HABER

Erdoğan: İdlib'de ciddi harekat var, ÖSO yürütüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İdlib konusunda açıklama geldi.

Erdoğan, "İdlib'de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek. Henüz askerimiz orada değil" dedi.AKP'nin Afyonkarahisar'daki istişare toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'de Halep'ten kaçan binlerce kişinin sığındığı İdlib'e yönelik operasyonla ilgili açıklama yaptı. Erdoğan, "İdlib'de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Türk askerinin Suriye'nin İdlib kentinde olup olmadığı da soruldu. Erdoğan, "Şu anda Özgür Suriye Ordusu yürütüyor, henüz askerimiz orada değil" yanıtını verdi.

Gazetecilerin Fırat Kalkanı'ndaki gibi bir strateji mi izleneceği sorusuna ise Erdoğan, "Biliyorsunuz boksa girildiği zaman yumruğun sayısı sayılmaz" diyerek cevap verdi.

İdlib'le ilgili Suriyeli muhaliflerden de açıklama geldi. Özgür Suriye Ordusu bünyesinde yer alan Liva el Mutasem'den Mustafa Secari Türk Silahlı Kuvvetleri'nin desteği ile Suriye'nin kuzeyinde operasyon başlatmaya hazır olduklarını söyledi.

İdlib operasyonu öncesi sevkiyat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Mayıs ayında yaptığı görüşmede, Suriye'de 4 noktada çatışmasızlık bölgesinin kurulması konusunda uzlaşma sağlanmıştı.

Bu bölgelerin üçü olan Dera ve Kuneytra, Rastan ve Talbise ile Doğu Guta'da çatışmasızlık anlaşmaya yürürlüğe girdi. Son nokta olan İdlib 'teki çatışmasızlık bölgesi için Kazakistan'ın Başkenti Astana'daki Suriye görüşmelerinde Türkiye, Rusya ve İran arasında anlaşma sağlandı.

Bu kapsamda 1 aydır Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ne zırhlı askeri araçlar ve personel sevkiyatı yapıldı. Dün gece de 20 araçlık tank konvoyu İskenderun Tren Garı'ndan Reyhanlı İlçesi'ne geçtiği belirtiliyor.

İdlib neden önemli?

Hatay sınırındaki PKK'nın uzantısı PYD/YPG'nin tam kontrolünde olan Halep ile Afrin'den göç edenlerin de bulunduğu İdlib'te yaklaşık 2 milyon kişi yaşıyor.

İdlib, Türkiye sınırına 45 kilometre uzaklıkta, kuzeyde Hatay ve Afrin, doğuda Halep ve batıda Akdeniz sahilindeki Lazkiye ile çevrili olan stratejik bölge. Suriye'de yıllardır süren iç savaşın başlama noktası ve kördüğümü olarak nitelendirilen İdlib, Suriye'de Akdeniz'e açılan kapı olarak nitelenen Beşar Esad kontrolündeki Lazkiye'ye de çok yakın noktada.

DHA, AP/reuters, ÖA/HT

© Deutsche Welle Türkçe

Geri Dön