HABER

Erdoğan, mal bildirimi yasası için uyardı

Erdoğan, mal bildirimi yasası için uyardı

ANKARA (İHA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, malvarlığı tartışmalarına son vermek amacıyla Mal Bildirimi Yasası'nda yapılacak değişikliklerde "suiistimallere" yol açacak düzenlemelerden kaçınılması uyarısında bulundu. Erdoğan, "İstismara yol açacak bir düzenleme yapılmasın. Mal beyanının sürekli kamuya açık olması olumsuz sonuçlar doğurabilir. Batı'da böyle bir risk yok, ancak Türkiye'de rant aracı haline gelebilir" dedi.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) önceki gün gerçekleştirilen toplantısında ağırlıklı olarak Mal Bildirimi Yasası'nda yapılacak değişiklik gündeme geldi. Düzenlemeyle ilgili çalışmaları yürütmek üzere AK Parti Grup Başkan Vekili Sadullah Ergin'i görevlendiren Başbakan Erdoğan, kurul üyelerinin görüşlerini de aldı. Başbakan Erdoğan ve kurul üyeleri, yasa kapsamına sadece siyasilerin değil tüm kamu görevlilerinin dahil edilmesi konusunda görüş birliğine vardı. Toplantıda, mal bildirimlerinin tamamen kamuya açık hale gelmesinin yol açacağı sıkıntılar üzerinde de duruldu. Bazı kurul üyeleri mal bildirimlerinin sürekli olarak kamuya açık olmasının istismarlara yol açabileceği endişesini dile getirerek, "Örneğin bir liderin bir kooperatifte hissesi var. O kooperatife yönelik talep artacaktır. Ya da bir liderin arsası var. Arsanın yerini öğrenip bu durumdan rant elde etmeye çalışanlar çıkabilir. Bu açıdan olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bir de mal bildiriminin sürekli açık olması güvenlik nedeniyle bazı riskler taşıyabilir" yönünde görüş bildirdi.

Kurul üyeleri, hem "suiistimal" hem de "güvenlik" sorununun "Etik Kurulu" gibi ara bir mekanizmanın devreye sokulması suretiyle aşılabileceğini ifade etti. Kurulun gündemine aldığı bu formüle göre, mal varlığı tartışma konusu olan kişinin mal beyanını kamuya açıklayıp açıklamamasına "Etik Kurulu" gibi bir ara mekanizma karar verecek. "Etik Kurulu" yapısındaki ara mekanizma, gerek görürse mal varlığı tartışma konusu olan kamu görevlisi malvarlığını kamuya açıklayacak. Söz konusu formül ışığında oluşturulacak denetim mekanizması, geliriyle mal varlığı arasında büyük farklılıklar bulunan kamu görevlileri için harekete geçecek. Başbakan Erdoğan da kurul üyelerinin endişelerini paylaşarak, mal bildiriminin sürekli kamuya açık olmasının suiistimallere yol açabileceğini vurguladı.

Erdoğan, "İstismara yol açacak bir düzenleme yapılmasın. Mal beyanının sürekli kamuya açık olması olumsuz sonuçlar doğurabilir. Batıda böyle bir risk yok, ancak Türkiye'de rant aracı haline gelebilir" uyarısında bulundu.

Erdoğan, CHP'li Algan Hacaloğlu ile AK Parti Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır'ın Mal Bildirimi Yasası'nda değişiklik öngören tekliflerinin de dikkate alınmasını istedi. Kapsamlı bir çalışma yapılması konusunda talimat veren Erdoğan, söz konusu değişikliğin bu yasama döneminde mutlaka Meclis'ten geçirileceğini de kaydetti.
Bu arada, AK Parti Grup Başkan Vekili Sadullah Ergin'in başkanlığındaki komisyon toplantıda gündeme gelen farklı seçenekleri değerlendirerek, önümüzdeki günlerde nihai raporunu hazırlayacak.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler