HABER

Erdoğan, Medvedev ile bir araya geldi

Recep Tayyip Erdoğan, Moskova dışındaki Mein Dorf Devlet Konuk Evi'nde Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev'le bir araya geldi.

Medvedev-Erdoğan görüşmesinde ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası sorunlar ele alındı. Görüşmede özellikle Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşme sürecinde ve Yukarı Karabağ'da Moskova'nın desteğinin istendiği belirtildi.

Başbakan Erdoğan, Moskova Kent merkezinin dışındaki Rusya Devlet Başkanlığı'na ait Meindorf Şatosu'nda önce Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, temaslarının ardından Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye ve Rusya arasındaki siyasi, ekonomik, kültürel ve askeri konuların yanı sıra turizm konusunu ağırlıklı olarak ele aldıklarını belirterek, ''Görüşmede bildiğiniz gibi Güney Osetya'da meydana gelen olaylar sebebiyle de bir görüşme fırsatı bulduk'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Medvedev görüşmesinin ardından Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirecek. Görüşmede, ikili ticaret ve enerji projeleri, Güney Akım, Samsun-Ceyhan petrol boru hattına Rusya'nın ortak olma talebi, Mavi Akım-2 doğalgaz boru hattı, Ceyhan sıvılaştırılmış doğalgaz terminali, Tuz Gölü doğalgaz depolama tesisleri ve ortak yatırım alanlarının ele alınması bekleniyor. Görüşmede tek teklifin Rusya'dan geldiği Mersin Akkuyu nükleer santral ihale sürecinin iptali ve yeni ihale ile ilgili gelişmeler ele alınacak. 2011'de yenilenecek doğalgaz alım anlaşmasında 'al ya da öde' formülünde öteleme talepleri de Rus tarafına iletilecek. Ayrıca beyaz et ihracı ve tarım ürünleri ihracı ile ilgili yeni anlaşmaların imzalanmasının da gündemde olduğu belirtildi. Putin'le ortak bir basın toplantısı düzenlemesi beklenen Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyet, bu akşam Rusya'dan ayrılacak.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 13-14 Ocak'ta Ermenistan'a bir ziyaret gerçekleştirecek. Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin Türkiye-Ermenistan protokolünü uygun bularak parlamentoya göndermesi 2010 yılında bölgede önemli gelişmelerin yaşanacağının işareti olarak görülüyor.

Geri Dön