HABER

Ergenekon davasında gizli tanık ifade verdi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının 182. duruşmasında gizli tanık ifade verdi.

Gizli tanık C, Veli Küçük ve Sami Hoştan'ın Necip Hablemitoğlu'nu öldürmesi için İzmir'de kumarhanesi bulunan İbrahim Çiftçi'ye teklifte bulunduklarını söyledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının 182. duruşmasına Mustafa Balbay, Hurşit Tolon, Veli Küçük, Doğu Perinçek, İbrahim Şahin, Tuncay Özkan, Muzaffer Tekin ve Danıştay tetikçisi Alparslan Arslan'ın da aralarında bulunduğu 43 tutuklu sanık ile 3 tutuksuz sanık katıldı. Tutuksuz sanıklardan Yalçın Küçük, Odatv davasından tutuklu bulunduğu için tutuklu sanıkların bulunduğu bölümde hazır bulundu.

Duruşmalara gelmeleri yasaklanan tutuklu sanıklar Hikmet Çiçek, Mehmet Zekeriya Öztürk ve Osman Yıldırım duruşmaya gelmedi. İlker Başbuğ, Levent Ersöz, Mehmet Haberal, Hasan Iğsız ve Hıfzı Çubuklu'nun da aralarında bulunduğu 15 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı. Toplamda 18 tutuklu sanığın katılmadığı duruşmada Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, gizli tanık C'nin dinleneceğini söyledi.

Gizli tanık odasında bulunan ve sesi ile görüntüsü bozularak duruşma salonundaki monitörlere yansıtılan gizli tanık C, İzmir'de kumarhanecilik yapan ve kumarhanesine atılan bomba sonucu öldürülen İbrahim Çiftçi'nin yakın dostu olduğunu belirtti. Çiftçi'nin kumarhanesinde kumar oynadığını belirten gizli tanık, "Bir gün ofisinde oturuyorduk. Bir telefon geldi ve bu konuşmadan sonra Çiftçe çok sinirlendi. Hablemitoğlu'nun kim olduğunu sordu bana. Ben de gazeteci diye söyledim. Bana, 'Ne zannediyorlar bunlar? Kiralık katil miyiz biz?' diye bağırıyordu. Telefonda Veli Küçük ve Sami Hoştan ile konuştuğunu, kendisine Hablemitoğlu'nu öldürmeyi teklif ettiklerini söyledi. O güne kadar yakın dosttular. İzmir Çeşme'de bir restorana gider otururlardı. Ancak bu telefon görüşmesinden sonra araları açıldı. O günden sonra Çiftçi, çok tehdit edildi ve dilekçe yazarak durumu İzmir Savcılığı'na bildirdi." diye konuştu.

Gizli tanık, "Necip Hablemitoğlu'nun öldürülmesinin ardından, biri çıkıp Hablemitoğlu'nu öldürdüğünü, İbrahim Çiftçi ile bu işi birlikte yaptıklarını söyledi. Çiftçi o dönemde sağlık sorunları nedeniyle tedavisi için savcılıktan da izin alarak Amerika'ya gitti. Ancak o dönemde basında 'İbrahim Çiftçi Amerika'ya kaçtı.' şeklinde haberlerin yer alması üzerine Çiftçi, tekrar Türkiye'ye dönerek savcılığa ifade verdi. Çiftçi, savcılık çıkışında bana 'O namussuzların defterini dürdüm. İsimlerini savcılığa verdim.' dedi." ifadesini kullandı.

'HOŞTAN, ÇİFTÇİ'NİN KUMARHANESİNDE 3 MİLYON DOLAR KAYBEDİNCE ARALARI AÇILDI'

Ergenekon davasının tutuksuz sanıklarından Sami Hoştan'ın, Çiftçi'nin kumarhanesinde 3 milyon dolar kaybettiğini iddia eden gizli tanık C, "İbrahim Çiftçi ile Sami Hoştan'ın arası bu paranın ödenmesi konusu yüzünden açılmıştı." dedi. Gizli tanık, 4 Ekim 2006 tarihinde Erdinç Utaş isimli şahsın, İbrahim Çiftçi'nin kumarhanesine bomba attığını ve Çiftçi'nin bu olayda öldüğünü, birçok kişinin de yaralandığını anlattı.

Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, "Hablemitoğlu'nun öldürülmesinin ihale edilmesi konusu, daha önce verdiğiniz savcılık ifadenizde yok. Bunu açıklar mısınız?" diye sordu. Gizli tanıkk C ise önceden adalete güveninin olmadığını belirterek, "Artık görüyoruz, suçlular yakalanıyor, yargılanıyor." cevabını verdi. Gizli tanık, savcı Pekgüzel'in soruları üzerine "İbrahim Çiftçi, Hablemitoğlu cinayetinin ihale edildiği ve Veli Küçük ile yaptığını söylediği telefon konuşmasının ardından 'Vay çakallar, Veli Küçük ile Sami Hoştan beni tezgaha getirmeye çalışıyorlar.' demişti." diye konuştu.

'BİRİSİ TEKME VURUNCA BOMBA ÇİFTÇİ'NİN KUCAĞINA DÜŞTÜ'

Sorular üzerine gizli tanık, "Çiftçi'nin silahla öldürülmesi imkansızdı. Bu bombalar atıldığında bende oradaydım. Erdinç Utaş, 'O derin ağabeyler, hepiniz buradasınız demek.' dedi. Elinde bir şeyler vardı. Ben telefon zannettim. Birini salona attı. Utaş'a tokat attım ve elindeki diğer bomba yere düştü. O orada patlamadı ama yere attığında birisi tekme vurunca İbrahim Çiftçi'nin kucağına düştü. Çiftçi öldü, bir çok insan da yaralandı." dedi.

HABLEMİTOĞLU ALTIN MADENLERİNİ YAZINCA KÜÇÜK İLE TERS GİTTİ

Tutuklu sanık Ergün Poyraz da Necip Hablemitoğlu'nun neden öldürüldüğünü sordu. Gizli tanık C, bu soruya da "Hablemitoğlu'nun, Bergama'daki altın madenleri ile ilgili yazı yazdığını ve bu nedenle Veli Küçük ile ters gittiklerini biliyorum." iddiasında bulundu.

KÜÇÜK, KENDİSİNDEN 'VELİ EFENDİ' DİYE BAHSEDEN SANIĞA KÜFRETTİ

Bu sırada, gizli tanık konuşmasının bazı yerlerinde 'Veli efendi' diye birinden bahsedince sanık Poyraz bu kişinin kim olduğunu sordu. Gizli tanığın, bu kişinin Veli Küçük olduğunu söylemesi üzerine tutuklu sanık Veli Küçük, oturduğu yerden "Ağzını toplasın terbiyesiz herif." diye bağırdı. Bunun üzerine Mahkeme başkanı Özese, "Kamu tanığı, dinlemek zorundasınız." dedi. Daha sonra da Veli Küçük, yerinden "Ananı...." şeklinde bir cümle sarfetti. Cümlenin tamamı basın bölümünden duyulamazken Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, "Veli Küçük oturduğu yerden senin ananı bilmem ... naparım diyerek' gizli tanığa küfür ettiğini tutanaklara geçirdi. Gizli tanık C de," Bana küfür eden Veli Küçük'ten şikayetçiyim" dedi.

ÇİFTÇİ'Yİ ÖLDÜREN BOMBA İLE ÜMRANİYE BOMBALARININ MANDAL NUMARASI AYNI

Gizli tanık C, tutuklu sanık Durmuş Ali Özoğlu'nun soruları sırasında da İbrahim Çiftçi'nin öldürüldüğü olayda kullanılan bomba ile Ergenekon soruşturmalarının başlamasına neden olan, Ümraniye'de ele geçirilen el bombalarının mandal numaralarının aynı olduğunu iddia etti. Bunun tesadüf olmayacağını dile getiren gizli tanık, mandal numaralarının birbirinin aynı olduğu konusunun polisler tarafından söylendiğini ifade etti.

Tutuklu sanık Veli Küçük'ün kızı ve avukatı olan Zeynep Küçük'ün soruları sırasında gizli tanık C, "Bombayı atan Erdinç Utaş isimli kişi, İbrahim Çiftçi'nin husumetli olduğu Körfez Mehmet lakaplı kişinin eniştesidir. Gayet güzel kurulmuş bir komplo." ifadesini kullandı. Avukat Küçük'ün, "Çiftçi'yi Körfez Mehmet'in mi öldürttüğünü söylüyorsunuz?" sorusu üzerine gizli tanık C, "Hayır, bu olayda Körfez Mehmet çok iyi bir şekilde kullanıldı ve İbrahim Çiftçi buz gibi öldürüldü." diye konuştu.

Gizli tanık C'ye doğrudan soru sorma işleminin tamamlanmasının ardından duruşmaya kısa bir süre ara verildi. Duruşmaya tekrar başlandığından Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, gizli tanık C'ye sarfettiği sözler nedeniyle tutuklu sanık Veli Küçük hakkında Silivri Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdiklerini açıkladı.

(CHA)

Geri Dön