'Erdoğan görüşmeyi kabul etmedi, Bolton Ankara'dan ayrıldı' denilmişti! Açıklama geldi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bolton'la görüşmemesine ilişkin soruyu da yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada "Bolton'ın muhatapı İbrahim Kalın'dır. Bizim yoğun mesaimiz var" demişti. Kalın ayrıca Bolton'a verilen kırmızı dosyalar ile ilgili soruya cevap verdi.

Ankara'da bulunan ve yaptığı açıklamayla tepki toplayan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de görüşmek istedi. Bolton'un görüşmenin gerçekleşmemesi üzerine Türkiye'den ayrılma kararı aldığı belirtilmişti. Konuyla ilgili olarak Bolton'la görüşmeyi gerçekleştiren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan da açıklamalar geldi.

ıbrahım kalın

İbrahim Kalın'ın açıklamaları şöyle:

Biz ABD ile müttefiklik ilişkisi çerçevesinde bu sürecin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Suriye'nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliği önem arz etmektedir. Suriye sınırı bütün terör örgütlerinden temizlenmelidir. DEAŞ ile mücadelede duraklama söz konusu değil.

ERDOĞAN, RANDEVU TEKLİFİNİ GERİ Mİ ÇEVİRDİ?

Sayın Cumhurbaşkanımızın sayın Bolton'a teyitli bir randevu sözü yoktu. Böyle bir talep vardı, biz bunu teyit etmemiştik. Cumhurbaşkanımız da ifade ettiler. Bolton'un muhatabı bellidir. Bunu bir tepki gibi değerlendirmek doğru olmaz.

BİZ BU GÖRÜŞMEYE İLİŞKİN FOTOĞRAFLARDA KIRMIZI BİR DOSYA VERDİĞİNİZİ GÖRDÜK, İÇERİĞİ NEDİR?

Ben Bolton’a iki dosya verdim, kırmızı dosya. Birinde Kürt kardeşlerimize kapsayıcı politikalarını içeren bir bilgi notuydu.

İkincisi ise PYD-YPG’nin Suriye’de işlediği suçlarla ilgili bir dosya. Bu konu hep hasır altı edildi. Kamışlı’da, Kobani’de, Haseke’de uyguladığı baskılar, zulümler çocukların okullara gitmesinin engellenmesi gibi uygulamalar var. Suriye’nin toprak bütünlüğü, geleceği dedim. Bunun önündeki engellerden biri PYD-YPG’nin zulmüdür. Biz bu bilgileri, dosyayı Bolton’a sunduk ki gerçekleri kendileri de net bir şekilde görsünler. Planlanmış bir görüşme yok ama ilerleyen günlerde liderler düzeyinde görüşmeler olabilir tabi.

5c3499e467b0a90efc4e71bf

SÖZLERİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

John Bolton hafta sonu İsrail'de terör örgütü YPG'yi savunan açıklamalar yapmış ve sözleri Ankara'dan yoğun tepki çekmişti.