Erdoğan: ''Farklı siyasi görüşlere sahip olunabilir''

İstanbul - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, farklı siyasal görüşlere sahip olunabileceğini ifade ederek, "Bizim medeniyetimiz hoşgörü, sevgi, birlik, beraberlik, dayanışma ve paylaşım medeniyetidir. Eğer bizim bu paylaşım anlayışımız olmasaydı, Türkiye, Meksika olurdu, Arjantin olurdu" dedi.

Erdoğan, Giresun Dernekleri Birliği tarafından Feshane Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2. Giresun Günleri kapsamında gerçekleştirilen geceye katıldı. Erdoğan, Feshane Kültür Merkezi'ne gelişinde havai fişek gösterisiyle karşılandı.

Erdoğan, Giresun'da geçen 4,5 yılda eğitim alanında büyük bir dönüşüm yaşandığını belirterek, Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin, Kale Devlet Hastanesi'nin üniversiteye devriyle faaliyete geçmeye hazır hale geldiğini söyledi.

Geceye katılanların havaalanı isteği üzerine Erdoğan, "O kadar olursa israf olur. Bakın her zaman şöyle bir başbakan tanıyacaksınız. Aldatan bir başbakan değil, ülkenin kazanacağı ne varsa onu yapan ve onu vaad eden bir başbakan. Öyle bakacağız olaya. Yoksa yarın ülkemizi havaalanı mezarlığından geçilemez hale getiririz. Buna dikkat edeceğiz" dedi.

Karadeniz Sahil Yolu'nun bitirildiğini hatırlatan Erdoğan, "Türkiye'de olmayan tüneller Karadeniz'de var. Bu uzunlukta tüneller yok. Dağları Ferhat gibi deldik, hemşehrilerimizi birbirleriyle buluşturalım diye deldik. Bunları başardık, 15 yıl oyalanan, engellenen ama 4 yılda bitirilen bir hizmet" diye konuştu.

-"Türkiye ciddi değişim yaşıyor"-
Erdoğan, Balkan ülkelerinin birçok ilinin Türkiye'nin illeri ile mukayese dahi edilemeyeceğini belirterek, "Türkiye hakikaten çok ciddi değişim ve dönüşüm yaşıyor. Bizim özellikle güç sahibi olan vatandaşlarımız sadece büyük şehirlerde yatırımlarını gerçekleştirmeyip biraz da kendi doğdukları, büyüdükleri yerlere kayacak olsalar biz o beklenen sıçramamızı 10 yıl sonra değil, bugün yaparız" diye konuştu.

Türkiye'nin milli gelirini 489 milyar dolara çıkardıklarını anımsatan Erdoğan, "Bu yan gelip yatarak olmadı ki, bu çalışarak oldu, bu hortumları keserek, bu yolsuzlukla mücadele ederek oldu, bu çeteleri, dosyaları çökerterek oldu" dedi.

Farklı siyasi görüşlere sahip olunabileceğini belirten Erdoğan, Giresunlulara şöyle seslendi:

"Ama birbirinizi, Yunus'un diliyle, 'yaratılanı severiz, yaratandan ötürü' anlayışı ile sevin. Asla ayrılığa müsaade etmeyin. Bizim medeniyetimiz hoşgörü, sevgi, birlik, beraberlik, dayanışma, paylaşım medeniyetidir. Eğer bizim bu paylaşım anlayışımız olmasaydı Türkiye Meksika olurdu, Arjantin olurdu. Ama biz farklıyız. Yeri geldiği zaman bir tas çorbayı komşusu ile paylaşabilme anlayışı bizim milletimizde var ama onlarda yok. Farkımız bu."

AA