Erdoğan: Kimseye efendi değiliyiz

İstanbul - AA- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Kimse benim ülkemde, 'sen niye şöyle giyiniyorsun, sen böyle giyiniyorsun' diyerek, 'senin olduğun yerde ben yokum' demesin. Biz diyoruz ki; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının olduğu her yerde varız. Hepsinin hizmetkarıyız, kimseye efendi değiliz" dedi.

Bayburt Kültür ve Yardım Derneğinin, Bayburt'un düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıl dönümü nedeniyle Bağcılar Spor Salonunda düzenlediği gecede konuşan Erdoğan, ekonomide yaşanan gelişmeleri anlatarak, gelinen seviyeyi yeterli görmediklerini söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ancak bizi üzen şu; zaman zaman birileri çıkıyor, bu ülkede bir şeyler yapıyor. Yazıktır bu millete. Bu milletin birliğini, beraberliğini, dirliğini bozmayın. Bu ülkede ayrımcılık yapmayın. Diyoruz ki; 'bölgesel milliyetçilik de yapmayın'. 780 bin kilometre karenin tamamı da aynı şekilde kalkınsın."

Türkiye yükselirken Bayburt'un da yükseldiğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: "Bizim bu ülkenin topraklarına bu tür bir sevdamız var. AK Parti iktidarıyla başlattığımız adalet ve kalkınma hamlemizi, bütün illerimiz nasibini görerek alıyor. Ayrımcılık olmadan alıyor ve almaya da devam edecek. Onun için diyorum ki; ne olursunuz, ülkemizde ayrım yapmayalım. Birbirimize farklı kültüründen dolayı, giyiminden, kuşamından dolayı farklı davranmayalım. Bu ülkenin evlatlarının arasına fitne fesat karıştırmayalım. Ve ülkemizde kimse demokrasiyi kendi tekeline almaya kalkmasın. Demokrasi Türk milletinindir. Cumhuriyeti kimse tekeline
almaya kalkmasın. Cumhur burada. Kimse halkın iradesine ipotek koymaya kalkmasın. Halk burada. Onun iradesiyle demokrasi tecelli edecektir. Herkesin de buna saygı duyması gerekir. Kimse benim ülkemde, 'sen niye şöyle giyiniyorsun, sen böyle giyiniyorsun' diyerek, 'senin olduğun yerde ben yokum' demesin. Biz diyoruz ki; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının olduğu her yerde varız. Hepsinin hizmetkarıyız. Kimseye efendi değiliz."

Son zamanlarda bazı sesler duyulduğunu kaydeden Erdoğan, "Biz birilerini yanımızda görmek istemiyoruz. Onların olduğu yerde biz olmayız" şeklindeki açıklamaları duymak istemediklerini, bunun çok çirkin ve çok talihsiz bir yaklaşım olduğunu söyledi. Milletin efendisi değil, hizmetkarı olduklarını vurgulayan Erdoğan, milletin kendisine efendilik taslayanlara, vakti saati geldiğinde, sandıklar kurulduğunda gerekli dersi verdiğini söyledi.