'Erdoğan "yenilgilere" rağmen güçlü'

İngiliz Economist dergisi "içeride ve dışarıda aldığı bazı yenilgilere rağmen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hala gücünü koruduğunu" belirtti.

ANKARA (ANKA) - Dergi, Türkiye'de "ciddi bir muhalefetin olmamasının" Erdoğan'ın işini kolaylaştırdığını savundu.

BBC Türkçe'nin yansıttığı habere göre, Derginin yazısında, "Erdoğan 2011'de 3. kez iktidara geldiğinde gelecek beş yılın AKP'nin "ustalık' dönemi olacağını söylemişti. Rüyaları arasında AKP hakimiyetindeki meclisten geniş icra yetkilileri alarak cumhurbaşkanlığına çıkmak da vardı. AKP 2023'e kadar Türkiye'yi yönetecekti. Karşıtları umutsuzca bunu kabullenmişti. En azından Haziran'a kadar. Ülke genelindeki kitlesel protestolar sonrasında AKP'nin halk desteği yüzde 50'nin altına geriledi. Erdoğan savunmasız görünüyordu, korkmuş davrandı ve hatta futbol maçlarındaki siyasi sloganları bile yasakladı" denildi.

"Erdoğan'ın protestoları, uluslararası faiz lobisi ve aralarında bu derginin de bulunduğu Batı medyasındaki uzantılarının düzenlediği savı artık yönetimde kalmaya ehil olmadığı iddialarını güçlendirdi. Erdoğan bu hafta Mısır'da ruh ikizi Muhammed Mursi'ye darbeden İsrail'i sorumlu tutunca ABD'den sert tepki gördü" denilen yazıda, "Erdoğan'ın yeni Osmanlılık iddiası, Türkiye'nin beyhude bir şekilde Esad'ı devirmeye çalıştığı Suriye'den de darbe aldı. Suriye'nin kuzeyinin hâkimiyeti için Nusra Cephesi'yle savaşan Suriyeli Kürtler, bu grupları Türkiye'nin kışkırttığında ısrar ediyor. Bu durum Türkiye'nin kendi Kürtleriyle barışma çabalarına sekte vuruyor. PKK, beklediği reformların gerçekleşmesi için Ekim'e kadar süre tanımış durumda. Aksi halde Nisan'dan beri süren ateşkesin sona ereceğini söylüyorlar" ifadeleri yer aldı.

-"SEÇİMLER ERDOĞAN İÇİN REFERANDUM"-

"Erdoğan'ın seçmenin yüzde 5'ini kontrol ettiği söylenen Fethullah Gülen'le de ilişkilerinin kötü" olduğu öne sürülen yazıda, "Gülen'in Mart'taki yerel seçimlerde kitlesine AKP'ye oy vermemeleri çağrısında bulunacağı iddiaları var. Bu seçimler Erdoğan ve partisi için referandum olarak görülüyor. Erdoğan seçimlerde İstanbul'u kaybeder mi?' Muhtemelen hayır" denildi.

Dergi daha sonra Erdoğan'ın hâlâ otoritesini koruduğuna işaret ederken, şunları kaydetti:

"Son kamuoyu yoklamaları AK Parti'nin desteğinin yüzde 50 civarında olduğuna işaret ediyor. Erdoğan'ın komplo teorileri dışarıda itibarını zayıflatsa da AK Parti'nin muhafazakâr tabanını harekete geçirdi. Erdoğan şimdi Mısır'daki darbeyi iddialarına kanıt olarak gösteriyor."

-"HAFTAYA BARIŞ SÜRECİNİ CANLI TUTMALARINA YETECEK BİR REFORM PAKETİ AÇIKLANIYOR"-

Economist zor durumdaki ekonomin de Erdoğan'a zarar verebileceğini, cari açığın şimdi gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 6'sının üstünde olduğunu, Türkiye'ye yatırımcı ilgisinin azaldığını, Merkez Bankası'nın faizleri artırdığı belirtirken, "Bu tabloya rağmen bazı uzmanların büyüme potansiyeli, nüfus ve vasıflı işgücü sayesinde Erdoğan'ın Türkiye'yi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokma hedefine ulaşabileceğine inandığını aktarıyor" değerlendirmesi yapıldı.

Yazı şöyle devam etti:

"Haftaya Kürtlerin barış sürecini canlı tutmalarına yetecek bir reform paketi açıklanıyor. Türk yetkililer, reform paketinde Heybeliada Ruhban okulunun yeniden açılması ve cem evlerine devlet yardımının da içerdiğini söylüyor. Bunlar Avrupa Birliği ile uzun bir zamandır askıda olan müzakerelere yeniden ivme kazandırabilir.

Erdoğan'ın en büyük avantajı güvenilir bir alternatifinin olmaması. Ana muhalefet CHP Kemalistlerle reformcular arasındaki kavgaya saplanmış durumda CHP'li bir milletvekili "Protestolar kararsız seçmenleri kendine çekmesi için CHP'ye bir fırsat verdi ama kaçırıldı' diyor. Erdoğan Gülen2le tekrar anlaşabilir ve gülenle uzlaşabilir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
SAYIN BAŞBAKANIMIZ DÜNYA LİDERİDİR.
Sizler önce kendinizi kurtarın bırakın bizi düşünmeyi .Felaket tellalları
Yağ çekmeleri lazım, Emekli İngilizler 3 kuruşa Antalya'da, Fethiye'de evler aldı, hatta kendilerine 1 sene oturma ve çalışma izni de verildi, belki seçimlerde geçici vatandaşlık verilip oy bile kullandırılabilir.
kendi paçaları birbirine tutuşmuş türkiyeyi düşünüyorlar
Hangi yenilgiden bahsediyorum sayın rum,kendi işine bak oba,sisiyi kaleme alda gerçek gazete kimliğin ortaya çıksın..Bırakın Türkiye ile uğraşmayı.Rabbim siz Firavumları helak eder inş.
doğru demişde benim kuzu kuzu me sürü mantığı müsait değil benim bildiğim eniyisidir ben den iyi kimse göremez ve asla bilemez ve souçta yaşanan gerçekler.
iNGİLİZLER BİZİ DÜŞÜNMEYE BAŞLADI İSE Eyvahhh deyip hemen toparlanmalı..Sana ne türkiye Sen Analiz yapıyorsun ( Birkaç kafası karışık çıkarsa iyice bulandırıp Erdoğanı devirirmiyiz hesabı ) Senin Dedelerinde Çok Uğraştı ama kıçınıza baka baka kaçtınız bu Topraklardan Yürrüüüü...Bu ülke Her şeye ve Her yere Yeter Ecdadımızın mİrası...Aşiret Cadır DEVLETİ değil...
hangi gücü ver kotuga ver atasınız bir yerden
Diğer Haberler