HABER

Erdoğan’dan Fransız Ürünlerine Boykot Çağrısı

Fransa ile Türkiye arasındaki gerilim sürerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vatandaşlara "Fransız ürünlerini asla satın almayın" sözleriyle seslendi

Erdoğan’dan Fransız Ürünlerine Boykot Çağrısı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron aleyhinde son iki gündür açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün de Fransız lidere yönelik eleştirilerine devam ederken Türk vatandaşlarına Fransız ürünlerini boykot etme çağrısı yaptı.

Beştepe’de düzenlenen Mevlid-i Nebi Haftası açılış programında konuşan Erdoğan, Avrupa ülkelerinde Müslüman kadınların kıyafetlerinden dolayı saldırıya uğradıklarını, Müslüman çocukların eğitim haklarından mahrum kaldıklarını söyledi ve bu durumla Paris’te Hazreti Muhammed karikatürünü öğrencilerine gösterdiği için bir öğretmenin kafasının kesilmesi sonrası İslami aşırılıkla mücadele kararı alan Fransa Cumhurbaşkanı arasında bağ kurdu.

Cumhurbaşkanı, ‘‘Batı, Hristiyan dünyasına sesleniyorum, Musevilere sesleniyorum. Her şeyden önce insanız. İnsan olarak bizim dinimizde Hıristiyan olmak suç değildir, biz ona da Musevi’ye de sahip çıkıyoruz. Ama ‘Gelin Fransa'da Müslümanlara bir zulüm varsa hep birlikte biz oraya da sahip çıkalım’ diye buradan dünya liderlerine sesleniyorum. Özellikle Avrupa ülkelerinde İslam ve Müslüman düşmanlığının adeta veba gibi toplumlara sirayet ettiğini görüyoruz. Müslümanlara ait işyerleri, evler, ibadethaneler, okullar hemen her gün ırkçıların ve faşist grupların saldırısına uğruyor. Ben buradan milletime sesleniyorum; nasıl ki Fransa'da ‘Türk markalı mal satın alınmayın’ diyorsa, sakın Fransız markalara asla iltifat etmeyin, bunları satın almayın’’ dedi.

‘‘Fransa'nın akli noktada kontrole muhtaç olan liderinin teşvikiyle bu saldırılar yapılmaya başlandı’’

Batılı ülkeleri ‘ırkçı terörizm’, ‘Müslüman düşmanlığı’ ile suçlayan Erdoğan bu kez yalnız Macron’u değil Almanya Başbakanı Angela Merkel’i de eleştirdi.

Erdoğan, ‘‘Buradan tabii Şansölye Merkel'e de sesleniyorum. Hani sizde din özgürlüğü vardı, hani sizde din veya dinini yaşayanlara karşı devletinizin güvencesi vardı? Peki bir sabah namazında nasıl oluyor da 100'ü aşkın polis camiye saldırıyor? Bunların tam tersini siz bugüne kadar Türkiye'den duydunuz mu? Hayır. Niye? Çünkü bizde gerçek din özgürlüğü var. Gün geçmiyor ki Müslümanların inanç hürriyetlerini kısıtlayan bir uygulamayla karşılaşmayalım. Gün geçmiyor ki peygamber efendimizi hedef alan bir alçaklıkla muhatap olmuyoruz. İşte Fransa’da yaşananlar. Charlie Hebdo olayı. Fransa'nın akli noktada kontrole muhtaç olan liderinin teşvikiyle bu saldırılar yapılmaya başlandı. İslam ve Müslüman düşmanlığı kimi Avrupa ülkelerinde bizzat devlet başkanı seviyesinde teşvik edilen desteklenen bir politika haline gelmiştir. Irkçı terörizm. Siz gerçek manada faşistsiniz, siz gerçek manada Nazi'nin adeta zincir halkalarısınız. Irkçı terörizm; medya ve siyaset eliyle, çoğu zaman da güvenlik birimlerinin göz yummasıyla toplumda yaygınlaşıyor’’ dedi.

IŞİD gibi terör örgütlerinin işlediği cinayetlerin faturasının tüm Müslümanlara kesildiğini belirten Cumhurbaşkanı, 2. Dünya Savaşı öncesinde Avrupa’da Musevilere yönelen linç kampanyasının bir benzerine bugün Müslümanların maruz kaldığını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön