HABER

Erdoğan-Olmert görüşmesinin içeriği açıklansın

ANKARA (ANKA) - CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, Başbakan Erdoğan'ın, 23 Aralık'ta İsrail Başbakanı Olmert'le yaptığı görüşmenin içeriğini açıklamasını istedi. Okay "Sayın Başbakan ile İsrail Başbakan'ı, Gazze saldırısından bir hafta önce temasta bulundu. Önemli olan, Sayın Başbakan'ın, Olmert ile görüşmesi açıklanmalıdır. Böylesine insanlık dışı boyutlara ulaşan saldırıdan bir hafta önce, Başbakan ile İsrail Başbakan'ı ne görüştü, tüm kamuoyu bunu merak ediyor."diye konuştu.

Okay, Türkiye-İsrail Parlamentolararası Dostluk Grubu'nun 7 CHP'li üyesinin istifa etmediğini belirterek "Eğer ülke, dostluk grubu oluşturulan diğer ülkeyle diplomatik ilişkisini sürdürüyorsa ve bu ilişkide duraksama yoksa, dostluk gruplarından ayrılma, bireysel inisiyatiftir" diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Meclis'te düzenlediği basınla sohbet toplantısında, Başbakan Erdoğan'ın İsrail Başbakanı Olmert'le yaptığı görüşmeyi gündeme getirdi. Olmert'in saldırıdan bir hafta önce Başbakan Erdoğan'la görüştüğünü hatırlatan Okay görüşmenin içeriğinin açıklanmasını isteyerek "Böylesine insanlık dışı boyutlara ulaşan saldırıdan bir hafta önce, Başbakan ile İsrail Başbakan'ı ne görüştü, tüm kamuoyu bunu merak ediyor." dedi. Türkiye İsrail Parlamentolararası Dostluk Grubu üyelerinin pek çoğunun istifa ettiğini hatırlatan Okay, 7 CHP'li üyenin ise istifa etmediğini bildirdi. İsrail ile oluşturulan dostluk grubuna bu kadar yoğun talep olmasının ‘enteresan' olduğunu dile getiren Okay, "Bunu sadece AKP'nin dostluk grubunun yönetimini ele geçirme anlayışıyla değerlendirmemek gerekir" dedi.

Okay, "Eğer ülke, dostluk grubu oluşturulan diğer ülkeyle diplomatik ilişkisini sürdürüyorsa ve bu ilişkide duraksama yoksa, dostluk gruplarından ayrılma, bireysel inisiyatiftir. Dostluk grubunda yaklaşık 50 üye görevini sürdürüyor. Bunu bir şov veya konjonktürel gelişmede, kişisel bir tavır gibi göstermek, birileri için bireysel inisiyatiftir. Ama önemli olan kurumsal bakıştır. Kurumsal bakışta; halen dostluk grubu devam ediyor. Özellikle, İsrail ile Filistin arasında barışı arama çabasında, insanların birbirleriyle ilişkisini keserek barışı aramak mümkün değildir." diye konuştu.

-"ASIL İSTİFA ETMESİ GEREKENLER BİR İKİ KURBANLA SIYRILAMAZ"-
Hakkı Süha Okay, Ankara'da doğalgaz faciasında 7 gencin ölümüne ilişkin Meclis'te bir girişimde bulunup bulunmayacaklarına ilişkin bir soruya "Bu konuda parlamento çalışmasına gerek var. Bunun bir araştırma komisyonu kurulması şeklinde olması halinde AKP'liler destek vermeli" dedi. Başkent Doğalgaz Genel Müdürü'nün kendisini aklama çabasıyla 7 genci karalamasının acıyı katladığını belirten Okay "Açıklamasının içeriğine baktığınızda, bir Hüseyin Üzmez mantığı vardı, Marmara Depremi'ndeki '7,4 yetmedi mi?' anlayışı vardı. Kadrolaşma ve yönetim anlayışını sergileyen bir ifadeydi. İstifa etmesi, o açıklamanın üstünü örtmez. O açıklamayı yaptırtan zihniyetin sorumluluğu var. Asıl istifa etmesi gerekenler, bir iki kurbanla işin içinden sıyrılacağını zannetmesinler" diye konuştu. Okay Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek ve Başbakan Erdoğan'ın olayda bir numaralı sorumluluğu olan kişiler olduğunu belirterek Gökçek ve Erdoğan'dan herhangi bir açıklama gelmediğini dile getirdi.

-"SÖZDE KALMASIN PARLAMENTO GÜNDEMİNE GETİRİLSİN"-

Okay, TRT'nin kürtçe kanalının yayın hayatına başlamasına yönelik bir soruya ise anayasanın ilgili hükmünün açık olduğunu, devletin değil ancak özel yayın organlarının bu şekilde yayın yapabileceğini kaydetti. "Kürtçe'de öğrenime" hayır demediklerini ancak sorumluluğu devletin üstlenmesinin yanlış olduğunu ifade eden Okay "Güneydoğunun sorunları, böylesine sloganlarla çözülmüyor. Ahmet Arif, Ahmet Kaya, Mehmet Uzun gibi bazı isimlere iadeyi itibar gündemde. Kimileri için iadeyi itibar, kimilerinin mezarının yurda getirilmesi çabaları var. Ama bu söylemde kalmasın, parlamento gündemine getirilsin. Popülist yaklaşımlarla ifade edilmesin" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler