HABER

Erdoğan-Hariri ortak basın toplantısı

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, İsrail'in Lübnan'a yönelik ihlallerinin sınırlandırılması ve önünün bir şekilde kesilmesi gerektiğini belirtti.

Hariri, "Düşmana karşı ortak bir tavır sergilenmeli. Biz barış istiyoruz. Hayatımız boyunca savaşa karşı durduk" dedi.

Başbakan Erdoğan ve Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Başbakanlık Merkez Bina'daki baş başa ve heyetlerarası görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. Hariri, Türkiye ve Lübnan'ın kıtaların ve medeniyetlerin buluştuğu noktada bulunduklarını ve bunun sadece coğrafi olmadığını, iki ülkenin de birçok farklı görüş, kültür ve inancı bir araya getirdiğine dikkat çekti. Hariri, "Türkiye'yi, geleceğimizi, bölgenin güvenliğini ve işbirliğini inşa etmekte çok büyük bir ortak olarak görüyoruz" diye konuştu.

Daha sonra Başbakan Erdoğan ve konuk Başbakan Hariri gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Türkiye'nin İsrail'e, Lübnan'ın hava sahası ve deniz sularını ihlal etmesi konusunda baskı yapıp yapmayacağının sorulması üzerine Başbakan Erdoğan şunları kaydetti:

"Bugüne kadar İsrail'in uymadığı, uygulamadığı kararların sayısı ne yazık ki 100'ün üzerindedir. Tabii bunlar farklı bir süreci gündeme getiriyor. Aslında Birleşmiş Milletler'in reforme edilmesi sürecini gündeme getiriyor. Çünkü bu kararların uygulama alanı yoksa, uygulanmıyorsa o zaman bu kararların da kıymeti harbiyesi yok. İsrail'in buradaki tavrına tabii ki Türkiye olarak bizim asla sessiz kalmamız mümkün değil. BM Güvenlik Konseyi'nde de arkadaşlarımız gündeme getiriyorlar, bizler de ikili görüşmelerimizde, uluslararası toplantılarda sürekli olarak gündeme getiriyoruz ve bu konuyla ilgili İsrail yönetimine baskının yapılmasının gerektiğini; çünkü hava sahası ve karasularının ihlali kabul edilir şeyler değildir. Bu adımlar uluslararası barışı, küresel barışı tehdit eden unsurlardır. Bunları kabul etmek mümkün değil."

Erdoğan, bundan sonra da bu konudaki uyarıları yapacaklarını ve bakan düzeyinde gerekli uyarının yapılacağını belirterek, "Bundan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

"LÜBNAN'A SALDIRI TERÖRİZMİN TA KENDİSİDİR"

Lübnan Başbakanı Hariri ise, İsrail'in Lübnan'ın hava sahası ve deniz sularını ihlali ile ilgili Başbakan Erdoğan'dan somut bir talepte bulunup bulunmadığının sorulması üzerine, İsrail'in BMGK'nin 1701 sayılı kararına yönelik ihlallerine ilişkin Başbakan Erdoğan'dan bir talepte bulunduğunu kaydetti. İsrail'in güneyde patlayıcı madde bulduğunu iddia ettiğini ve bunun Lübnan hükümetinin sorumluluğu altında olduğunu belirttiklerini dile getiren Hariri, İsrail'in barışla ilgili uluslararası kararları

tanımadığını ve istediğini yaptığını söyledi. Lübnan'da görev yapan 500 Türk askerlerine de değinen Hariri, bu desteğin devamını istediklerini söyledi.

"Lübnan'a saldırı terörizmin kendisidir" diyen Hariri, İsrail'in, Lübnan'ın güvenliğini tehdit eden düşman bir ülke olduğunu da söyledi. Saldırıya uğrayan tarafın kendileri olduğunu, 6 savaş yaşadıklarını belirten Hariri, topraklarını savunmaya devam ettiklerini kaydetti. Hariri, Türkiye'nin bu çerçevede Lübnan'ın yanında olmasının gurur verici olduğunu belirtti.

"İSRAİL BİZİ BÖLEMEZ"

İsrail'in Lübnan ve bölgeye karşı tehditlerinin devam ettiğini kaydeden Hariri, İsrail'in taktiklerine karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguladı, Hariri, "İsrail bizi bölmek istiyorsa biz asla bölünmeyeceğiz. Ulusal birliğimizi korumaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Türkiye'nin bu yöndeki çabalarını takdirle karşıladıklarını belirten Hariri, Arap ülkeleri ve Avrupa'dan gelen destekten dolayı da minnettar olduklarını kaydetti. Hariri, İsrail'in yaptığı ihlallerin sınırlandırılması gerektiğini söyledi. Lübnan ve barışa karşı bir saldırının söz konusu olduğunu ifade eden Hariri, Türkiye'nin bölgede geleceğe yönelik büyük bir rol oynamasını istediklerini söyledi. İsrail'in önünün bir şekilde kesilmesi gerektiğini ifade eden Hariri, ödün verilmemesi, kararlı ve ısrarlı

olunması gerektiğini vurguladı. Hariri, düşmana karşı ortak bir tavır sergilenmesi gerektiğini de belirterek, "Biz barış istiyoruz. Hayatımız boyunca savaşa karşı durduk" dedi.

Geri Dön