Erdoğan: Operasyonun siyasi sorumluluğu bize ait

ANKARA (İHA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nin Irak'ın kuzeyine yönelik düzenlediği kara harekatının siyasi sorumluluğunun hükümete ait olduğunu vurgulayarak, "Bu noktada siyasi muhalefet sakın Silahlı Kuvvetlerimizi polemik içine çekmeye çalışmasın. Varsa söyleyecek sözü olan, varsa eleştirecek olan, onların siyasi muhatabı biziz" dedi.

'BEKLENEN VE PLANLANAN AMAÇ HASIL OLDU' AK Parti TBMM Grubu, Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Erdoğan, konuşmasında ağırlıklı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nin Irak'ın kuzeyine yönelik düzenlediği kara harekatını değerlendirdi. Meclis'ten alınan tezkere çerçevesinde, hükümetin verdiği yetkiyle Silahlı Kuvvetleri'nin, Irak'ın kuzeyinde terör örgütü hedeflerine yönelik başlattığı kara harekatını başarıyla sonuçlandırdığını kaydetti. Bu harekatından beklenen ve planlanan amacın hasıl olduğunu vurgulayan Erdoğan, harekatın teknik değerlendirmesini Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın dün basın mensuplarıyla yaptığını hatırlattı. Kara harekatının sonuçlarıyla ilgili önemli bazı siyasi tespitlerde bulunacağını belirten Erdoğan, "Türk ordusu karakışta, gece karanlığında ayakta bile durmanın zor olduğu bir coğrafyada fevkalade başarılı bir operasyon icra etmiştir. TSK'nın bu başarısı sadece zaman ve mekanın olumsuz şartlarından kaynaklanmıyor. TSK'nın başarısının önemli bir boyutu tek bir sivilin bile burnunun dahi kanamaması, sivillere hiçbir zarar gelmemesidir. Bu duyarlılık, bu hassasiyet her türlü takdirin üzerindedir" diye konuştu.

'BİTİŞ DAVUL ZURNAYLA DUYURULMAZ'
Başbakan Erdoğan, konuşmasında muhalefetin kara harekatının sona ermesine yönelik eleştirilerine de cevap verdi. Muhalefeti 'istismarcı siyaset' yapmakla suçlayan Başbakan Erdoğan, askeri birliklerin yurda dönmeleri üzerine yapılan spekülasyonların gerçeği yansıtmayan aksine gerçeği örten yorumlar olduğunu kaydetti. Muhalefetin tutumunu sert bir dille eleştiren Erdoğan, "Askerlerimizin yurda dönüşünün daha önce ilan edilmemiş bir tarihte gerçekleşmesi yapılan işin tabiatı gereğidir. Herhalde haber vererek, dönüyoruz, döndük, davul zurnayla bunu bildirerek, en tehlikeli olan bir dönüş harekatı duyurulmaz. Bu işin güvenliği ve bunun icabı gereğidir. Harekatın bitiş tarihinin kamuoyuna açıklanmamasını zaafmış gibi gündeme getirenler bilerek veya bilmeden Türkiye'nin terörle mücadelesine gölge düşürmektedir. Böyle bir birlik ve beraberlik gerektiren milli bir meselede siyasi polemikler üretmek, haksız suçlamalarda bulunmak sorumluluk duygusuyla bağdaşmamaktadır. Sorumluluk sadece yönetenlere, hükümete düşmüyor. Bir ülkenin muhalefeti de, anamuhalefeti de, medyası da, sivil toplumu da bu tür konularda sorumluluk duygusuyla hareket etmelidir."

BAYKAL'A 'ŞEHİTLERE SAYGISIZLIK YAPMA' DİYE SESLENDİ CHP lideri Deniz Baykal'ın da tavırını ağır bir dille eleştiren Başbakan Erdoğan, her ülkede partiler üstü tutulan meseleler olduğunu, terörle mücadelenin de bunların başında geldiğini söyledi. Terörle mücadele konusunda iç siyasi mülahazalarla, rant hesaplarıyla hareket edilemeyeceğine dikkati çeken Başbakan Erdoğan, bu meselede parti kimliklerinin bir kenara bırakılması ve hangi siyasi yapıda olursa olsun herkesin teröre karşı ortak bir irade etrafında kenetlenerek çalışması gerektiğini vurguladı. "Bu meselede sözkonusu olan birlik ve beraberliğimizdir, dayanışmamızdır, vatandaşlarımızın can ve güvenliğidir, şehitlerimizin kanıdır, insan hayatıdır" diyen Erdoğan, Baykal'a şöyle seslendi: "Daha evvel de söyledim o zaman şartlar farklıydı, şimdi bu şartlar altında bir kez daha söylüyorum. Allah bize buradan gelecek oyu nasip etmesin. Muhalefete özellikle de sayın Baykal'a sesleniyorum. Sayın Baykal herşey parti siyasetinden ibaret detğildir, oy hesaplarının da üzerinde değerler vardır. Allah aşkına bunu ne zaman öğreneceksiniz. Hükümete muhalefet edelim diye şehitlerimize saygısızlık yapmayın, o kahramanlara haksızlık yapmayın. Defalarca söyledik ama size bunu hala anlatamamışız. Sınır ötesi operasyon iç politika malzemesi yapılacak bir konu değildir. Seçmen tüketimi veya gaz almak için yapılmaz. Orada kalınması gerektiği kadar kalınır. Sayın Baykal hatta sizi susturmak için bile daha fazla kalınmaz. Zaten her şartta konuşacak birşey bulursunuz."

TSK'YI ÖVDÜ
Sınır ötesi harekatın askeri gerekçe ve ihtiyaçlara göre yapıldığına işaret eden Başbakan Erdoğan,TSK'nın da son harekatta bunun en iyi örneğini verdiğini kaydetti. Mehmetçiğin zor bir coğrafyada ve ağır kış şartlarında hiç beklemediği bir anda terör örgütüne büyük bir darbe vurduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, TSK'ya övgüler yağdırdı. Erdoğan, "Ordumuz her şartta, her mevsimde üstüne düşen vazifeyi en iyi şekilde yerine getirmeye hazır olduğunu, buna muktedir olduğunu, gerekli cesarete, kurmay zekasına da, kabiliyet ve donanıma da fazlasıyla sahip olduğunu bu harekatta gösterdi. Gidişi de dönüşü de terör örgütü için kesinlikle sürpriz olmuştur" dedi. Erdoğan, konuşmasında kimsenin TSK'yı polemik içine çekmeye çalışmaması gerektiğini de belirterek, şunları söyledi: "Bu harekatın siyasi sorumluluğu bize aittir. Bu noktada siyasi muhalefet sakın Silahlı Kuvvetlerimizi polemik içine çekmeye çalışmasın. Varsa söyleyecek sözü olan, varsa eleştirecek olan onların siyasi muhatabı biziz. Ama size kötü bir haberim var. Aklınıza her geleni sorumsuzca söyleyecekseniz, o zaman dinlemeye de hazır olun. Bizim de söyleyeceklerimiz var. Böyle bir harekatın nasıl yapılacağını, askerin ne ihtiyacı olduğunu, ne kadar kalınması gerektiğini bu beyfendiler mi biliyor? Bırakın onu da Genelkurmayımız bilsin, Silahlı Kuvvetlerimiz bilsin. Silahlı Kuvvetlerimiz, hükümetimizle tam bir koordinasyon içerisinde mükemmel bir şekilde planlayıp icra etmiştir. Genelkurmay Başkanımız ve kuvvet komutanlarımız başta olmak üzere subayından erine bu harekata katılan bütün kahramanlarımızı selamlıyorum ve kutluyorum. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize şifalar diliyorum. Bu kahramanların hakkını ne yapsak ödeyemeyiz. Askerlerimiz en kısa sürede, en iyi sonuçla geri dönmüştür. Kim ne derse desin maksat büyük ölçüde hasıl olmuştur."

'TERÖRİSTLER SİLAHI BIRAKINCAYA KADAR SÜRECEK'
"Terörle mücadelemiz, teröristler silahı bırakmadıkça devam edecektir" diyen Başbakan Erdoğan, zaman ve zemin neyi gerektirirse bundan sonra da onun yapılacağını bildtirdi. Terörle, teröristlerle, terörü doğuran kaynaklarla, terörün bağlantılarıyla mücadelelerinin kesintisiz ve tereddütsüz devam edeceğini dile getiren Erdoğan, kara harekatı, hava harekatı, askeri önlemlerin teknik konular olduğunu söyledi. Hükümetin sınır ötesi operasyon yetkisini Meclis'ten aldığını, TSK'nın da bu çerçeçevede
yetkilendirildiğini hatırlatan Erdoğan, "Bu süreç hala devam ediyor. Meselenin teknik boyutlarına vakıf olmayan kesimlerin senaryo yazmaları, hedef belirlemeleri, görev tanımlamaları bir anlam taşımıyor. Bu görevi üstlenenler sorumluluklarının bilincindedir. İşlerini en iyi şekilde yapmaktadırlar. Bu mücadele de askeri, diplomatik, siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik tüm boyutlarıyla sürdürülmektedir. Terörle mücadele tüm bunları kapsayan topyekün mücadeledir. Önemli olan doğru enstrümanları en doğru zamanda ve etkili şekilde kullanmayı bilmektir. Bütün bu alanlarda çalışmalarımızı daha da derinleştirerek sürdüreceğiz" şeklinde konuştu. Terörle mücadele kapsamında sosyal ve ekonomik şartların iyileştirilmesi yönündeki çalışmalarıın sürdüğünü anlatan Erdoğan, terörle mücadelenin sadece askeri güç veya güvenlik güçlerini kullanarak yapılamayacağını, bunun birçok boyutu olduğunu ifade etti. Erdoğan, terörle mücadelenin ekonomik, diplomatik, siyasi, sosyal boyutu kapsamında önümüzdeki dönemde bu alanlarda önemli adımlar atmaya devam edeceklerinin altını çizdi. BELDES, KÖYDES ve GAP projesinin bu konudaki en önemli projeler olduğunu belirten Erdoğan, bölgeye yönelik eğitim ve altyapı hizmetlerinin de sürdüğünü açıkladı.