HABER

Erdoğan: Kimse farklı tanım getirmesin

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye olarak dış politikada bir yön değiştirme, bir eksen kaymasının asla olmadığını belirtti.

Erdoğan, 'Avrupa Birliği;ne üyeliği ne kadar önemsiyorsak, kimse kalkıp sağa sola çekmesin, Suudi Arabistan'la işbirliğimizi artırmayı da o kadar önemsiyoruz. Buna da kimse farklı bir tanım getirmesin'' dedi.

Erdoğan, Riyad'daki ticaret ve sanayi odasında düzenlenen toplantıda Türk ve Suudi iş adamlarına hitap etti.

Başbakan Erdoğan, gerek Türkiye'nin, gerekse Suudi Arabistan'ın dünyanın en zorlu coğrafyasında bulunduğunu hatırlatmakta fayda gördüğünü ifade ederek, şunları söyledi:

''Bölgemizdeki meseleler, sadece bölgesel özellik arz etmiyor, tüm dünyayı etkiliyor ve yakından ilgilendiriyor. Yaklaşık bir asırdır devam eden tüm bu meseleleri çözmek bizim elimizde ve inanın bunu dayanışmayla yapabiliriz. Zaten kardeş olmanın gereği de budur. Bir sofra etrafında toplanmış kardeşlerden birinin başı ağrıyorsa diğer tüm kardeşlerin iştahı kaçar. Bir kardeşin sevinci, coşkusu, başarısı sofra etrafındaki her bir kardeşi mutlu ve mesut eder. Bizim, bu anlayışla hareket etmemiz, bu anlayışla tam bir dayanışma ve işbirliği içinde olmamız artık kaçınılmaz hale gelmiştir.

Irak'taki meseleler sadece Iraklıların değil, bizim hepimizin meselesi ve hepimizin yüreğini burkuyor. Filistin meselesi sadece Filistinliler'in meselesi değil, hepimizin meselesi ve hepimizin vicdanını acıtıyor.

Komşu ülkelerdeki yoksulluk, sadece o yoksulların değil, hepimizin ortak derdi olma özelliğini taşıyor. Öyleyse dayanışmayı artırmamız gerekiyor. Öyleyse paylaşmayı, istişareyi, işbirliğini ve iletişimi daha da artırmamız gerekiyor.''

-''TÜRKİYE VİZELERİ KALDIRDIĞI ANDA...''-

Suriye'nin, Türkiye'nin en uzun sınıra sahip komşusu olduğunu anımsatan Erdoğan, kısa bir süre önce Şam'a yaptıkları ziyarette 51 ayrı anlaşmaya imza attıklarını anlattı. Erdoğan şöyle devam etti:

''Az önce, sevgili kardeşim dedi ki 'İş adamlarına havaalanında vizeleri kaldırdınız.' Ben bunu yeterli görmüyorum ki... Ben bunu yeterli görmüyorum, ne zaman yeterli olacak biliyor musunuz? Suudi Arabistan, Türkiye vizeleri kaldırdığı anda yeterli olacak, o zaman yeterli olacak. Bakın, biz şimdi Suriye ile vizeleri kaldırdık. Ürdün'le kaldırdık, aynı şekilde Libya ile vizeleri kaldırdık. Şimdi Rusya vizeleri kaldırmaya hazırlanıyoruz. Tüm bunlar olurken Suudi Arabistan ile vizeleri niye kaldırmayalım? Burayla da kaldıralım.''

-''KAZANAN ÜLKELERİMİZ OLACAK''-

Erdoğan, aynı şekilde Irak'la bir kalemde 48 ayrı anlaşmaya imza attıklarını belirterek, şöyle konuştu:

''Irak'ın yeniden inşası, kalkınması, imar edilmesi için ortak çalışmalara başladık. Ürdün'le Libya'yla çok geniş çaplı anlaşmalar yaptık. Şu anda, Ankara–Beyrut–Şam–Amman hattında sadece pasaport göstererek, sadece pasaporta damga vurdurarak seyahat etmek ülkelerimiz için mümkün hale geldi.

Değerli arkadaşlarım, korku üzerine, kaygı üzerine; sanal tehditler, sanal meseleler üzerine huzurlu bir gelecek inşa etmek mümkün değildir. Sorunlarla yüzleşmek zorundayız. Sorunların üzerine gitmek zorundayız. Nihayetinde kazanan biz olacağız. İnanıyorum ki kazanan ülkelerimiz olacak, halklarımız olacak.''

''Türkiye olarak bizim dış politikamızda bir yön değiştirme, bir eksen kayması asla yok'' diyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bulgaristan'la işbirliğimizi artırmamız ne kadar tabii ise Suriye ile işbirliğimizi artırmamız da o kadar tabiidir. Gürcistan'ın zor zamanlarında nasıl yanında olduysak, kimse sağa sola çekmesin, aynı şekilde Irak'ın da zor zamanlarında yanındayız ve yanında olacağız. Rusya ile ticaret bizim için ne kadar önemliyse Ürdün'le, Mısır'la, Libya ile ticaret de o kadar önemlidir. Avrupa Birliği'ne üyeliği ne kadar önemsiyorsak, kimse kalkıp sağa sola çekmesin, Suudi Arabistan'la işbirliğimizi artırmayı da o kadar önemsiyoruz. Buna da kimse farklı bir tanım getirmesin.''

AA

Geri Dön