HABER

Erdoğan'dan DTP'ye "Safınızı seçin"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AKP Grubu'nda DTP'ye yüklendi ve 'safınızı seçin' dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör ile demokrasi arasında tercih yapamayanların, demokrasiden medet umamayacaklarını belirterek, "Anayasal hukuku önemsemeyenler, Anayasal düzen içinde siyaset yapamazlar" diye konuştu. Erdoğan, "Ayrımcılığın, dışlayıcılığın, yargısız infazın, siyaseten lincin kitaplarında yeri bulunmadığını, ancak demokrasi ve hukuk kitabında da teröre, şiddete, kan dökmeye yer olmadığını" vurguladı.

Başbakan Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türk halkına, son yaşanan üzücü olaylardaki metanetinden ve vakarından dolayı teşekkür etti. Büyük bir millete yaraşır büyük bir olgunluk, birlik, beraberlik, dayanışma ruhunun her geçen gün perçinlendiğini belirten Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ülkemizde gerilimden medet umanlar var. Bunu da sizler gayet iyi biliyorsunuz. Bunun aktörlerinin kimler olduğunu gayet iyi biliyorsunuz. Kutuplaşma beklentisinde olanlar, milletimizin derin sağduyusu ve güçlü kardeşliği karşısında hayal kırıklığına uğramış, karanlık senaryoları da ellerinde kalmıştır ve bundan sonra da kalacaktır. Ben buna inanıyorum. Özellikle son günlerde belirli şehirlerde kanunsuz sokak gösterileri ile gerginliği artırmaya çalışanların çabaları da milletimizin ve devletimizin sağduyulu yaklaşımı ile akim kalacaktır. Terör ile demokrasi, terör ile hukuk karşıt kutuplardır. Siyaset ile terörün ilişki içinde olması ne demokrasiye uygundur ne de hukuka...demokratik siyasete soyunanların atması gereken ilk adım, temel tercihini yapmak, terörü karşısına almaktır. Siyasetçi, hem demokrasiyi içine sindirmelidir hem de hukuka uygun hareket etmelidir. Hukuki meşruiyet, demokratik siyasetin en temel şartıdır. Hukuki meşruiyetini yitirenler, varlık zeminini de kaybederler, yitirirler.AK Parti olarak bizim yaklaşımımız, demokrasiyi içine sindiren ve Anayasal düzene uygun hareket eden herkesin demokratik sistem içinde tutulmasıdır. Bunu başarmak da bizim, siyasilerin görevidir. Demokrasi, her türlü farklılığı içinde barındıran ve tolore eden bir sistemdir. Hukuka uygun olmak kaydıyla, tüm farklı görüşmelere tahammül göstermek gerekir. Demokrasimizin ulaştığı olgunluk seviyesi geçmişle kıyaslanamayacak bir noktaya ulaşmıştır. Demokrasimiz, siyasal sistemimiz, Anayasal düzenimiz kendisini koruyabilecek, sarsıntılara göğüs gerebilecek bir güce sahiptir."

-SİYASİ LİNÇ-

Demokrasiyi güçlendirmenin yolunun, onu daha fazla geliştirmekten geçtiğini ifade eden Erdoğan, "Bu konuda tam bir özgüven içinde olmalıyız, ancak hukukla problemli olmak, terörle ilişkisini kesememek, terörist unsurların yan kol faaliyeti konumuna düşmek, demokrasinin ve hukuk devletinin kabul edebileceği bir durum da değildir" dedi.Erdoğan, şöyle devam etti:

"Terör ile demokrasi arasında tercih yapamayanlar, demokrasiden medet umamazlar. Anayasal hukuku önemsemeyenler, anayasal düzen içinde siyaset yapamazlar. Teröre sırtını, demokrasi ve hukuka yüzünü dönen herkes, bizim nezdimizde birdir, makbuldür, demokratik yarışın bir parçasıdır. Ayrımcılığın, dışlayıcılığın, yargısız infazın, siyaseten lincin bizim kitabımızda yeri yoktur. Ancak demokrasi ve hukuk kitabında da teröre,şiddete, kan dökmeye yer yoktur."

Başbakan Erdoğan sınır ötesi operasyon için ise 'harekat emri almadık sadece tezkere aldık. İstediğimiz an gerektiğinde operasyon yapılır' dedi.

Geri Dön