HABER

Erdoğan: Ermenistan'la bir yol haritası belirlenebilir

Davos (AA)- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dağlık Karabağ konusunda Türkiye'nin hiçbir zaman Azerbaycan'ı yalnız bırakmayacağını belirterek, "Ermenistan eğer samimi bir davranış ortaya koyarsa dün akşam yaptığımız görüşmelerden sonra bugünkü görüşme bir yerde yol haritasını belirleyebilir" dedi.

Dünya Ekonomik Forumu'nun yıllık toplantıları için İsviçre'nin Davos kasabasında bulunan Başbakan Erdoğan, ikamet ettiği Belvedere Oteli'nde, gazetecilerin, IMF ve Ermenistan ile ilişkiler konusundaki sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile dün akşam yaptığı görüşme hatırlatılarak, bugün Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile yapacağı görüşmede gündeme getireceği konuların sorulması üzerine şunları söyledi:

"Benim Sarkisyan ile yapacağım görüşmenin öncesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kardeşimle görüşmem çok çok önemli, doğal. Onunla yapacağım görüşme bir yerde Sarkisyan ile yapacağım görüşmenin çerçevesini oluşturacak. Bu iş, başından beri zaten bu şekilde gelişmiştir. Bundan sonra da bu şekilde gidecektir. Dağlık Karabağ konusunda biz hiçbir zaman Azerbaycan'ı yalnız bırakamayız. Yani konularımız bir yerde Azerbaycan ile ilintili, bağlantılı. Burada da Ermenistan'ın gerekli anlayışı göstermesi lazım. Yani direkt olarak bizim konumuz, Türkiye-Ermenistan arasındaki bir konu değil. Orayla da bu işin bağlantısı, ilgisi var. Tüm bunlara rağmen alt düzeyde yapılmış olan çalışmalarda Ermenistan eğer samimi bir davranış ortaya koyarsa dün akşam yaptığımız görüşmelerden sonra bugünkü görüşme bir yerde yol haritasını belirleyebilir."

-IMF'NİN KENDİ KARARI-

Erdoğan, 10 gün sonra IMF ile bir anlaşmanın söz konusu olup olmayacağına ilişkin soruyu yanıtlarken, "Onlar bu arada çalışmayı yapacaklar. Ondan sonra dönüp çalışmalar bırakıldığı yerden devam edecek" dedi. Başbakan Erdoğan, 10 günden önce anlaşma olup olmayacağının IMF'nin kendi kararı olduğunu söyledi. "Tıkanan noktalar neler?" sorusuna Erdoğan, "Daha önce belirlenenler vardı. Daha sonra gelişmeler oldu. O gelişmeler üzerinde durduk dün akşam. Şu anda aramızda kalması gereken bir konuyu açıklamam doğru olmaz" yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan, "Türkiye'nin borcunun mahsuplaşılması, ondan sonra yeni bir kredi sağlanması mı gündemde?" sorusu üzerine ise "Hayır, hiç öyle bir sorun yok. Öyle bir sorunu zaten biz rahat aşarız. Bizim zaten mevcut borcumuz 8.7 milyar dolar. Bu bizim için problem değil" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön