HABER

Erdoğan: Lozan konusunda hâlâ anlaşılmayan incelikler var

Erdoğan: Lozan konusunda hâlâ anlaşılmayan incelikler var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan’daki temaslarında Lozan Antlaşması’nı gündeme getirerek “Lozan konusunda zannediyorum hâlâ anlaşılmayan bazı incelikler var” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Yunanistan’ın başkenti Atina’daki temaslarında Lozan tartışmaları gündeme geldi.

Erdoğan, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ile yaptığı görüşme sonrasında yaptığı ortak açıklamada, “Lozan konusunda zannediyorum hâlâ anlaşılmayan bazı incelikler var” ifadesini kullandı.

Bu anlaşmanın 94 yıl önce imzalandığını hatırlatan Erdoğan, aradan geçen süre içinde Türkiye ile Yunanistan arasında bir çok şeyin değiştiğini söyledi.

Açıklamasında Batı Trakya’daki Müslümanların durumunu dile getiren Erdoğan, “Oradaki insanların yaşam koşullarının ne durumda olduğunu değerlendirme noktasında buraya iyice bir göz atmak lazım. Batı Trakya'daki Müslümanlar inançlarını yaşayabiliyorlar mı? Müslümanlar bugün atanan bir başmüftü ile yönetilme gayretleri var” şeklinde konuştu. Erdoğan, Türkiye’de ise patriğin “atanan bir patrik” olmadığını, patriğin seçilerek göreve geldiğini sözlerine ekledi.

Erdoğan: Lozan uygulamada değil

Batı Trakya’daki Müslümanların hâlâ başmüftüyü seçemediklerine dikkat çeken Erdoğan, “Nasıl oluyor da Lozan Anlaşması’nın uygulamada olduğunu söylüyoruz. Demek ki Lozan uygulamada değil” şeklinde konuştu.

Batı Trakya’daki Müslümanlara ayrımcılık yapıldığını savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Yatırım noktasında, atılması gereken adımlar noktasında gerekli olan destekler onlara verilmemektedir, bir ayrımcılık orada söz konusudur. Türkiye’de benim Rum vatandaşlarıma yönelik böyle bir uygulama göremezsiniz. İbadethaneleri noktasında en ufak bir ayrımcılık göremezsiniz ama Batı Trakya’da bırakın bunları, Türk kelimesinin yazılmasını dahi hazmetmek mümkün değil.”

1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşması’nın güncellenebileceğine işaret eden Erdoğan, “Siyaset hukukunda da özellikle anlaşmaların güncellenmesi diye bir şart vardır ve bunu da biz yaparız. Yeter ki ülkeler bu konuda mutabık kalsınlar. Bunun dünyada çok örnekleri var” dedi.

Pavlopulos: Lozan’ı yeniden gözden geçirmeye gerek yok

Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos ise Erdoğan’ın bu sözlerine karşılık Lozan Antlaşması’nın gözden geçirilmesine gerek olmadığını söyledi. Pavlopulos, “Yeniden gözden geçirmeye gerek yok. Reform edilecek bir sözleşme olduğuna inanmıyoruz. Bu anlaşma gereğince iki ülkede de yaşayan azınlıklar belirgin bir şekilde dile getirilmiştir. Azınlıklar Yunanistan açısından dini azınlık olarak tanınmıştır. Yunanistan bu azınlığı hukuk devleti olarak tüm haklarını öngörüldüğü şekilde korumaktadır” şeklinde konuştu.

AP/DW/JD/BÖ

© Deutsche Welle Türkçe

Geri Dön