HABER

Erdoğan'dan Pakistan Büyükelçiliği'ne taziye ziyareti

Erdoğan'dan Pakistan Büyükelçiliği'ne taziye ziyareti

ANKARA (İHA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, teröre karşı uluslararası anlamda mücadele edilmesi gerektiğini belirterek, "Terörün dini, ırkı, milleti, vatanı yoktur. Nereden gelirse gelsin; terörizmin içinde olan, terörizmin hedeflerini benimseyen herkes teröristtir. Buna karşı da mücadelemizi sonuna kadar vermeye devam edeceğiz" dedi.

Erdoğan, TCK'nın 'etkin pişmanlık' hükmünü düzenleyen 221. maddesinin değiştirilmesi konusunda aynı noktada olduklarını ifade ederek, "Ülkemizin maalesef kaybedilmek istenen huzurunu, mutluluğunu bizler asla kaybettirmek istemiyoruz. Buna yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto'nun hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan silahlı ve bombalı saldırı dolayısıyla Pakistan'ın Ankara Büyükelçiliği'ne taziye ziyaretinde bulundu. Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile birlikte Pakistan Büyükelçiliği'ne gelen Başbakan Erdoğan, Büyükelçi Seyid İftihar Hüseyin Şah'a taziye dileklerini iletti. Büyükelçilikte açılan taziye defterini de imzalayan Başbakan Erdoğan, deftere şunları yazdı: "Eski Pakistan Başbakanı ve Pakistan Halk Partisi Genel Başkanı Benazir Butto'nun uğradığı hain saldırı bir sonucu yaklaşık 20 Pakistanlı vatandaşıyla birlikte hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duydum. Bu hunharca terör saldırısını şiddetle kınıyorum. Kardeş Pakistan'ın bir yandan demokratikleşme sürecini işletirken, bir yandan terörizm ve aşırılığa karşı verdiği kararlı mücadeleyi takdirle karşılıyoruz. Türkiye'nin, kardeş Pakistan halkının terörle mücadelesinde her zaman yanında olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim. Bu vesileyle merhume Butto olmak üzere, son terör saldırısında hayatını kaybeden Pakistanlı kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, ailesine ve Pakistan halkına şahsım ve milletim adına başsağlığı dilerim."

"TERÖRE KARŞI ULUSLARARASI MÜCARELE ŞART"

Erdoğan, büyükelçilik binasından ayrılırken yaptığı açıklamada, bugün Butto'nun defin töreninin gerçekleştiğini belirtti. Erdoğan, "Öncelikle bu terör saldırılarına karşı, terörizme ve teröre karşı Türkiye'nin durumu hepinizin malumudur. Bizlerin de terörle olan mücadelesi malumunuzdur. Teröre karşı ulusal anlamda olmaktan öte, uluslararası anlamda bir mücadelenin devam etmesi gerektiğini hep söyledik. Yine söylüyoruz. Terörün dini, ırkı, milleti, vatanı yoktur. Nereden gelirse gelsin; terörizmin içinde olan, terörizmin hedeflerini benimseyen herkes teröristtir. Buna karşı da mücadelemizi sonuna kadar vermeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Pakistan'ın, Türkiye'nin aynı değerleri paylaştığı dost ve kardeş bir ülke olduğunu vurgulayan Erdoğan, Pakistan'da böyle bir olayın gerçekleşmesinin kendilerini gerçekten üzdüğünü ifade etti. Erdoğan, "Biz milletçe Butto'ya Allah'tan rahmet, ailesine ve tüm Pakistan halkına başsağlığı dilerken, diğer ölen 20 Pakistanlı kardeşimize de rahmet diliyoruz. Bu saldırıda yaralananlara da Allah'tan şifa diliyorum. Bu vesileyle teröre karşı olan tavrımızın aynı kararlılıkla ülkemizde de süreceğini vurgulamak istiyorum" dedi.

"221. MADDEDE AYNI NOKTADAYIZ"

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin TCK'nın 'etkin pişmanlık' hükmünü düzenleyen 221. maddesiyle ilgili MGK Toplantısı'nda bir değerlendirme yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine, bununla ilgili düşüncelerini daha önce açıkladığını söyledi. İlgili maddenin üzerinde durulabileceğini söylediklerini belirten Erdoğan, aynı noktada olduklarını kaydetti. Erdoğan şunları söyledi: "Önemli olan terörle olan mücadelede çok daha kısa zamanda hangi şekilde, nasıl başarılı olabiliriz? Yani kullanılabilecek ne kadar enstrüman varsa onların hepsini kullanmaktır. Olayın sadece askeri boyutu yok, güvenlik boyutu yok. Siyasi, diplomatik, sosyal ve ekonomik boyutu var. Bunların hepsini değerlendirmek suretiyle ülkemizin maalesef kaybedilmek istenen huzurunu, mutluluğunu bizler asla kaybettirmek istemiyoruz. Buna yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun dışında halkımıza düşen görevler var.

Güvenlik güçlerimiz; askeriyle, polisiyle elinden geleni yapıyor, bundan sonra da yapmaya devam edecek. Bizler de medyasıyla, herşeyiyle. Medya biliyor, konunun bilincinde olarak hangi haberi nerede, nasıl kullanacağını çok daha iyi değerlendirirse bu süreçteki mücadelemiz çok da başarılı olacaktır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler