HABER

Erdoğan ve Karamanlis, sınırda buluşuyor

ANKARA (İHA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, doğalgaz boru hattı projesinin açılışı için sınırda buluşacak.

Türkiye ile Yunanistan arasında doğalgaz geçişini sağlayacak boru hattı 18 Kasım Pazar günü açılacak. Başbakan Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in yapacağı açılışla iki ülke doğalgaz boru hattı birbirine bağlanacak. Türkiye'nin Azerbaycan, Rusya, İran, Irak gibi ülkelerden aldığı ve ihtiyaç fazlası olan doğalgazın Yunanistan üzerinden Avrupa'ya açılması amacıyla yapılan doğalgaz hattı Erdoğan ve Karamanlis'in katılacağı törenle hayata geçirilecek. Meriç Nehri üzerinde yapılacak tören, iki ülke başbakanını uzun bir aradan sonra biraraya getirmiş olacak.

Projenin kara bölümünün yapımı, ihaleyi üstlenen Sutek-Bayındır Ortak Girişim Grubu'nun iflas etmesi üzerine yarım kalmıştı. Bu firma projenin yüzde 75'ini gerçekleştirirken, kalan yüzde 25'lik bölümünü ise Metin Yılmaz İnşaat gerçekleştirdi. Projenin 17 kilometrelik bölümü ise Peker- Öztaş OGG tarafından yapıldı.

Geri Dön