HABER

Erdoğan'dan son dakika Kudüs açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gerçekleştireceği yolculuk öncesi Ankara'da taşeron işçilere hitap etti. ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanıdığına ilişkin kararı açıklamasının ardından, Erdoğan bu kararı kınayarak "Neye yaranmak istediklerini anlamıyorum. Papa ile de bu konuyu görüşeceğiz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kudüs Müslümanların, Hıristiyanların ve kısmi olarak da Musevilerin adeta ibadetgahı olarak görülmüştür bugüne kadar. Ağırlıklı olarak tabii Müslümanların ilk kıblesidir Mescid-i Aksa. Böyle bir adımı atmak dünyada özellikle bu bölgeyi ateş çemberinin içine atmaktadır. Ey Trump sen ne yapmak istiyorsun?" dedi.

Taşeron işçilere hitap ettiği konuşmasında Erdoğan, Trump'a "Sen ne yapmak istiyorsun" şeklinde seslenerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Trump'ın neye yaranmak istediğini anlamak mümkün değildir. Kudüs Müslümanların olduğu kadar Hristiyanların da kısmi olarak da Musevilerin ibadethgahı. Ağırlıklı olarak da Müslümanlar'ındır. Müslümanlar'ın ilk kıblesidir Mescid-i Aksa.

"Siyasi liderler karıştırmak için değil barıştırmak için olurlar. Onun bu kararı karıştırmaya yönelik, mikser görevi görüyor. Kusura bakmasın.

"Çarşamba günü başta olarak İslam İşbirliği Teşkilatı'nı bir araya getireceğiz. Sadece İslam ülkeleri değil. Papa ile de görüşme talebim oldu. Onunla da yarına kadar görüşeceğiz. Putin ile de görüşeceğim. Almanya, İspanya.. Çünkü bu sadece Müslümanların değil insanlığın görevidir.

'HERKESİN FOYASI ORTAYA ÇIKIYOR'

"Sayın Trump, "ben güçlüyüm öyle ise haklıyım" diyorsa yanılıyor. Haklı olan güçlüdür bunu böyle bilmeli"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin New York kentinde devam eden ve Reza Zarrab'ın tanık olarak dinlendiği ambargo davasını da "kumpas" olarak değerlendirdi.

Erdoğan, "Bu kumpasların arkasında ne olduğunu… Bu mahkeme süreci ile iyi biliyoruz Mahkemede söylenen yalanları da biliyorsunuz. Şu rüşvet aldı şu almadı. Herkesin foyası ortaya çıkıyor" şeklinde konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Taşeronlar komisyonculuk görevi suretiyle arada belli bir kazancı götürmüştür. Allah'ın izni ile gerek belediyelerin bu noktadaki atacağı adımlar, gerekse devletin atacağı adımlar planlandı. Gerek Başbakanımız, gerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız, Maliye Bakanımız çalışmaları yaptılar. Biz de değerlendirdik, bu karara vardık. Hayırlı olsun. Allah mübarek etsin. 900 bin malum işçi bundan istifade ediyor. Artık benim sonum ne olacak diye bir şey yok.

Bugün malum Atina'ya gidiyorum. Görüşmelerimiz var. Oradan da yarın Gümülcine'ye geçecek oradaki kardeşlerimizle bir arada olacağız.

ABD'YE KUDÜS TEPKİSİ

Fakat en önemlisi şu. Malum Türkiye saatiyle dün gece ABD Başkanı Kudüs’le ilgili açıklamasını yaptı. Aslında Amerika BM kararını hiçe saymıştır. Bugüne karar ABD ve İsrail dışında hiçbir ülkenin 1980 BM kararının dışında ona aykırı bir kararı olmamıştır. Şimdi ise tekrar bunu gündeme getirmek suretiyle sayın Trump’ın neye yaranmak istediğini anlamak mümkün değil. Çünkü Kudüs Müslümanların, Hıristiyanların ve kısmi olarak da Musevilerin adeta ibadetgahı olarak görülmüştür bugüne kadar. Ağırlıklı olarak tabii Müslümanların ilk kıblesidir Mescid-i Aksa. Böyle bir adımı atmak dünyada özellikle bu bölgeyi ateş çemberinin içine atmaktadır. Ey Trump sen ne yapmak istiyorsun? Siyasi liderler karıştırmak için değil barıştırmak için olurlar. Şu anda Trump’ın bu açıklamaları adeta mikser görevi görmektedir. Kusura bakmasın Çarşamba günü İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak üye ülkeleri toplayacağız.

ABD Başkanı Donald Trump, İslam dünyasından gelen tüm tepkilere karşın Çarşamba günü yaptığı açıklama ile Kudüs'ü İsrail'in resmi başkenti olarak tanıdı ve Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınacağını açıkladı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler