HABER

Erdoğan'dan "karikatür" tepkisi

ANKARA (İHA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy'ye, Hazreti Muhammed karikatürünün Fransa basınında yayınlanmasından dolayı sitem etti. Erdoğan, "Bu, manevi değerlere saldırıdır" dedi.

Başbakan Erdoğan, bugün Fransa Dışişleri Bakanı Blazy'yi kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmenin başbaşa gerçekleşen bölümünde Danimarka'da yayınlanan Hazreti Muhammed karikatürünün, daha sonra Fransa basınında ve diğer Avrupa ülkelerinin basın organlarında yayınlanması konusu da gündeme geldi. Alınan bilgiye göre Başbakan Erdoğan, bu olayı, manevi değerlere bir saldırı olarak değerlendirdiklerini ifade etti.

Basın özgürlüğünün mutlaka bir sınırı olması gerektiğini kaydeden Erdoğan, özgürlüklerin sınırsız olamayacağına işaret etti. Medeniyetler İttifakı Projesi ile medeniyetler arasındaki çatışmaları ortadan kaldırmayı amaçladıklarını anlatan Erdoğan, "Ancak bu tür yaklaşımlar çatışma kültürüne hizmet etmektedir. Bunları kabul edilemez buluyoruz" dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Blazy ise basın özgürlüğünü her zaman savunduklarını, ancak bu özgürlüğün kötüye kullanılmaması gerektiğine inandıklarını belirtti. Din ve inanç özgürlüğünün, Fransa'daki laiklik anlayışının çok önemli bir unsuru olduğuna işaret eden Blazy, basın özgürlüğünün, din ve inanç özgürlüğüne saygı çerçevesi içinde anlaşılmasını önemli bulduklarını bildirdi.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler