HABER

Erdoğan: Hava sahası ve sınır kapatılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IKBY'deki referandumun ardından tepkisini sertleştiriyor.

Erdoğan: Hava sahası ve sınır kapatılacak

Erdoğan, hava sahasının yanı sıra sınırın da kapatılacağını açıkladı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapılan bağımsızlık referandumunun ardından Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) uygulanacak yaptırımlara ilişkin açıklamalarda bulundu. İran ziyaretinden bir gün sonra Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden kanaat önderleriyle Ankara'da biraraya gelen Erdoğan, hava sahasının yanı sıra sınırların kapatılacağını söyledi.

"Referandum bir sebeptir netice değildir" diyen Erdoğan "Burada iş bitmemiştir sadece başlamıştır. Bir tarafında İran kuzeyinde Türkiye güneyinde Irak yönetimi batısında Suriye. Ne yapacaksın? Nereye gideceksin? Nasıl çıkacaksın? Buyurun şimdi bütün hava sahaları da kapatılacak uçuşlar zaten yasaklandı. Kim gelecek nasıl gideceksin? Yakında sınırlar da kapatılacak" şeklinde konuştu.

IKBY lideri Mesud Barzani'yi kast eden Erdoğan, "Birileri çocukluk düşlerini gerçekleştirecek diye tüm bölgemizin ve ülkemizin tehlikeye atılmasına müsaade edemeyiz" dedi. Erdoğan, Türkiye'nin tepkisinin "Kürtlerle ve Kürtlükle bir ilgisinin olmadığını" belirterek, sözlerini "Bizim tepkimiz, Irak'ın birliğe, beraberliğe ihtiyacı olduğu bir dönemde hiçbir gereği ve zorunluluğu yokken üstelik de ülkemize danışılmadan böyle bir teşebbüste bulunulmuş olmasıdır. Bu, Irak'ın toprak bütünlüğüne bir defa bir ihanettir" şeklinde sürdürdü.

"K. Irak petrolüne ilişkin kararı ortak alacağız"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün İran'ın başkenti Tahran'da İranlı mevkidaşı Hasan Ruhani ile düzenlediği basın toplantısında da referandum sonrasında daha ağır adımların atılacağını söylemişti.

İran ziyareti dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, referandum sonrasında Türkiye'nin atacağı adımlara ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan; Türkiye, İran ve Irak arasında üçlü bir mekanizma oluşturulduğunu, Kuzey Irak'tan çıkan petrolün akışında vananın kapatılıp kapatılmayacağına dair kararın da üç ülke tarafından ortaklaşa verileceğini belirtmişti.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/DHA/Reuters, JD/ÖA

Geri Dön