HABER

Ereğli'de Hamsi Festivali

ZONGULDAK (İHA) - Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'nde düzenlenen 1. Hamsi Festivali kapsamında, 2002 metre uzunluğunda kurulan "dünyanın en uzun mangalı" rekoru denemesi, binlerce insanın katılımıyla başladı aldı.

Ereğli'de düzenlenen 1. Hamsi Festivali tam bir karnavala dönüştü. Festival etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen, 15 ton hamsinin pişirildiği, 2002 metre uzunluğundaki dünyanın en uzun mangalı, yaklaşık 10 bin insanın katılımıyla ateşlendi.

Dünya rekoru denemesi için önce 2002 metre uzunluğunda mangallar kuruldu. Mangalda kullanılacak 10 ton kömür, ispirto, kibrit, 300 çuval soğan, 4 bin ekmek görevliler tarafından mangal başındakilere dağıtıldı. Guennes Rekorları'ndan gelen 2 temsilci ve 10 gözlemci nezaretinde ateşleme emrini Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık verdi.

Mangal başındaki binlerce vatandaş, yarım saat içerisinde mangalı yelpazeleriyle iyice ateşleyerek, görevliler tarafından kasalarla dağıtılan hamsileri pişirmek için ızgaralara yerleştirdi. "Kendin pişir kendin ye" yöntemiyle gerçekleştirilen dünya rekoruna, keyifle kenetlenen Ereğli ve değişik illerden gelen binlerce katılımcı, 2002 metre uzunluğundaki mangal başında ilginç bir görüntü oluşturdu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler