HABER

Erdoğan'dan kadınlara destek

ANKARA (ANKA)- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümet olarak öncelikli hedeflerinin birinin kadınların toplumsal statüsünün yükseltilmesi, sosyal ve ekonomik hayatta maruz kaldıkları ayrımcılığın ve kadınlara yönelik şiddetin ortadan kaldırılması olduğunu bildirdi.

Başbakan Erdoğan, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 73. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında demokrasinin gerçek anlamda işlerliği için, kadın, erkek bütün vatandaşların hak ve özgürlüklerden eşit şekilde yararlanmasının şart olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'de kadınların seçme ve seçilme hakları başta olmak üzere temel hukuki ve siyasi haklarının pek çok Batı ülkesinden daha önce tanındığını anımsattı. Başbakan Erdoğan, medeni ve siyasal haklar bakımından Türk kadınının önünde hiçbir engel olmadığını vurgulayarak bunun Cumhuriyetin bir başarısı olduğunu kaydetti.

-TEMEL SORUN EĞİTİM-

Kadınların sosyal ve ekonomik hayata daha çok katılımını gerçekleştirmek için en temel sorun olarak ele aldıkları eğitim üzerinde hassasiyetle durduklarını ifade eden Erdoğan, "Gerek devlet, gerekse medya, sivil toplum örgütleri ve tek tek vatandaşlar olarak öncelikle, kız çocuklarımızı eğitimden, eğitimli kadınlarımızı toplumsal hayattan dışlayan anlayışlara karşı her birlikte mücadele etmeliyiz" dedi. Erdoğan mesajında şu görüşlere yer verdi:

"Hükümet olarak öncelikli hedeflerimizden biri de kadınların toplumsal statüsünün yükseltilmesi, sosyal ve ekonomik hayatta maruz kaldıkları ayrımcılığın ve kadınlara yönelik şiddetin ortadan kaldırılmasıdır. Kadınların hayatın her alanında daha etkin rol üstlenmelerini, siyasete katılmalarını teşvik etmeye, bu doğrultuda gerekli bütün adımları atmaya bundan sonra da devam edeceğiz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön