HABER

Erdoğan, İsrail'le kriz yok

ANKARA (İHA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Filistin'de seçimleri kazanan Hamas'ın Ankara'ya gerçekleştirdiği ziyaretin Türkiye-İsrail ilişkilerini olumsuz yönde etkilemediğini söyledi.

Türkiye ile İsrail arasında bir krizin söz konusu olmadığına işaret eden Erdoğan, "İsrail'de 3 ay sonra seçim var. Şu an iç kamuoylarına dönük bir tepki ortaya koyuyorlar. Ancak uzun sürmez. Çok kısa süre sonra her şey normale döner" dedi.

Erdoğan, Hamas Lideri Halid Meşal'in Türkiye'den sonra İran'a giderek "İsrail'i tanımayacağız. Onlar adım atmadığı sürece silahı bırakmayacağız" yönünde açıklama yapmasının da Türkiye'nin haklılığını ortaya koyduğunu vurguladı. AK Parti'nin önceki gün gece geç saatlere kadar süren Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının en önemli gündem maddesini Filistin'de seçimi kazanan Hamas'ın Türkiye'ye gerçekleştirdiği ani ziyaret oluşturdu. Toplantıda AK Parti'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, Hamas heyetinin ziyaretine ilişkin kurula ayrıntılı bilgi verdi. Başbakan Erdoğan da, Hamas heyetinin ziyaretinin 13 Şubat Pazartesi günkü Bakanlar Kurulu toplantısında karara bağlandığını açıkladı. Türkiye'nin görüşmelerde uluslararası toplumun mesajlarını ve beklentilerini Hamas heyetine ilettiğini kaydeden Erdoğan, Türkiye'nin yapması gerekeni yaptığını bildirdi. Ziyarete sert tepki gösteren İsrail'in tavrını da değerlendiren Başbakan Erdoğan, İsrail'de 3 ay sonra seçim yapılacağına dikkati çekti. Erdoğan, "Şu an seçim ortamında kendi iç kamuoylarına dönük tepki ortaya koyuyorlar. Ancak bu durum çok uzun sürmez. Kısa süre sonra işler normale döner" şeklinde konuştu. Hamas lideri Meşal'in Türkiye'den sonra İran'da yaptığı sert açıklamalara değinen Erdoğan, Meşal'in İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı "İsrail'i tanımayacağız. Onlar adım atmadan silahı da bırakmayacağız" yönündeki açıklamanın da Türkiye'nin haklılığını bir kez daha ortaya koyduğunu vurguladı. "İran'da yapılan açıklama, Türkiye'nin neden bu sorunun çözümünde rol alması gerektiğini ve ülkemizin önemini ortaya koydu" diyen Erdoğan, bölgede barışın sağlanması için Türkiye'nin inisiyatif almasının gerekli olduğunu söyledi.

Ankara'nın Hamas'ı silah bırakmak için gerekli telkinlerde bulunduğunu dile getiren Erdoğan, Türkiye'nin barış misyonu üstlendiğini ve bu misyonunu önümüzdeki süreçte de sürdüreceğini açıkladı.

Öte yandan, Merkez Yürütme Kurulu toplantısında Başbakan Erdoğan, kurmaylarına Hamas ziyaretiyle konuşma yasağı koydu. Erdoğan, konunun hassas bir konu olduğunu belirterek, yanlış anlamalara yol açacak yorum ve değerlendirmelerden kaçınılmasını istedi.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler