Erdoğan’a “cadı avı” eleştirisi

Times gazetesinin dünya sayfalarında yer alan bir haberde, Türk hükümetinin gazetecilere karşı "cadı avı” yürüttüğü iddiaları aktarılıyor.

Erdoğan’a “cadı avı” eleştirisi

Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın tuttuğu kayda göre, 31 Mayıs'ta başlayan hükümet karşıtı protestolar dalgası sırasında 59 gazetecinin işinden uzaklaştırıldığına dikkat çeken Times muhabiri, Milliyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Derya Sazak'ın da bu listeye eklendiğini belirtiyor.

Haberde; öğrencileri, doktorları, avukatları ve mimarları da kapsadığı söylenen baskılar, 1940'ların sonunda ABD'de Senatör Joseph McCarthy öncülüğünde toplumun çeşitli kesimlerinden kişilerin ‘hainlik' iddiasıyla soruşturulmasına benzetiliyor.

"McCharty'cilik” ve "cadı avı” benzetmeleri, geçen Cuma günü Sabah'taki ‘Okur Temsilcisi' görevine son verilen Yavuz Baydar'ın basın özgürlüğüyle ilgili bir Avrupa Birliği konferansında geçen ay yaptığı konuşmaya dayanıyor.

Diğer yandan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Yalçın Akdoğan'ın Star gazetesinde bu suçlamalara verdiği yanıt da haberde yer alıyor.

Akdoğan'ın kaleminden, Türk hükümetinin basın özgürlüğünü engelleme veya yandaş medya yaratma niyeti olmadığı ve halen hükümet karşıtı medya gruplarının hükümete yakın diye düşünülen gruplardan iki-üç kat fazla olduğu savunmaları aktarılıyor.

Ayrıca, göstericilere otelinin kapısını açan Koç Holding'e bağlı şirketlere vergi denetimi baskınları yapıldığı ve mimar-mühendis odalarının denetim yetkilerinin parlamento kararıyla kaldırıldığı da haberin unsurları arasında.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN NE DEMİŞTİ; BİR GÜN GELECEK HERKES AKP Lİ OLACAK DEMİŞTİ. BU SÖZÜNE YÜREKTEN KATILIYORUM. ÇÜNKÜ AKP KARŞITIYSANIZ GÖZÜNÜZ ÇIKABİLİR,ÖLDÜRÜLEBİLİRSİNİZ, PALAYLA, BEYZBOL SOPALARIYLA KOVALANABİLİRSİNİZ, HAYALİ CD LERLE, HAYALİ GİZLİ TANIKLARLA 25 YIL HAPİSLE YARGILANABİLİRSİNİZ, ŞİRKETLERİNİZ DİDİK DİDİK ARANABİLİR ARAYA İSTEDİKLERİ BELGELERİ KOYUP İFLASIN EŞİĞİNE GETİRİLEBİLİRSİNİZ. O YÜZDEN YAŞASIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN YAŞASIN AKP..
bu yorum çok güzel.
Dünya alem Türkiye de neler olduğunu görüyor ötekileştirmeler ap açık ortada baskı ortada ama bizim yüce Türk milleti olan biteni hala anlamak istemiyor
Sağlıklı bir insanın elleri değil bunlar, ne oluyor Recep Bey halktan yine neler saklıyorsun?
sözde antiemperyalist,amerika&batı karşıtı solcu kemalistlerimizin şu an en iyi mütteffikleri emperyalist batılı siyonistlerdir.inanmıyorsanız bakın son birkaç aydan beri birebir aynı dili aynı cümle kalıplarını kullanıyorlar.çünkü kesin olarak türkiye ve hükümeti yıpratma harekatında birbirleriyle paslaşıyor,ve dezenformasyon yöntemlerinde aynı taktiği kullanıyorlar.sayın başbakanımızın dediği gibi"sizi bu hükümetten kurtaracağız vaadinde bulunan siyonist emperyalistlere kucaklarını sonuna kadar açmışlar bizim gözü dönmüş tayfa.
Basın, Medya,gazetecilik diyecekseniz eğer ROBOSKİ den başlayın,söylenecek çok söz vardır ama o gün bu gün değildir.
ileri demokrasi...düşünmenin bile sakıncalı olabileceğinin taraftar bulabildiği bir devirde ifade edenlerin başına gelenlere alışık olmadıkları anlaşılıyor...!!!!
YORUMUM YOK....6 YILDIR SAHİP ÇIKTIK,,,OZAYDİN65 SAHİP ÇIKILACAK BİR YERDE SAHİP ÇIKILMADI,,,,GÜVEN ÖNEMLİ İDİ,,,,GÜVEN SARSILDI.NOKTA.
Ortaya laf söylüyorum. Yalancı, Hilekar İftiracı Adaletsiz Riyakar Baskıcı Totaliter rejim heveslisi Makarnacı Kömürcü ATATÜRK düşmanı Asker düşmanı Dağlardaki teröristlere Hoşgörülü Taksimdeki Öğrencilerin katili Bütün Dünyaya Sudi arabistana Amerikaya Soruyorum Kim bu VİCDANSIZLAR...?
lansenin var ya geri zekalı pislik
Diğer Haberler