı, çırpani, sen konuyu biliyorsun amin
@swdark solcuların alayı bu ülkeye yabancı ve nefretle dolu zaten, 2002'ye kadar ülkeye tek bir faydanız yoktu ne ötüyorsun lan sen heterojen?
tarih kitaplarinda vahdettinden bile kotu anilacaksin sen bu ülkenin başina gelmiş en başarisiz en beceriksiz bir bir basbakan bir cumhur baskani olarak anilacaksin... Ataturke dusman olmak sizi daha kaliteli musluman yapmiyor daha iyi bir hayin olarak anilacaksin...
insanlarla çok ugrasiyor devran döner fetoya kalmadı askere kalmadı sanada kalmaz bu ülke sıkıntı yasarsin
Bu iktidarin oyunudur yeni bir gezi parki direnisi istenilmektedir karsi goruslu insanlari kiskirtip ve korkutup oy pesine dusmektir. ama yemezler insanlari birbirine dusuremiyeceksin kendine rand saglayamayacaksin..sadrazamliginin bittigi gunleride gorecegiz Allah'in izni ile
@swdark sanamı kalacak gobel
@aydnmurat 15 YILDA ÜLKEYİHER KONUDA ÇÖKERTTİNİZ ELBİRLİĞİYLE....ÇOCUKLARINIZ TORUNLARINIZ BU DÜŞÜNCELERİNİZ İÇİN YÜZÜNÜZE TÜKÜRECEK...
@eren936 ÜLKEYİ BİRLEŞTİRECEĞİNE AYRIŞTIRIYOR.HAYIRLISIYLA BİR GİTSEYDE
@swdark konuşma LAN ... LAN kere LAN ... önce ADAM OL SAYGIYI ÖĞREN !!!
@swdark . ulan nikine bak sen. Yabancı menşeli akılsız
adını da Atatürk opera binası koyarsınız herhalde!
@mertxrock fırsta geçmiş Atatürk'ün adını silmek için bahane arayanlara mı diyorsun. Hiciv dolu bir yorum olarak değerlendiriyorum
Altına imzamı atarım
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler