HABER

Erdoğan: "Türkiye'yi çetelerden arındıracağız"

Erdoğan: "Türkiye'yi çetelerden arındıracağız"

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "AK Parti bugüne kadar hiçbir aşırılığın, hiçbir gerilimin tarafı olmadı. Bundan sonra da olmayacaktır" dedi.Erdoğan, demokrasilerde meşruiyetin kaynağının millet olduğunu ve temel erklerin millet adına yetki kullandığını da söyledi.

Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, memleket sevdalıları olarak sabırla, sağduyuyla, metanetle yollarına devam ettiklerini belirtti. Türk milletinin çağdaşlaşma hedeflerini gerçekleştirmek için, milletle el ele, gönül gönüle medeniyet yoluna çıktıklarını kaydeden Erdoğan, bu yolda güçlüklerle, zorluklarla karşılaşabileceklerini dile getirdi. Gönüllerinde millete hizmet dışında bir murat, bir gaye taşımadıklarını
kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu: "Çünkü biz bütün zorlukların sonunda bir kolaylığın, bütün darlıkların sonunda bir genişliğin olduğuna inanıyoruz. AK Parti kendi siyasetini daima ülkemize hizmetleriyle, ülke için ürettiği katma değerle tamamlayan bir partidir. AK Parti bugüne kadar hiçbir aşırılığın, hiçbir gerilimin tarafı olmadı. Bundan sonra da olmayacaktır. 70 milyon insanımızı aynı samimiyetle kucaklayan bir Türkiye partisiyiz. Demokrasiye mesafeli olanlar, halka mesafeli olanlar bizi anlamakta güçlük çekebilirler. Onlar hesaplarını yaparken Türkiye'nin kazanımlarını, Türkiye'nin birikimlerini hesaba katmayabilirler. Onlar hesap yaparken Türkiye'nin dününü, bugününü, yarınlarını düşünmeyebilirler. Değiştiremeyeceğimiz kadar kemikleşmiş önyargılara sahip olabilirler. Ama biz ülkemize, bu millete, bu topluma, hizmete kendini adamış siyasi kadroyuz.

-Hukuk devletinin çetelerden arınması-

Birileri, ülkenin itibarının yükselmesini, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesini, hukuk reformlarıyla hem vatandaşın hem devletin güçlenmesini siyasetin normalleşmesini, krizlerin bitmesini, milli gelirin, ihracatın, üretimin artmasını, enflasyon ve yüksek faiz ateşinin sönmesini önemsiz bulabilir. Adaletin sağlanmasını, şehirlerimizin köylerimizin mamur hale gelmesini, cumhuriyetimizin muasır medeniyet hedeflerine yaklaşmasını, dünyadaki rekabet gücünün artmasını, Türk lirasının değerinin, Türk milletinin saygınlığının, toplumsal dayanışmanın güçlenmesini, hukuk devletinin çetelerden arınmasını önemsemeyebilir. Bazılarının cumhuriyetimizin yüzüncü yılına güçlü bir demokrasi, güçlü bir ekonomi ile hazırlanmak gibi bir derdi olmayabilir. Ama biz Türk milletinin hukukunu korumak için bu hedefimizden geri doğru bir tek adım atmayacağız."

-"Her şeyin üstünde tuttuk"-

Hükümetin yaptıklarını da yapamadıklarını da "halkın gün be gün değerlendirdiğini" kaydeden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:"Bizim odaklandığımız şey şudur: Ülkemize hizmettir. Halkımıza hizmettir. Bizim odaklandığımız tek yer, ülkemizin itibarını, demokrasimizin saygınlığını yükseltmek, halkımızın ekmeğini, aşını
büyütmektir.Bizi oy veren, oy vermeyen 70 milyon insanımız da aynı amaca kilitlenmiş, aynı hedefe gönül vermiştir. AK Parti kurulduğu günden bu yana siyasi ve hukuki meşruiyeti her şeyin üstünde tutmuştur. Demokrasilerde meşruiyetin kaynağı millettir. Temel erkler millet adına yetki kullanır. Siyasi partiler, milleti, doğrudan milletten aldığı yetkiyle temsil ederler. AK Parti olarak biz milletimiz adına siyaset yapıyoruz. Her konuşmamızın özü, özeti 70 milyona hizmettir. Bu yola böyle çıktık.
Siyasetimizin temel belirleyeni hiçbir zaman sayısal gücümüz olmadı, olmayacaktır. Ancak, dün (yüzde 34'ün siyasal meşruiyeti nedir?) diye soranlar, yüzde 47'yi görünce şimdi de (çoğunluğun dediği mi olacak?) diyorlar. Tek bir ferdin bile iradesi, tercihi, kanaati bizim için önemlidir. Onun için Türkiye'nin 81 ili bizi kucaklamıştır. Sivas'tan öteye geçemeyenler şimdi kalkıp bunu iddia ediyorlar. Önce siz 780 bin kilometrekarelik Türkiye'nin partisi olun ondan sonra konuşun. 70 milyonun, çeşitli toplum katmanlarının partisi olun ondan sonra konuşun."

Erdoğan, konuşmasında, bazı hukuk fakültelerinin dekanlarının yayınladığı bildiriye de değinerek, "Ne kadar güzel. Demek iş size de düştü. Şimdi içinizdekileri ortaya koyuyorsunuz" dedi.

AA

Geri Dön