HABER

Erdoğan: Sabrımızın sınırı var

Erdoğan: Sabrımızın sınırı var

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD ve Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya karşı mücadelede özel temsilciler atayarak başlattığı sürecin Kuzey Irak'ta sonuçlarının alınması gerektiğini, bu çalışmanın sürüncemede kalması ve sonuç alınmaması durumunda Türkiye'nin sabrının sınırları olacağını söyledi.

Erdoğan, New York ziyareti sırasında Amerikan kamu televizyonu PBS'e verdiği özel demeçte, "hangi koşullarda Türkiye, kendisini Irak'a askeri müdahalede
bulunmak zorunda hisseder?" şeklindeki soruyu yanıtlarken, ABD'nin emekli Orgeneral Joseph Ralston'u, Türkiye'nin de emekli Orgeneral Edip Başer'i PKK ile
mücadelede özel temsilci olarak atadığını ve bu süreçte terör örgütüne karşı çalışmaların sürdüğünü hatırlattı.

Röportajın yayımlanan yazılı metnine göre Erdoğan, "Bu çalışmanın bütün amacı, konuştuklarımızın somut eylemlere dönüşmesini sağlamak. Bu açıdan tabii ki, çalışmanın sonuçlarını görmek istiyoruz. Ancak bu çalışma sürüncemede kalırsa ve sonuç alınmazsa tabii ki sabrımızın sınırı olur" dedi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin bu konuda ne kadar zaman tanıdığının sorulması üzerine de "Özel temsilciler halen çalışıyor ve tabii ki bu çalışmanın önünde çok fazla zaman olduğunu düşünmüyoruz, çünkü bu konunun tarihi sadece birkaç yıllık değil. Bu konu 30 yıldır ortada. Dolayısıyla çok açık söylemek zorundayım ki, bu çalışma ilerleme göstermeli" diye konuştu.

Erdoğan, Irak'ta Kerkük'ün nüfus yapısının değiştirildiğini ve kentin patlamaya hazır bir bombaya benzediğini belirterek, Kerkük'e, tarihi göz önüne alınarak özel bir statü verilmesi gerektiğini ifade etti.

Başbakan Erdoğan, "2007 için (Kerkük'te) planlanan bir referandum var ve ben, bu referandumun sonuçlarının çok olumlu olacağını düşünmüyorum. Bana göre bu referandum ertelenmeli" dedi.

Erdoğan, Kuzey Irak'ın da söylendiği gibi barış içinde olmadığını, çünkü terör örgütü PKK'nın, kuzey Irak üzerinden Türkiye'ye saldırılar düzenlediğini kaydetti.

Erdoğan, Irak'ın geleceği için bir yol haritası hazırlanması gerektiğini ve bu ülkedeki Amerikan askerlerinin sayısının artırılmasının bir yararı olacağını sanmadığını söyledi.

Irak'ın toprak bütünlüğünün Türkiye açısından taşıdığı önemi vurgulayan Erdoğan, Amerikalı devlet adamları James Baker ve Lee Hamilton önderliğinde hazırlanan Irak Çalışma Grubu raporunun, bakılması gereken önemli bir rapor olduğuna işaret etti.

Erdoğan, "Irak'ta olanların geleceğini kontrol edebilirsek, bu iç savaşın büyümesini önleyebiliriz" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler