HABER

"Erdoğan ve partisi Türkiye'yi bölüyor"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında Başbakan Erdoğan’ı ve Ak Parti Hükümeti’ni eleştirdi. Baykal, şöyle konuştu.

İŞTE SİZE AÇILIM: İstanbul’da, Mersin’de, Yüksekova’da Türkiye’nin dört bir tarafında sokaklarda her türlü kanunsuz eylem sergileniyor. Güvenlik güçlerine taşla, baltayla saldırılıyor. ’Açılım, açılım’diyordunuz, işte size açılım. Bu olaylar olurken İçişleri Bakanı nerede? Üstelik o müzakereyi de Polis Akademisi’nde başlatıyor. Kısa bir süre sonra açılımın polislere getirdiği nokta bu.

ÜLKEYİ BÖLÜYOR: Başından beri bunu anlatmaya çalışıyoruz. Bölücülük lafından hoşlanmam, bunun sıradan bir suçlama gibi kullanılmasını çok sakıncalı bulurum. Ama sorumluluğunu üstlenerek diyorum ki bir süreden beri bu iktidar ve bizzat bu Başbakan Türkiye’yi bölmektedir. Terör karşısında kararlı bir mücadele anlayışını kaybetmiş iktidar. Şimdi vatandaş karşısına gelen manzaralara tepki duyarak bir tartışmaya sürüklenir durumda. Ortada bir kamu otoritesine ihtiyaç var, Türkiye’ye sahip çıkacak iradeye ihtiyaç var. Yanlışa yanlış diyecek şekilde kendine güvenen bir anlayışa ihtiyaç var. Var mı bu? Yok. Bu, Türkiye’yi temellerinden sarsmaya yönelik çok tehlikeli bir gelişmedir. Bir an önce Türkiye’yi bu bölünme sürecinden kurtarmak için bu iktidarın işbaşından uzaklaştırılmasına ihtiyaç var.

KAPAT AMPULU: Bu bayramda da baktık bütün kentlerde ’ay yıldınız ışığı hepimize yeter.’Ay yıldınız ışığı elbette hepimize yeter, bunu sen zamanında anlasaydın bu posterlere ihtiyaç olmazdı. O posterlerle sen bir şeyi kapatmaya çalışıyorsun. Ay yıldızı yeni keşfetti. Ay yıldızın ışığı hepimize yeter o zaman kapat o ampulü.

TÜRKLÜK İFADESİ: AKP grup başkanvekillerinden biri, Anayasa’dan “Türklük” ifadesinin çıkarılacağı yönünde açıklama yaptı. Bu anlayış Türkiye’nin başına çok yanlış işler getirecek. Anayasa’daki “Türklük” ifadesi kimseyi ötekileştirmedi, aksine birliği ve kaynaşmayı sağladı. Yani 80 yıl sonra devletimizin adıyla da mı uğraşacağız? Hani ne oldu, tek milletti? Türklük ifadesi farklı etnik kökenlere sahip vatandaşları bir millet olarak birleştirdi. (Ben ayrı bayrak istiyorum) diyenlere bu iktidar, bu iktidarın yöneticileri mi destek olacaklar? ’Bunun kavgası dağda yapılıyor’diye biliyorduk. Şimdi gördük AKP’nin grup başkanlığında da bunun kavgasını yapanlar varmış. Böyle şey olur mu? Bu milleti inkar edeceğiz, 80 yılda oluşmuş birlikleri, beraberlikleri ayrıştırmaya başlayacağız. Kim bundan mutlu olacak kim? Kürt kökenli insanlarımızın bundan mutlu olması söz konusu bile değildir.

Herkes etnik kökenine göre ayrışmaya kalkacak, bundan kim kazanacak? Bundan yurt dışında bu coğrafyayı kendi hesabına göre şekillendirmek isteyenler kazanacaktır, onlara uşaklık edenler de kaybedeceklerdir.

Sen o kapıyı sahipsiz mi sandın

Hükümet Alevi toplumuna yönelik çalışmalar yapıyor. Sanki cebir problemi çözecek gibi, toplantılar düzenliyor, çalışmalar yapılıyor. Alevi sorunlarına yönelik olarak bir çıkış yolu arıyorsan, CHP’nin bu konudaki kanun tekliflerini kabul edelim ve bu iş bitsin. Bu konuyla ilgili olarak Başbakan’a “başka kapıya” demiştim. O da bana ’Sen o kapının bekçi misin?’diyor. Haşa tabii de, sen o kapıyı sahipsiz mi sandın? O kapının sahibi var, Hazreti Ali’den Mustafa Kemal’e kadar. Bizde kendi çapımızda, o kapıda onların izinde bekçilik yapmaya devam edeceğiz. O kapıdan fitnenin, fesadın girmesine müsaade etmeyeceğiz. Tutup, teşhir edeceğiz. Sen daha dün Karacaahmet’de cemevini yıkmak için dozerlere talimat veren belediye başkanı değil misin?

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön