HABER

Erdoğan'dan muhalefete "malvarlığı" resti

ANKARA (İHA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, malvarlığı tartışmalarıyla ilgili olarak muhalefete rest çekerek, "Lanet olsun dedik, şirketteki hisselerimizi devrettik. Şimdi bir maaşlı durumdayım. Muradınız gerçekten şeffaflıksa bugüne kadar hiçbir kısıtlama içinde olmadık, bundan sonra da olmayız. AK Parti'nin er meydanından kaçmadığını yakında göreceksiniz. Kaç senedir bu çatı altındasınız, neden bugüne kadar açıklamadınız" dedi.

Erdoğan, gazetelere yansıyan dışında milletten gizli saklı bir malvarlığının olmadığını da ifade ederek, muhalefetin bu tartışmalarla kendi başarısızlığını örtmeye çalıştığını vurguladı.

Başbakan Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmanın son bölümünü malvarlığı tartışmalarına ayırdı. Geçtiğimiz haftaki grup toplantısında siyasetçilerin mal beyanıyla ilgili düşüncelerini açıkladığını hatırlatan Erdoğan, bunu yaparken amaçlarının malvarlığını kamuoyundan saklamak, milletin dikkatinden kaçırmak olmadığını söyledi. "Milletimiz bizim ne olduğumuzu, kim olduğumuzu, attığımız her adımı ne büyük vicdani sorumlulukla attığımızı biliyor" diyen Başbakan Erdoğan, şeffaflık ilkesini siyasetin mihenk noktası sayan anlayışın temsilcileri olarak hiç kimsenin gösterdikleri bu hassasiyetin üzerini örtmeye çalışmaması gerektiğini vurguladı. Erdoğan, "Geçen hafta bu kürsüden söylediklerimizin amacı, siyaseti diğer kurumlardan soyutlayarak mercek altına almanın, siyasileri adeta namus sorgulamasına tabi tutmanın yanlışlığına vurgu yapmaktı. Siyaset kurumuna saygıyı yok ederek, siyasetçiye bağlanan umutları kırarak bu ülke hiçbir yere gidemez" diye konuştu.

Siyaset kurumunun ve siyasetçilerin bu şekilde yıpratılmasına, demokratik temsil kurumunun yıpranmasına izin vermediklerini, bundan sonra da izin vermeyeceklerinin altını çizen Başbakan Erdoğan, başta tüm siyasetçiler olmak üzere tüm kamunun dikkatini çekmek istediklerini kaydetti. Bazı siyasetçilerin bunu anlamamakta ısrar ettiğini dile getiren Erdoğan, muhalefete yüklenerek şunları söyledi:

"Biz kendi yolumuzda ilerlemeye devam edeceğiz. Bunu özellikle tırmandırma gayreti içinde olan siz siyasetçiler, siyasete bu dönemde mi başladınız? Yeni mi bu çatı altında siyasete başladınız. Yeri geldiği zaman 'Kaç senedir bu çatı altındayız' diyorsunuz. Bu kadar senedir bunları açıklamaktan niye çekindiniz? Yasal olarak her şeyi bellidir.

Siyasetçiler atması gereken adımları atmalıdır. Dünyanın tüm gelişmiş ülkelerindeki uygulamalar neyse, AB ülkelerinde uygulama neyse bunlara bakarak yasalar hazırlanmıştır. Fakat birileri bir yerde hafif bir gaz verdiği anda, birileri 'Acaba rant elde edebilir miyim?' diye atılıyor. Eğer muradınız gerçekten şeffaflıksa bugüne kadar kısıtlama içinde olmadık, bundan sonra da olmayız. Kamusal sorumluluğu olan herkesin ama herkesin gizli saklı bir şeyi olmadan sonuna kadar görevini sürdürmesi gerekir. Herkesten çok biz istiyoruz. Gerek kamu görevlileri gerekse kamusal sorumluluğu olan herkes için arkadaşlarımız bir çalışma yürütüyor. AK Parti'nin er meydanından kaçmadığını yakında herkes görecek."

Başbakan Erdoğan, bugüne kadar gazetelere yansımayan gizli saklı malvarlığının olmadığını da belirterek, "Bizim bu milletten gizlimiz saklımız yok. İçimizden geçeni halk biliyor. Bizim bugüne kadar gazetelere yansımayan gizli saklı malvarlığımız kalmadı ki açıklama ihtiyacı duyalım. Şahsımla ilgili geçen hafta konuşuldu. Bizim zaten gizli saklımız olmadı ki. Milletvekili olmaya karar verdiğimizde dur denildi, bununla ilgili yargı süreci oldu ancak beraatle sonuçlandı. Biz bu süreçte mahkemeye mal beyanımızı verdik. Bu, geçenlerde de bir gazetede yayımlandı" şeklinde konuştu. Erdoğan, Ülker Grubu'ndaki hisselerini devretmesiyle ilgili olarak da muhalefete sert çıkarak, "Aynı zamanda hissedarı olduğum şirketin hisselerini devrettim.

Birileri 'Etik açıdan bir Başbakan'ın şirket hissedarı olması yanlış' dedi. Etik değilmiş. Adeta lanet olsun dedik, şirketteki hisselerimizi devrettik. O da şimdi hesapta. Herhangi bir şirket hissedarı değilim. Şu an bir maaşlı durumdayım" dedi.

Malvarlıklarını açıklamanın siyasetçiye olan saldırıları durdurmayacağına da işaret eden Erdoğan, muhalefetin kendi olumsuzluklarını ve başarısızlıklarını 'Rant elde edebilir miyim?' düşüncesiyle menfaat zeminine çekmeye çalıştığını söyledi. Erdoğan, isteyenlerin malvarlığını hem gazetelerden hem de Başbakanlık Basın Merkezi'nin internet sitesinden bugünden itibaren okuyabileceğini açıkladı. Erdoğan, "İsteyenler bu şekilde hesabımızı, çetelelerimizi tutarlar. Neyimiz varsa, maaşımız, geçmiş hisselerimiz son kuruşuna kadar ordadır" mesajını verdi.

Erdoğan, konuşmasının sonunda Bursa'da silahlı saldırı sonucu yaralanan AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik'e acil şifalar diledi. Trabzon'da Hıristiyan din adamının hayatını kaybetmesine yol açan silahlı saldırıyı da şiddetle kınadıklarını açıklayan Erdoğan, güvenlik güçlerinin titizlikle çalışmaları sürdürdüğünü, zanlının yakalandığını bildirdi. Başbakan Erdoğan, çalışmaların genişletilerek devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler