HABER

Erdoğan: "Moğolistan'a destek vereceğiz"

ANKARA (İHA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dost ülke olarak tanımladığı Moğolistan'a her türlü desteği sağlamakta kararlı olduklarını bildirdi.

Erdoğan, Moğolistanlı meslektaşı Miyegombo Enkhbold onuruna Başbakanlık Resmi Konutu'nda akşam yemeği verdi. Erdoğan, yemek öncesinde yaptığı konuşmada, Moğolistan'a geçen yıl yaptığı ziyarette gösterilen konukseverliği ve sıcak dostluğu hiç unutmadığını söyledi. İki ülke halkı arasında gücünü tarihi ve kültürel ortak değerlerden alan sağlam bir kardeşlik bağının bulunduğunu anlatan Erdoğan, "Atalarımızın beraber yaşadığı günlerden bu yana tarihi ve siyasi sebeplerle uzun bir dönem birbirimizden ayrı düştük. Yine de Moğol kardeşlerimiz gönüllerimizdeki yerlerini günümüze kadar korumaya devam ettiler" dedi.

Türkiye'de bir çok ailenin çocuklarına Cengiz ve Kubilay isimlerini vermelerinin iki ülke arasındaki gönül bağının güzel bir örneği olduğu belirten Erdoğan, "Ülkelerimiz arasında diplomatik ilişkiler bundan 37 yıl önce kuruldu. Fakat maalesef, uluslararası siyasi konjonktür sebebiyle ilişkilerimizde bir durgunluk dönemi yaşadık. Soğuk savaş sonrasının yeniden şekillenen dünyada ilişkilerimizi her alanda geliştirme imkanı bulduk. Kısa bir zamanda aradan geçen asırları telafi etmek istercesine, uzun bir ayrılığın ardından kavuşan iki kardeş gibi birbirimizi kucakladık ve ilişkilerimizi mükemmel derecedeki bugünkü seviyesine ulaştırdık" ifadesini kullandı.
Bugün Moğolistan'ın gerek uluslararası kuruluşlardaki faaliyetleri gerek Birleşmiş Milletler Barış Gücü'ne olan katkılarıyla uluslararası toplumdaki yerini pekiştirdiğini dile getiren Erdoğan, "Bu süreçte dostumuz Moğolistan'a elimizden gelen her türlü desteği sağlamakta kararlıyız" dedi.

Moğolistan Başbakanı Enkhbold da iki ülke ilişkilerinin günden güne bir çok alanda gelişmesinden sevinç duyduklarını belirtti. Enkhbold, "Moğolistan topraklarında bulunan Göktürkler'in Bilge Han, askeri önder Kültigin ile akıl danışmanı Tonyuk'un anıtları şimdiye kadar aydınlanarak durdukları, Türk halkı çocuklarını Cengiz, Kubilay ve Timur olarak adlandırmaya devam ettikleri sürece, aramızdaki bağlarımız çelik gibi sağlam, ebedi kalacaktır" diye konuştu.

Türkiye'nin refahı için yaptığı çağdaş kalkınma ve hızlı ilerleme başarılarıyla kendilerinin ve dünya kamuoyunun dikkatini hep üzerine çektiğini kaydeden Enkhbold, "Türk halkının elde ettiği kalkınma ve ulaşmış olduğu başarıyı Moğol halkı ve devleti her zaman sevinç ile izlemiştir" şeklinde konuştu.

Enkhbold, Türkiye ile olan dost ilişkileri ve işbirliğini daha da attırmayı istediklerini de sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön