HABER

Erdoğan: Yunanistan soydaşlarımdan asimile olmasını istememeli

Yunanistan’da Batı Trakya Türkleriyle biraraya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yunanistan, benim soydaşlarımdan asimile olmasını istememeli.

Biz, hiçbir farklı etnik unsurdan bunu bugüne kadar istemedik ve istemeyiz” dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan ziyaretinin ikinci gününde Batı Trakya Türkleri ile buluştu. Anadolu Ajansı’nın haberine göre Erdoğan Gümilcine'de Chris-Eve Otel'de soydaşlarla buluşma etkinliğinde yaptığı konuşmada “Yunanistan ile ikili ilişkilerimizin gelişmesi, azınlık sorunlarının çözümünü de kolaylaştıracaktır. Bu sorunların çözümü ise Türkiye ile Yunanistan’ı birbirine daha da yakınlaştıracaktır” dedi.

"Tüm vatandaşlarımız gibi Rum kökenli vatandaşlarımızın da hayat kalitelerini artırmak için çalışmayı sürdürüyoruz” diyen Erdoğan "Benzer yaklaşımları Yunanistan'dan beklemenin de hakkımız olduğuna inanıyoruz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Batı Trakya Türklerine hitaben "Sizlerin, Lozan Antlaşması, Avrupa Birliği müktesabatı ve evrensel insan hakları anlayışına uygun olarak her türlü imkandan yararlanmanızı istiyoruz. Bu çerçevede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarının uygulanmasını bekliyoruz" dedi.

"Bizim isteğimiz şudur. Yunanistan devleti, benim soydaşlarımdan asimile olmasını istememeli” diyen Erdoğan, entegrasyon ayrı bir konu ama asimile olmasını istememeli. Çünkü biz, hiçbir farklı etnik unsurdan bunu bugüne kadar istemedik ve istemeyiz" ifadelerinde bulundu.

Lozan Antlaşması’nın her iki ülkede yaşayan azınlıkları, Türkiye ve Yunanistan'a emanet ettiğini söyleyen Erdoğan"Bu emanetleri gözümüz gibi korumalıyız. Biz sorumluluklarımızın farkındayız. Yunanistan'ın da farkında olduğunu düşünüyoruz“ diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün de Atina'da Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ve Başbakan Aleksis Tsipras ile görüşmüştü. Erdoğan, Celal Bayer'in 1952'de gerçekleştirdiği ziyaretten 65 yıl sonra Yunanistan'ı ziyaret eden ilk Türk Cumhurbaşkanı oldu.

DW/EC,BD

©Deutsche Welle Türkçe

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler