HABER

Erdoğan'dan isviçre'ye "sağduyu" çağrısı

Erdoğan, İsviçre'yi "aklıselim ve sağduyulu" olmaya çağırdı.

TBMM (A.A) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokrasilerde referandumların da bir ölçüsü bulunduğu ve her konunun referanduma taşınmasının yanlış olduğuna işaretle, "Temel hak ve özgürlükler oylama konusu yapılamaz. Ne yazık ki İsviçre'de bu yapılmıştır" diyerek, İsviçre'yi "aklıselim ve sağduyulu" olmaya çağırdı.

Partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, İsviçre'de yapılan referandumu da değerlendiren Erdoğan, "Bu durum, Avrupa'da yükselen ırkçı ve aşırı milliyetçi dalgaların tezahür etmesi bakımından oldukça manidardır" dedi.

Daha önce, "antisemitizm ne kadar insanlık suçu ise islamafobiya da o denli insanlık suçudur" dediklerini hatırlatan Erdoğan, Varşova'da bununla ilgili bir karar çıktığı halde, Müslümanlar açısından o günden bugüne sağlıklı bir gelişme olmadığını söyledi.

Erdoğan, "Bir zamanlar 'İslami Terör' ifadelerini kulandılar ki, o yeni yeni gündemden düşmeye başladı, şimdi de böyle bir dalga esmeye başladı" diyerek şöyle konuştu:

"Bakınız, inanç, düşünce ve bu tür özgürlükler, insanın doğuşla birlikte kendisinin en doğal haklarıdır. Bunlar sonradan verilmez, bunlar doğuşla birlikte var olan haklarıdır, özgürlüğüdür. Şimdi dünyadaki bu yeni gelişme, maalesef sizin niçin şu ırktan doğduğunuzu veya şu inançla, şu düşünceyle doğduğunuzu sorgulayacak çağdışı, ilkel bir anlayışın tezahürüdür ve Batılı bir anlayışın tezahürüdür. Temenni ediyorum ki başta AB üyesi ülkeler, AİHM, ilgili merciler, -Bu konuda duyarlılıklarını ortaya koyan ülkeler var- hep birlikte duyarlılıklarını ortaya koysunlar ve dünyayı başta Avrupa olmak üzere böyle bir gerilime sevketmesinler.

Medeniyetler İttifakının bir eşbaşkanı ve kurucusu olan ülkenin Başbakanı olarak bu yanlıştan bir an önce dönülmesinin gereğini hatırlatmak, bizim görevimiz. Bu şovenist yaklaşımların ortadan kalkması lazım. Dünya artık bu çağda bunları yaşayamaz, görmek de istemez."

-BAKANIN YORUMU TEHLİKELİ-

İsviçre Adalet Bakanının, gelen uluslararası tepkiler üzerine yasaklamanın Müslümanları değil, İslamcı köktenciliği hedeflediğini söylediğine dikkat çeken Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Caminin minaresinin köktencilikle ne alakası var? Yani, O da şecaat arzederken sirkatin söylemiş. Bu ifadeyi kurmak, birbiriyle mütenasip iki ayrı yanlıştır. Tehlikelidir, kabul edilemez bir değerlendirmedir. İsviçre gibi güya demokrasinin beşiği sayılan, özgürlüklerin rahatça yaşanabildiği bir ülkede böyle bir referandum sadece İslam dünyasını değil, medeniyetler çatışması noktasında endişesi olan büyük bir kesimi de rahatsız etmiştir.

Bakınız ben, cami, havra ve sinagogun yüzyıllarca aynı cadde üzerinde ahenk içinde varolabileceğini kanıtlamış olan bir medeniyeti temsil eden ülkenin Başbakanı ve Medeniyetler İttifakı Projesinin eşbaşkanı olarak bunları ifade ediyorum. Biz bir taraftan kalkıp da bu tür mabetleri devletin kasasından restore ederken, bunların kalkıp da bu adımları atması, anlaşılabilir bir şey değil. Bir insanın insan hak ve hürriyetlerini, bir toplumun, bir halkın yaşam özgürlüğünü, inanç özgürlüğünü kalkıp da referanduma sunamazsınız. Ne yazık ki İsviçre'de bu yapılmıştır, yanlış yapılmıştır. Ben bu kürsüden bir kez daha aklıselim ve sağduyu çağrısı yapıyorum."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön