HABER

Erdoğan, Putin'le görüştü

ANKARA (İHA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i telefonla arayarak, seçim başarısını ve yeni yılını kutladı. İki lider Türkiye ve Rusya arasında enerji alanındaki işbirliğini önümüzdeki dönemde daha da zenginleştirme kararı aldı.

Başbakan Erdoğan, bugün öğle saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi yaptı. Putin'i telefonla arayan Başbakan Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı'nın, eşinin ve Rus halkının yeni yıllarını kutladı. Putin de Başbakan Erdoğan'a, ailesine ve Türk halkına yeni yıl için iyi dileklerini iletti. Görüşmede, ağırlıklı olarak Türkiye ve Rusya ilişkileri ele alındı. Putin, Başbakan Erdoğan ile diyaloğuna verdiği öneme vurgu yaparak, ilişkilerin siyasi diyalog başta olmak üzere bütün alanlarda, özellikle de ekonomide gelişme gösterdiğini söyledi. Her iki lider, Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin yanı sıra özellikle enerji alanındaki işbirliğini önümüzdeki dönemde daha da zenginleştirme iradelerini teyit etti.

Telefon görüşmesinde Başbakan Erdoğan, 2 Aralık'ta yapılan DUMA seçimlerindeki başarısından dolayı Putin'i kutladı. Erdoğan, Mart 2008'de yapılacak Devlet Başkanlığı seçimlerinin de Rusya Federasyonu'na hayırlı olmasını diledi. Putin ise, memnuniyetini ifade ederek, Başbakan'a teşekkür etti. Putin ayrıca, Başkanlık seçimlerinden sonra karşılıklı üst düzey ziyaretleri sürdürmeyi arzu ettiklerini de dile getirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön