İlker Başbuğ'un sözlerine Erdoğan'dan tepki: Yazıklar olsun, gereken cevabı alacak

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. ABD'yi sert şekilde eleştiren Erdoğan "Suriye’deki DEAŞ tiyatrosunun sonuna geldik. Hele hele bizi vururlarsa sert karşılık veririz diyenlerin ömürlerinde hiç Osmanlı tokadı yememiş oldukları da çok açık" dedi. Öte yandan Erdoğan, İlker Başbuğ'un açıklamalarıyla ilgili olarak da "Yazıklar olsun, gereği yapılacak" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Grup Toplantısı'ndan sonra kuliste basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Erdoğan özetle şunları söyledi:

İLKER BAŞBUĞ AÇIKLAMALARI

"Az önce duydum. Genelkurmay Başkanı'ndan emekli de olsa böyle bir açıklamayı duymak büyük talihsizlik. Bunu söylemek kimin haddine? Askerin görevi nedir? Ülkesine saldıranlara karşı haddini bildirmek. Asker kışlasında oturup izleyecek mi? Siyasete alet edildiğini neye göre söylüyor? Gereken cevabı alacak.

İLKER BAŞBUĞ NE DEMİŞTİ?

Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ şöyle konuşmuştu: "Afrin'de Mehmetçik çatışıyor, askerimiz çatışıyor, şehit oluyor. Asker çatışırken, şehit olurken siyasidir falan gibi söylemlerin tartışılma zamanları değil. Asker canını almış, görevini almış, görev için çatışıyor. Şehit oluyor, kanını akıtıyor. Böyle konuların gündeme getirilmesini doğru bulmuyorum. Türkiye geleceğin güçlü bir devleti olacak. Bugün de durumumuz zaten ortada, böyle bir devlet varken, siz küçük emeller peşinden gidip bunu YPG'ye, PYD'ye adeta Türkiye karşısında böyle bir tartışılması bile çok rahatsız ediyor. Bu rahatsız edici bir şey, bu mukayese edilecek, karşılaştırılacak bir konu değil. Bunu daha evvelde söyledik, ümit ediyorum sağduyulu hareket, sağduyulu bu olaya bakış nerede? Amerikan Birleşik Devletleri başta olmak üzere hakim olur ve bu yanlış maceradan vazgeçilir. Çünkü aynı şey devam ederse bakın Amerika Birleşik Devletleri çok şey kaybeder."

KARDAK

Kardak'ta dün akşam öyle bir sıkıntı oldu sorun yaşanmadı. Yunanlılar yine şaşırdı, dün akşam yaklaşma gibi bir şey oldu.

ŞEHİDE HACİZ İŞLEMİ

Şehidimize yapılan saygısızlıktır. Gerekli talimatlar verildi. Terbiyesizliği yapan hakkında gereken yapılacak. Bu kimsenin haddine değil. Devlet böyle acze düşemez."

ERDOĞAN'IN GRUP KONUŞMASI

Erdoğan'ın grup konuşması özetle şöyle:

Kıymetli misafirler, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Meclis çalışmalarında başarılı bir hafta geçirmenizi temenni ediyorum. Ülkemizin sınırları boyunca büyük bir mücadele verdiği bir dönemde sizlere hep birlikte çok önemli görevler düşüyor. TBMM sıradan bir kurum değildir. 15 Temmuz'da darbecilerin karşısına dikilmiş bir Meclis'tir. Bugün de öncü ve örnek bir duruş sergileyen gazi Meclisimizin tüm üyelerine milletin adına teşekkür ediyorum. TBMM 16 Nisan halk oylaması ile kabul edilen yönetim sistemi değişikliği konusundaki dirayetli tutumu ile önceliğinin millet olduğunu göstererek ayrıca bir takdiri hak etmiştir.

Bugün istihdamdaki gelişmelerden, hukuki ve idari hazırlıklara kadar reform gündemimizle ilgili hususları paylaşacaktım. Bugün özellikle kurulacak, Antarktika'daki Türk üssü için çalışmalar yapmak üzere uğurlayacağımız bilim adamlarımızın çalışmalarından söz edecektim ancak dönemin öncelikli konularını milletimizle paylaşmamız gerekiyor.

KIBRIS VE EGE ADALARI UYARISI

Sanılmasın ki Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz arama ve Ege'deki kayalıklarla ilgili fırsatçı girişimler dikkatimizden kaçıyor. Kıbrıs'ta ve Ege'de haddini aşanları yanlış hesap yapmamamları konusunda buradan ikaz ediyoruz.

Stratejik ortağımız, müttefikimiz kalkıp da PYD'ye parasal desteği, silah yardımları yetmiyormuş gibi yapma kararı bizim de aldığımız ve alacağımız kararı etkileyecektir. Şunun iyi bilinmesi lazım. Türkiye bir çadır devleti değildir. Asırlara bani olan bir devlet anlayışımız vardır. Biz gereği neyse bunu yaparız. Bir ölürüz bin diriliriz. Bu böyle bilinmeli. Savaş gemilerimiz, hava kuvvetlerimiz gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakından takip ediyorlar.

Sadece faillerini küçültür ve seviyesiz hale getirir. Türkiye tarihten, anlaşmalardan ve uluslararası hukuktan gelen haklarının takipçisi olacaktır. Bizim için Afrin neyse Kıbrıs'taki Ege'deki haklarımız da odur. Bu operasyon sebebiyle hala ülkemizi suçlayanlar önce bölgedeki tünellere, kulelere baştan aşağı silahlandırılmış köylere bir baksınlar. Eğer ortadaki görüntüye rağmen tüm bu hazırlıkların ülkemize yönelik olmadığını iddia edenler varsa artık onlara söyleyecek sözümüz yoktur.

"NATO EŞİTTİR ABD DEĞİLDİR"

Tahammül edemeyenler bizden teröristlere teslim olmamızı istiyorlar. Bu nasıl NATO üyeliği. Biz NATO'da berabersek, NATO'nun maddeleri, hükümleri neyse Türkiye ne kadar uyuyorsa Amerika'nın da o kadar uyması gerekir. Şunun da bilinmesini istiyorum. Türkiye'nin Cumhurbaşkanı olarak, NATO eşittir, ABD değildir. Tüm ülkelerin her biri ABD ile eşittir. Hepimiz aynı şekilde uymak durumundayız. Sen kalkar da YPG'yi, PYD'yi bize göre terör örgütü değildir diyorsan, NATO'da müttefikin olan ülkeye bu saldırıyorsa, NATO mensubu olarak onun karşısında durman gerekir. Ne derlerse desinler, güvenlikten sorumlu temsilcileri geldi, Dışişleri Bakanları da gelecek. Onlarla da konuşacağız. Hakka hukuka uygun şekilde yürümezse bunun adı ortak veya müttefiklik veya model ortaklık olmaz.

ABD'NİN TERÖR ÖRGÜTÜ YPG'YE PARA YARDIMI

İlk gelen haberler şu anda 550 milyon civarında parasal destek ama bunun 3 milyar dolara kadar çıkacağına yönelik de şu anda fiskoslar var. Kaç tane DEAŞ'lıyı yok ettiniz. DEAŞ'lıyı nereye sevk ettiniz. Ortada hiçbir gerçek, kabullenebilecek hiçbir vaka yok. Biz bölgede kimin kiminle birlikte olduğunu, ne yaptığını, kime hangi imkanların sağlandığını tespit ediyor, kaydediyoruz. Artık hiç kimsenin DEAŞ bahanesini kullanma hakkı yoktur. Suriye ve Irak'taki DEAŞ tiyatrosunun artık sonu gelmiştir. Bunların PKK'lı olduğuna dair işaret görmedik diyenler, kör veya aptal değillerse, art niyetlidir.

ABD'Lİ GENERALE 'OSMANLI TOKADI' YANITI

Bizi vururlarsa sert karşılık veririz diyenlerin ömürlerinde hiç Osmanlı tokadı yememiş oldukları da çok açıktır. Türkiye'yi canlarının istediği gibi girip çıktıkları, her türlü hoyratlığı yapıp hesap vermedikleri yerlerle karıştırıyorlarsa çok yakında öyle olmadığını görecekler. Hemen yanı başlarında duranlardan başlayarak gördüğümüz her teröristi imha edeceğiz. İşte o zaman teröristlerin yanlarında bulunmasalar kendileri için daha iyi olduğunu anlayacaklar. Ben şu anda buradan Amerika halkına sesleniyorum. Amerika'nın bütçesinden çıkan bu paralar Amerika'nın halkının cebinden çıkan paralardır. Bu konuda Amerika halkının duyarlılığını da gündeme getirmek istiyorum. Şu anda milli bütçeden böyle bir paranın çıkması manidardır. Madem ki takke düşmüştür, kel görünmüştür. Açıkça konuşmanın zamanı da gelmiştir.

http://www.mynet.com/haber/dunya/menbic-teki-abd-li-general-amerikan-askerleri-cekilmeyecek-3692512-1

Son dönemde yaşadığımız gelişmeler bazı hakikatleri dünyaya da göstermeye yetiyor. Karşımızdaki teröristlerin, görünürdeki PKK, PYD, YPG, FETÖ gerisindeki güçleri artık hiçbir şüpheye mahal olmayacak derecede tanıyoruz.

Hemen yanı başımızdaki koskoca coğrafyada 2. Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük paylaşım savaşı yaşanıyor. Birileri Türkiye'yi de bu paylaşım kavgasının bir parçası olarak görüyor. Bizim kimseye verecek ne bir karış toprağımız ne de bir hiç uğruna feda edecek tek bir evladımız yoktur.

Türk milleti olarak bu toprakları kanlarımızla yoğurarak vatan haline getirdik. Hiç kimsenin bizi çevremizdeki kimi toplumlar gibi dünyanın dört bir yanına savurmasına izin vermeyeceğiz. Milletimizle birlikte Kurtuluş Savaşımızdan sonraki en büyük haysiyet ve onur savaşını yürütüyoruz. Birileri burada sadece masa başında hazırlanmış projelerini uygulamaya çalışıyor olabilir biz ise tüm gücümüzle vatanımızı koruyor, geleceğimizin müdafaasını yapıyoruz. Onlar dünyevi çıkarlarından vazgeçmezken biz nasıl olur da vatanımızdan, ezanımızdan vazgeçebiliriz.

Dün çukur eylemlerinde ve Fırat Kalkanı'nda destan yazan kahramanlarımız bugün de Zeytin Dalı Harekatı'nda tüm insanlığa ibret olacak yiğitliklere imza atıyor. Bizim teröristlerin üstesinden geleceğimize hepsini de inlerine gömeceğimize inancımız tamdır. Bizim teröristleri besleyip semirterek üzerimize salanlarla baş etmemiz konusunda kendimize güvenimiz tamdır.

İLKER BAŞBUĞ'A AFRİN YANITI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İlker Başbuğ'un sözleri ile ilgili olarak, "Siyasete alet edenler beraber hareket ettikleri" dedi. Şehit Özalkan'a yönelik haciz işlemiyle ilgili Erdoğan, "Talimat verildi bunu yapmak kimsenin haddi değil" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 149 yorum
yılların chp lisi ben bile seni artık bizden görüyorum. Yürü Reis. Türkün çıkarınaa kim hareket ediyorsa bizdendir... sen tam da istediğim lidersin şu anda. Allah bozmasın seni artık..
Senin CHP'li olduguna anca sen inanirsin arkadasim.
kendince akıl oyunu yapma çabası . yıllardır chp liymiş ????
@tolgabolukbasi yalan veya doğru söylüyorsan t.c. vatandaşları gereken ilgiyi göstersin sana
tuzun kuru anlaşılan.Pahalılıktan haberin varmı tombiş....
@tolgabolukbasi kardeş o bozulmuş bozulacağı kadar yediği haramların cevabını verecek Allaha ..boşver onu da sen bozulma aman dikkat.
@tolgabolukbasi HESABIN BİLE ÇAKMA. NEDEN TAKİP EDENİN, TAKİP EDİLENİN YA DA GEÇMİŞ YORUMLARIN GÖRÜNMÜYOR? SİZİN HAYATINIZ YALAN İŞTE EN BAŞTAKİNDEN SENİN GİBİ EN ALTTAKİNE KADAR.....
Sen sadece trollsun
@tolgabolukbasi Sadece şunu diyor. Sayın İlker BAŞBUĞ TV önünün de partı mitinglerinde ben yaptım, ben vurdum, ben parçaladım,ben emir verdim ben başardım ben, ben, ben deme sen emrini ver Ordu gereğini yapar diyor.
@tolgabolukbasi sizin gibi bölücü olmadığını görünce chp li olmadğına kanaat getirdin sanırım.
@tolgabolukbasi HER SEÇİLMİŞ VE DEVAMLI DESTEK GÖREN LİDER İYİ LİDERMİDİR.EĞER BİR ÜLKEDE SORGULAMAYAN BİR ALT TABAK VARSA VAY HALİNE O ÜLKENİN.REİS ALT TABAKAYI TAVLAMIŞ GİTTİĞİ YERE KADAR GİDECEK.DAHA SONRA BU ALT TABAKA 180 DERECE DÖNER REİSE HAİN DER.AYNI EVREN ANAYASASINA YÜZDE 92 EVET DİYEN TÜRKİYE GİBİ.YANİ SENİN GİBİLERİNE HİÇ GÜVEN OLMAZ TOLGA.
şehitler anne ve babasına öbür dünyada Şefakat edecekmiş neden zenginler ve Burak, bilal ve domdom gitmiyor. hepsi garibanlar çünkü zenginler her halde ahirette-de işlerini hal etmişler.
@rbozdogan63 Bakın kardeşim askerlik mesleği denilebilir yada profesyonel askerler bölgede, vatan için şehadeti de göze alarak başlıyor askerimiz polisimiz. Her hangi bir sorun yokken de işleri var harekat varken de bu ayrımı yapamıyor musunuz ? Neden bilinçli yalan söylüyorsunuz ? Bilal rütbeli asker olsaydı ve gitmeseydi şuan haklıydın.
@rbozdogan63 Sende okusaydın sende adam olsaydın sende başbakan yada cumhurun oğlu olsaydın farklı konumda olabilirdin herkesin belirli bir işi var o komutanlar maaşlarını buraka bilalamı veriyor onları savunmuyorum eşitlik güzel birşey ama ben şu anda kendi işimdeyim ne diye afrine gidip savaşayım benim işim o değilki seferberlik olur hepimiz gideriz vatan için kanımızın son damlasına kadar varız lakin şimdi buna gerek yok herkez işini yapsın asker askerliğini sivil sivilliğini yapsın durduk yere ben ne diye gideyim cumhururun oğluyum diye bilmediğim işimi yapayım ??
@rbozdogan63 ..SEN MÜSLÜMAN OLUP ŞEHADETE İNANMADIĞIN İÇİN SANA KONUŞMAK SERBEST..gittiğinde görürsün orda zengini fakiri şehadeti Tövbe etki belki rabbim senide affeder
@rbozdogan63 yok zaten bilal rutbeli olamaz o curuk raporu aldi askerlige elverisli degilmis ama yaa hak diyip ok atmayi iyi biliyor
@erol351 Bizim dinimizde, insanların içindekileri bilemeyeceğimizden onların müslümanlığına yorum yapıp onları yargılamak biz kulların haddi değildir. Sen hangi dinin mensubusun? Bizden olmadığın ya da kendini bizden sanıyorsan dinimizi bilmediğin belli.... Önce sen öğren müslümanlığı sonra millete bok at.
senin ailenden kim gitti sende zenginsin ozaman
@erdemaltunsk Kardeşim sende birazcık beyin varmı? Bilal neden askerlik yapmadı onu söyle
@erdemaltunsk madem bilal asker değil rütbeli değil ne hakla yada ne vasıfla ihaların kontrol edildiği odaya girebiliyor.Bu ülkenin en gizli bilgilerinin bulunduğu kozmik odaya da ağlak bülent arınca suikat yapılacak iddiasıyla girmişti bu başımızdakiler.Milletin isyanını anlamıyorsunuz ölen neden hep gariban çocuğu neden hiçbir siyasinin hiçbir zenginin çocuğu askerlik yapmıyor.Kadından başbakan olurmu dediğiniz Tansu ÇİLLER in bile oğlu aslerliğini yapıp sat komandosu olmaya hak kazanmıştı.Ayrıca şu anki asker ve polislerin çoğunluğu atanamayan öğretmen yani ekmek kavgasında olan insanlar
seni hiç sevmiyorum ama şuanda gerçekten doğru yoldasın bitir şu teröristleri ve sil şu abd yi abd den birde araplardan dost olmaz
@metin.bozkurt inandık :)
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler