Erdoğan'ın danışmanı Yasin Aktay: Çatışma riski doğurur

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanı Yasin Aktay 6. gününde devam eden Barış Pınarı Harekatı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Aktay sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Türkiye’nin sıcak operasyon bölgesine rejimin terör örgütünü korur gibi girmeye kalkışması çatışma riski doğurur." dedi.

Erdoğan'ın danışmanı Yasin Aktay: Çatışma riski doğurur

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Yasin Aktay, Fırat'ın doğusundaki terör unsurlarına yönelik yürütülen Barış Pınarı Harekatı'ndaki gelişmeleri değerlendirdi.

Aktay, Suriye rejimine bağlı askeri birliklerin, Kobani ve Münbiç'e ilerlediği yönündeki iddialara ilişkin Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Sputnik ve Aljazeera’ya yaptığım açıklamaların özeti ve doğru ifadesi:

  1. Suriye Ordusunun PYD ile anlaşması Türkiye’nin teröre karşı başlattığı operasyonu durdurmayacaktır. Türkiye bu operasyona bir gecede karar vermiş değildir.

  2. Yıllardır Türkiye’ye karşı tehdit üreten oluşumun tam Türkiye operasyon yaptığı esnada rejimle anlaşması, bu tehdidin bizzat rejim tarafından da desteklendiğini gösterir. Türkiye bu esnada bu tür basit oyunlara kanıp kendini savunma hakkından kaynaklanan operasyonu durdurmaz.

  3. Türkiye’nin sıcak operasyon bölgesine rejimin terör örgütünü korur gibi girmeye kalkışması çatışma riski doğurur. Bu durum Türkiye'nin şu anki operasyon bölgesi için söz konusudur.

  4. Münbiç’te ise durum farklı. Orada hala ABD'nin kontrolü var orada rejimin kontrolü zaten kaybolmuş durumda. Suriye rejimi Münbiç'e tekrar PYD ile değil ancak ABD ile anlaşarak veya çatışarak girebilir. Bunu göze alabilir mi? Göreceğiz.

yasin

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
turkiye yavas yavas batakliga suruluyor sonu suruye gibi olacak !
ammada boş atmışın adam kendı ülkesındekı topragına sendenmı ızın alıp gırecek
madem kendi toprağı; şimdiye kadar nerdeymiş aklı "Adam"ın.. Türkiye bölgeyi temizlemeyi kafaya koyduysa; Esed i Rusya da koruyamaz. Gördüğün gibi KİMSE KİMSEYİ KORUMAK İCİN CANINI FEDA ETMİYOR Hewalcan! ABD bile yürüdü gitti
@karakemal1944 her yorumunda artistlik yapıyorsun. Hadi Hükümeti geçtim ordu içinde bunu düşünen yok mu? Hadi düşünmediler daldılar diyelim. Suriye ordusu şimdiye kadar yapılan operasyonlara müdahale etmemiş şimdi mi edecek? Amma boş konuşuyorsun karakemal1944
bütün bunları ben bile 1 hafta önce tahmin ettiysem,devletim elbette olacakları biliyordu,vardır bildiğimiz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler