HABER

Erdoğan'dan Maduro'ya destek mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz aylarda küçük çapta askeri ayaklanmanın yaşandığı Venezuela'nın lideri Maduro ile biraraya geldi.

Erdoğan görüşme sonrası "Halkın iradesinin üzerinde güç olmadığına inanıyoruz" dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara'da Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile bir araya geldi. Görüşme sonrası yapılan basın açıklamasında Erdoğan, ekonomik kriz nedeniyle yoğun protestolarla karşı karşıya olan Maduro yönetimine destek mesajı verdi.

Erdoğan, "Temennimiz Venezuela'da son dönemde yaşanan sorunların suhuletle, diyalog ve uzlaşma ile çözüme kavuşturulmasıdır. Türkiye bu süreçte gereken desteği vermeye hazırdır. Venezuela halkının içinde bulunduğu zorlu süreci bir an önce atlatmasını temenni ediyorum" dedi.

Geçtiğimiz aylarda küçük çaplı bir askeri ayaklanmanın yaşandığı Venezuela ile ticari ilişkileri "kazan-kazan" temelinde ilerletmek istediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Halkın iradesinin üstünde bir güç olmadığına inanıyor dış müdahalelerin çoğu zaman sorunları daha da derinleştirdiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

En kısa sürede Venezuela'yı ziyaret etmek istediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin yakın gelecekte açacağı büyükelçilikler ile bölgedeki misyon sayısını 15'e çıkaracağını da açıkladı.

Venezuela'dan Türkiye'ye Devlet Başkanı düzeyinde ilk resmi ziyareti gerçekleştiren Maduro da, "Çok güzel bütüncül bir işbirliği haritası oluşturduk. İlişkilerimizi genişletmek, derinleştirmek için yapacağız bunu. İlişkilerimiz açısından yeni bir dönem olacak" dedi.

Maduro'nun Ankara temasları sırasında 5 anlaşmaya imza atıldı. Ayrıca Caracas'ta Yunus Emre Kültür Merkezi açılması konusunda Maduro ile mutabakata varıldığı açıklandı.

Venezuela'daki ekonomik kriz

Hugo Chavez'in ölümünün ardından Maduro'nun iktidarı ele almasıyla Venezuela, tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya kaldı. Ekonomisi petrol gelirine dayalı olan Venezuela'daki kriz nedeniyle ülkede enflasyonun bu yıl yüzde 700'ü aşması bekleniyor.

Ağustos ayında yeni anayasayı yazacak olan Kurucu Meclis'in üyelerinin seçilmesi için sandık başına giden ülke, 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiği protestolara sahne olmuştu. Seçimin ardından bir grup asker, Maduro hükümetine karşı askeri isyan başlatmış, ancak isyan bastırılmıştı.

© Deutsche Welle Türkçe

DHA,ÖA/DÇ

Geri Dön