HABER

Erdoğan: Rahşan Hanım teşekkür etti

ANKARA (İHA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rahşan Ecevit'in eski Başbakan Bülent Ecevit'in Devlet Mezarlığı'na defnedilmemesi yönünde bir talebinin olmadığını belirterek, "Rahşan Hanım, hazırladığımız tasarısıyla ilgili teşekkür etti ve memnuniyetlerini dile getirdi" dedi.

Başbakan Erdoğan, TBMM'de bugün Rahşan Ecevit'e yaptığı taziye ziyaretine ilişkin gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Rahşan Ecevit'in, Bülent Ecevit'in Devlet Mezarlığı dışında bir yere defnedilmesi ile ilgili herhangi bir talebinin olmadığını açıklayan Erdoğan, "Kendisiyle yaptığımız görüşmemizde hazırladığımız yasa tasarısıyla ilgili teşekkürlerini ilettiler.

Memnuniyet duyduklarını ifade ettiler. Aksi yönde bir şey söylemediler. Şu anda her şey normal akışı içinde gidiyor. Zaten kanunun içine 'istemediği takdirde defnedilmez' ifadesini koyduk. Kendileri de ziyaretimiz sırasında memnuniyetlerini ifade ettiler" diye konuştu. Başbakan Erdoğan, Bülent Ecevit'in defin işleminin Cumartesi günü gerçekleşeceğini de bildirdi.

Bir gazetecinin 'AK Parti kongresinin cenaze töreni ile aynı gün olması bir sıkıntı doğurur mu?' yönündeki sorusu üzerine de Başbakan Erdoğan, "Sıkıntımız olacak" diye cevap verdi. Kongrenin ertelenmesinin söz konusu olmadığına işaret eden Erdoğan, kongreye uluslar arası davetlerin olduğunu, pazar günü de kendisinin İstanbul'da Medeniyetler İttifakı Zirve Toplantısı'na katılacağını hatırlattı. Erdoğan, "Bizim kongremiz ta Haziran'da ilan edilmiştir. Bu saatten sonra böyle bir şey yapmamız mümkün değil. Ama gönlümüz tabi arzu eder ki tüm bakan arkadaşlarımız büyük çoğunlukla orada olalım ama artık biz görev taksimi yapacağız" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, cumartesi günü kendisinin Kocatepe Camii'ndeki ve TBMM'deki cenaze törenine katılacağını ancak kabristana gitmeyeceğini söyledi. Kongrenin normal saatinde başlayacağını da belirten Erdoğan, öncelikle bir takdim tehirin olacağını, kendisinin de cenaze töreninden sonra katılarak konuşmasını yapacağını ifade etti. Erdoğan, 'Cumartesi günü Ankara'ya Türkiye'nin dört bir yanından binlerce kişi gelecek. Güvenlikle ilgili bir sıkıntı olur mu?' yönündeki bir soru üzerine de, İçişleri Bakanlığı'nın bu konuda tüm tedbirleri alacağını kaydetti. Erdoğan, "Gönlümüz tabi böyle bir günde herkes eğer görev alanı içinde görevlerini yerine getirirse herhangi bir şey doğmaz. Burada aklıselim hakim olduktan sonra herhangi bir sıkıntı olmaz. Benim örgütümün tüm insanları direkt kongresine gelecektir. Kongre alanı bellidir, açıktır" değerlendirmesini yaptı. AK Parti Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz da aynı soru üzerine, "Bizde bir sıkıntı olmaz" dedi.
Erdoğan, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın 'Başbakan Erdoğan aktif siyasete devam etmeli, Köşk'e çıkmamalı' yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine de, "Saygılıyım" demekle yetindi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön