HABER

Erdoğan: Zirvedeki ifadeleri çok önemsemiyorum

Erdoğan: Zirvedeki ifadeleri çok önemsemiyorum

Ankara - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Avrupa Birliği (AB) ile ilgili sürecimizde ben herhangi bir endişe taşımıyorum ve şu andaki zirve neticesinde, oradaki ifadeleri de, ben doğrusu çok çok önemsemiyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) 23. Genel Kurulu'na katıldı. Genel kurulun yapıldığı otelden çıkarken basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, "AB'nin Lizbon Zirvesi'nde aldığı kararlar ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin tutumu" ile ilgili soruya şu karşılığı verdi:
"Benim Sarkozy'e verilmiş bir sözüm var. 'Medya aracılığı ile sizinle konuşmak istemiyorum. Siz de medya aracılığı ile benimle konuşmayın' dedim. 'Farklı şekilde yaparsak birbirimizi yanlış anlarız.'Ancak, temel ilke olarak, ben şunu söyleyeceğim; Avrupa Birliği ile ilgili sürecimizde ben herhangi bir endişe taşımıyorum ve şu andaki zirve neticesinde, oradaki ifadeleri de, ben doğrusu çok çok önemsemiyorum. Zira bizim yolculuğumuz devam ediyor. Kararlı adımlarla, emin adımlarla gidiyoruz. Biz, Türkiye olarak, şu anda Avrupa Birliği sürecinde kaybediyor muyuz, kazanıyor muyuz? Bu soruyu kendimize sormamız lazım. Ben, Türkiye olarak kazandığımıza inanıyorum.

Kaybettiğimize asla inanmıyorum. Bu ay sonu itibari ile de fasıllar noktasında önemli gelişmelerin olacağını bekliyorum. Önümüzdeki aylar içesinde zaten AB üyesi liderler ile geniş veya dar kapsamlı özel görüşmelerimiz olacak. Bu görüşmelerde yine bu konuları biz kendileri ile görüşeceğiz."

Başbakan Erdoğan, Lizbon'da alınan kararlardan sonra, durumu izah etmek için kendisini herhangi bir liderin arayıp aramadığının sorulması üzerine, şunları söyledi:
"Dışişleri Bakanlarımız aralarında bazı görüşmeler yaptılar. Fakat biz değerlendirmelerimizde de bu işi abartıldığı kadar önemsemiyoruz. Çünkü bu sadece Türkiye ile alakalı olarak çıkan bir şey değil. Yani Hırvatistan da bu kapsamın içinde. Buyurun... Ve buradaki şey müzakereyi kaldırmıyor. Nedir? Katılım müzakeresi diye geçerken, katılımı ortadan kaldırıyor. Yani müzakereye konulmuş olan bir sıfatta 'katılım' yerine 'müzakere' orada duruyor. Zaten müzakerenin amacı nedir? Müzakerenin amacı katılımdır. Burada 'katılım' sözcüğünü çıkartmak, bizi o kadar ilgilendirmiyor ve biz bu noktalarda da kararlıyız. Yolumuza aynen devam
ediyoruz."olabilir. Bu tür böyle kelimeler ülkelerin gelişini değiştirir ama aynı zamanda da değiştirmez" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön