HABER

Erdoğan: DTP'lileri de dağa gönderirsiniz

Başbakan Erdoğan, DTP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması teklifine karşı, demokratik yolların denenmesi gerektiğini söyledi ve "Parlamento dışı kalırlarsa, onları da dağa gönderirsiniz" dedi.

Başbakan Erdoğan, Çek Cumhuriyeti'ne giderken uçakta, gazetecilerin soruları üzerine, MHP'nin DTP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması teklifini değerlendirdi. Erdoğan, CHP lideri Deniz Baykal'a da gönderme yaparak "Sayın Baykal'la aynı çatı altında siyaset yapıp da bugün dağda olan yok mu" diye sordu.

"Parlamentoya seçimle gelmiş olan milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırmak, parlamento dışına atmak doğru olmaz" görüşünü tekrarlayan Başbakan, şöyle konuştu:

"Demokratik parlamenter sistemde, Meclis'i, bu kavganın içine sokmamamız gerekir. Aksi halde yozlaşmaya yol açılır. Demokratik yollar denenmeli. Katı defans uygulanırsa, parlamento dışı kalırlarsa, onları da dağa gönderirsiniz."

CHP lideri Deniz Baykal'a gönderme yapan Başbakan Erdoğan, "Sayın Baykal'la aynı çatı altında siyaset yapıp da bugün dağda olan yok mu?" diye sordu ve DTP'ye de şu çağrıyı yaptı:

"DTP samimi bir tercih yapmalı. Ya silahlı eylem türünü ya da silahsız eylem türünü.... Demokratik mücadele yolunu seçince, silahlı mücadeleyi reddedeceksin."

Başbakan Erdoğan, PKK silah bırakana kadar mücadelenin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: NTV

Geri Dön